Takze tomu rozumim tak, ze kdyz mam na linux pocitac s Xeonem a chtel bych si tam pod Virtualboxem hodit Windows a na nich hrat hry, tak mi nestaci si koupit RTX 3080, ale jeste si musim koupit GT 1010, abych se mohl prepinat mezi virtualnima Windowsama a tim linuxem? WTF?
Tudiz mi RTX 3080 bude vyuzivat pouze 8 linek prvniho PCIe16 a druhych 8 linek dostane GT 1010 na druhem PCIe16? Dost na prd.
"Přesně toto chtějí linuxáci, kteří by rádi měli Windows nainstalovaný ne vedle Linuxu (dual boot), ale přístupný okamžitě jako virtuální stroj."
Chápu, jen pro doplnění, je možná i taková kombinace, lze bootovat Windows nainstalovaný v dualbootu jako virtual machine (guest) v nativně běžícím linuxu (host). Ale jestli to bude fungovat i na to, netuším. Na druhou stranu, proč by to tak měl někdo provozovat.
Jinak z toho jak je to naznačené, tak vlastně jediný smysl to bude mít na ntb, který má igpu i dedikovanou (druhou) kartu. Kdy igpu se postará o host system a silná grafika se předá na guest systém, který tedy zřejmě musí být Windows. Jen mi to přijde jako hodně okrajové využití. Nějak v tom vidím primárně možnost hraní na pracovních strojích bez quadro gpu na služební cestě. Na všechno ostatní je tu normální herní PC.
Pokud bych byl opravdu velmi casual hráč, a velmi militantní linux user, tak si ten win dám na externí SSD a v případě potřeby hraní nabootuju z toho a hraju.
Poznámka pro autora: Radeony nikdy žádné omezení v ovladačích neměly, pouze jim korektně nefungoval reset, to maj ale loňské NAVI fixnuté, takže nV jen dorovnala stav, kdy se consumer karty daj používat ve VM bez hacků.
A co se týče podpory Keplerů, tak někteří uživaté hlásí, že je potřeba kartu nabootovat v UEFI režimu, aby to fungovalo.
Jasně, že Windows na fyzickém disku lze nabootovat přes virtuální stroj. Před lety jsem to zkoušel s Windows 7 pomocí KVM, akorát bylo potřeba nainstalovat nějaký driver pro disk od Redhat, tuším že to bylo tohle.
https://access.redhat.com/documentation/en-us/red_hat_enterprise_linux/6/html/virtualization_host_configuration_and_guest_installation_guide/chap-virtualization_host_configuration_and_guest_installation_guide-para_virtualized_drivers
A už hodně dávno jsem si hrál s pomocí VirtualBox, kde jsem mohl Windows XP nainstalované na fyzickém disku spouštět v Opensuse, a naopak. Akorát bylo třeba v obou systémech přepínat hardwarové profily. V linuxu jsem to vyřešil přes Grub (nebo možná tehdy přes Lilo), ve Windows jsem to přepínal ručně (ačkoliv jsem někde viděl skript, který to přepínal pomocí detekce síťové karty, poznal zda jde o nativní spuštění, či virtualizaci, podle toho přepnul hw profil. Windows XP jsem tehdy použil v korporátní verzi, té nevadilo prohazování hardwaru, u běžné OEM to zrušilo aktivaci (to někdo řešil prohazováním příslušného aktivačního souboru).
U Windows 7 to pochopitelně vždy zrušilo aktivaci, netuším jak to obejít, ale tehdy jsem to neřešil, při nativním nabootování Windows 7 se dali znova aktivovat.
Jak by se to chovalo ve Windows 10, to je otázka. Mám je registrované na účet, dokonce mám obě instalace Windows 10 v retail verzi (ačkoliv jsem koupil dva staré štítky od PC s Windows 7, jeden od Dell, druhý od HP), ty by se měly nechat aktivovat neomezeně při prohazování mezi počítači (ačkoliv mám podobnou zkušenost i OEM verzí), takže minimálně retail verze by měla mít možnost aktivace ve virtuálním stroji, a pak zpět ve fyzickém stroji, a tak dále.
Druhý monitor není nezbytností, existuje projekt LookingGlass který přes sdílenou paměť (něco jako Optimus) přenáší obraz mezi GuestOS a HostOS (z virtuálních Windows do Linuxu) a to včetně integrace myši/klávesnice.
https://looking-glass.io
Pozn J.O. Díky workaroundu, který virtuální prostředí před ovladači Geforce skryje se šlo Error 43 vyhnout. Fungovalo to i dosud, teď snad i již bez klacků pod nohy.
No jasně, že dá. Ale od toho tu je profi segment (quadro). O to mi jde, ten kdo to do teď potřeboval, koupil si kvůli tomu stroj s profi grafikou. Ok, teď to ve velmi omezené míře půjde na geforce, někomu to asi radost udělá, jen si říkám, aby to nepomohlo třeba cryptu (netuším jak). To by asi hráčům (pro něž je řada geforce určená, moc nepomohlo.
Virtualizace je o separaci a pridelovani prostredku napr. Da se to pouzit i pro ruzne simulace, kde jsou potreba oddelene nody, tech use case je mnoho, ale samozrejme bezny uzivatel to asi vyuzije nejvic jako linuxovou “bezpecnou” masinu s herni virtualkou, vlastne jako doposud, ale bez dlouheho obchazeni Nvidiich klacku pod nohy.