Njn, revoluční ARMové SVE vektory co umí až 2048-bit délku vektoru, na to prostě zaostalá x86 nemá žádnou odpověď.
K tomu letošní ARM Cortex X4 který má IPC o 33% vyšší jak AMD Zen 4, to už je jenom poslední hřebík do rakve x86. A kdejakej týpek z Ulanbátaru si může koupit licenci a začít do vyrábět u TSMC a prodávat to s minimální marží.
Amazon vyrábí miliony ARM serverů pro cloud založené na 64-jádrovém ARM Gravitonu 3 a nabízí jejich výkon za poloviční cenu oproti x86. Odhadem má AWS kolem 30% podíl ARM vs. 70% x86. Každý rok cca 10% roste, což je naprosto brutální růst. ARM roste v serverech cca 5x rychleji než AMD proti Intelu. Ono je totiž rozdíl si vyrábět vlastní čistě 64-bit ARM CPU za 500 USD (a ještě výkonnější a úspornější a navíc umí revoluční SVE vektory) než platit 10.000 USD za zaostalý x86 Epyc s trapným AVX512. Proto Google a Microsoft taky začali rychle nabízet ARM servery, protože je jim jasné že ekonomicky i technologicky to ARM vyhraje.
Na SVE neni nic revolučního, to uměl už Cray v minulém století, že x86 si pořád tlačí nesmyslné AVX, to mi hlava nebere. Semidynamics umí RISC-V V s 4kbit vektory a licence vyjde levnějc jak od ARMu.
ZEN4c v EPYC Genoa už se posílá k zákazníkům a Cortex X4 se zatím ukázal jen v PowerPointu. Ten růst ARMu v serverech brzo narazí na to, že TSMC není nafukovací a většinu kapacity si rozebere Apple, AMD a nVidia.
.
2) Cortex X4 byla ohlášená, její IPC je ze simulací a je přesné na 100%, protože simulace binárního stroje neumožňují odchylku.
Cortex X3 co má o 19% vyšší IPC jak Zen 4, ten si můžeš koupit v mobilu S23 nebo brzy v Nvidia Super Grace 144-jádrový server CPU. Můžeš mít IPC budoucího Zen 5 už dnes, a s menší spotřebou a s revolučníma vektorama v druhé generaci SVE2.
3) SVE jsou "length agnostic vectors" v rámci jednoho CPU jádra a to žádný CRAY neuměl. Kdybys věděl jak fungoval CRAY tak bys takovou pitomost nemohl napsat. Jinak souhlasím že RISC-V má vektory ještě promakanější než ARM. Nicméně síla ARMu je zatím ve skvělých licenčních jádrech, které mají vyšší IPC jak x86.
Ja ti to nadseni preju. Ale je to stejny jako s hypem kolem M1 a pak se ukaze, ze ten naskok realne neni zase tak uzasnej.
A jestli chces srovnavat ARM od nVidie s x86, tak se podivej do ceniku nVidie a pak nam sem dej jaky ma pomer cena / vykon.
Když vyšla M1, tak měla o 73% vyšší IPC jak Zen 3 ......... jestli ti tohle nepřijde jako něco úžasnýho, tak potom asi moc nerozumíš procesorům. To znamená náskok Applu tak 10 let ve vývoji CPU před AMD. A to říkám jako majitel AMD Ryzenu, ale rozhodně nejsem magor abych kvůli tomu ignoroval nebo znevažoval technické parametry konkurence.
Ostatně Ryzena jsem taky kupoval že byl lepší než Intel, rozhodně ne z náboženských důvodů.
R7 5725U ma ve vsech benchmarkach podobny vykon, zaostava jen v geekbenchi.
M1 to da s TDP 10W a R7 s 15W, ale M1 je na 5nm...
Fakt to neni zadna revoluce.
Panebože, M1 je 4-jádro se 4 malými jádry. Tedy je to ekvivalent 4c/8t.
5625 je 6c/12t což je o dost víc jader, navíc TDP15W znamená v podvodném x86 světě, že si CPU klidně vezme 30W. I tak dostane od toho slabšího Applu na budku v některém testu.
M1 a její o 73% vyšší IPC než AMD Zen 3 je prostě náskok ve vývoji CPU tak 10 let. AMD bude mít štěstí když se na IPC té M1 dohrabe někdy se Zen 6. Jestli tedy mezitím AMD nezkrachuje protože ji převálcují ARMy s jejich 2048-bit vektory :D
Trouba a ARM fanatik, co mu žere PC s Ryzenem 80W v idle ti rád poradí. On je nejenom expert na procesory ale má doma i revoluční 2048 bit SVE!
