Odpověď na názor

Odpovídáte na názor k článku Nvidia uvádí Voltu: obrovský 815mm² čip na 12nm procesu, HBM2 a 5376 shaderů. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.

  • Tento text je již více než dva měsíce starý. Chcete-li na něj reagovat v diskusi, pravděpodobně vám již nikdo neodpoví.
  • 11. 5. 2017 20:18

    Jan Olšan (neregistrovaný)

    Já myslím že to není až tak technické, ta leakage obecně dost rostla od 130nm do 65nm, zatímco dřív (předtím) dělala mnohem nižší část spotřeby čipu. Při návrhu Netburstu v devadesátých letech (tj na scéně byl 250-180nm proces) nejspíš ještě byla dost podružná, a tak s ní návrh málo počítal.

    Prescott a poslední Pentia 4 se trefila zrovna do doby, kdy ten problém s leakage byl největší. Protože potom při 45nm procesu se na ni Intel IIRC hodně zaměřil a povedlo se jí dost zredukovat použitím technologie HKMG. Později pak FinFETy/TriGate byly taky efektivní proti únikovým proudům. Ale to všechno přišlo pro Pentium 4 pozdě, v té době, kdy bylo nejvíc pod tlakem od K8ky, se zrovna ta jeho koncepce nejmíň vyplácela. 90nm proces Intelu byl asi taky horší než 130nm nebo 65nm, ale úplně zas tak drastický propad to asi nebyl.

    (Edit: onoo teda mi přijde, že se v tom zas tak nerozcházíme, ono to je z jedné strany pravda, že Intel byl nechán ve štychu křemíkem. Já s tím nesouhlasil proto, že to IMHO nebyla vina toho, že by jejich proces byl tak špatný, ale s jiným procesem by to nefungovalo. O co mi šlo, že IMHO by to v té době nefungovalo s žádným procesem, ani s tím od AMD (90nm byl u nich IIRC překvapivě povedený). Tehdy ta technologie prostě tu leakage měla a na těch vysokých frekvencí u Pentia4 se projevovala. Možná by to bylo úspěšnější dnes na FinFETech, ale stejně by to podle mě trpělo na tu frequency wall, teda že by se to pořád frekvencí nedostalo o moc výš než jádra s vyšším IPC, protože spotřeba by nad určitou hranicí rostla příliš rychle. Asi by to dopadlo podobně jako Bulldozer - dostalo by se to třeba až na 5-5,5 GHz, ale zase s horším IPC, takže pokud by proti tomu stálo jádro typu Nehalem/Sandy/Haswell, tak by to dostalo stejnou nebo asi i horší čočku, protože pro konkurenceschopnost by to potřebovalo 7-8 GHz).

    Je teda pravda, že by bylo zajímavé se podívat na extrémní OC 90nm a 65nm Pentií 4. Ty 65nm se daly pod udsíkem vytočit strašně vysoko, což ukazovalo, že archtiektura na frekvenci měla, problém byl ve spotřebě. 90nm snad pokud se nepletu taky šly na hodně vysoké frekvence (taky s tou hloubkou pipeline by bylo divné, kdyby nešla).

    Vycházím hlavně z toho, co jsem vyslechl tak porůznu, samozřejmě se můžu mýlit. Ale zapadalo by to.