BFU samozřejmě IPC nezajímá protože ani neví co to je. Odborníka by to ale mělo zajímat a já jsem se mylně domníval že sem chodí odborníci a nikoliv BFU.
Každopádně BFU se potom diví jak je možné že iPhone má větší ST výkon než drahý a žravý desktop AMD Zen 3 na 5 GHz. IPC větší o ukrutných 73% se zákonitě projeví že pitomej jabčák zesměšní všechny PCčkáře co nemají nejnovější generaci PC.
A ješté jsem ti chtěl říci, že kdyby sis dal nick jako “debil”, nebo “otravný šhlupák”, tak by se tě dalo ješté respektovat. Ale schovávat se za člověka, kterému nikdy nebudeš sahat ani po malíček na noze z tebe dělá jen bezpáteřníhnidu.
Cítíš se méněcenný? Taky bych se tak cítíl, kdybych byl AMD fan a měl obhajovat starou hnusnou x86 z roku 1978, která je majetkem Intelu a ještě má jen zastaralé fixní 512-bit vektory.
Revoluční flexibilní 2048-bit SVE vektory od ARMu prostě jsou lepší a tvůj pocit frustrace je normální reakce člověka co najednou zjistil že vyhodil prachy za horší CPU. Další fáze je pocit deprese a rezignace, načež přijde fáze akceptace a uznání že ARM je lepší.
:D
Ani ne. ARMů mám doma víc než x86. Pracoval jsem s různými arch, o kterých ani nevíš, že existují. Teď mám doma nejnovější přírůstek na RISC-V. Člověk se pořád učí.
Každá arch má svoje místo a její použitelnost je silně závislá na SW.
Každej kdo se vyzná v CPU architektuře a strojovém kódu a může srovnat různé instrukční sady, tak ti řekne že x86 je starej humus. Ty tomu evidentně moc nerozumíš. Obecně CISC je přežitek, všechny nově vznikající ISA jsou RISC (ať už čínskej Longsoon nebo ESP32 Tensilica).
To že x86 je tak rozšířená neznamená že to není starej humáč. Je to velmi rozšířený, ale pořád starý humáč. Navíc uzavřený duopol a majetek Intelu k tomu. Fuj.
Já jsem nikdy neřekl, že x86 není zastaralé. V podstatě od doby, co jsem si šáhnul na “Indiána” si to myslím, že CISC je mnohem horší než RISC.
Ale tvrdit a neustále tapetovat, jak ARM výkonově drtí x86.. Nejenže to jsou nesmysly a lži, ale ještě je to otravné. Že lžeš ti tu dokázalo spousta lidí. Ale pro tebe žádný argument není důkaz, dokonce ani reálný svět. A to je právě o fanatizmu. Že jsi bezpáteřní, to je už jen třešnička na dortu.
Má Apple M2 vyšší IPC o 56% jak AMD Zen 4? ...... Ano má dle ofiko databáze GB6.
- M2.... 760 pts/GHz
- Z4 .... 487 pts/GHz .... => M2 má IPC 1,56x vyšší
https://browser.geekbench.com/macs/macbook-pro-14-inch-2023-m2-pro-12c-cpu
https://browser.geekbench.com/processors/amd-ryzen-5-7600x
Má ARM Cortex X3 vyšší IPC o 19% jak Zen4? ... Ano má.
- X3 .... 583 pts/GHz (Galaxy S23)
- Z4 .... 487 pts/GHz .... => ARM X3 má IPC 1,19x vyšší
https://browser.geekbench.com/android-benchmarks
Drtí 128-jádrový ARM Ampere Altra Max ostatní x86 CPU? ..... Ano drtí
https://www.anandtech.com/show/16979/the-ampere-altra-max-review-pushing-it-to-128-cores-per-socket/5
Drtí 64-jádrový ARM Graviton 3 ostatní x86 CPU? ........ Ano drtí.
https://www.phoronix.com/review/graviton3-amd-intel/9
Přestaň plkat a dej odkazy na benchmarky. Jinak jsi za lháře TY.
Tak proč ty ARMy už dávno nejsou v desktopech a nemáme tu 4k AAA hry na stabilích 120FPS?
128 jádrový (ARM) vs 8 jádrový Zen? To má být argument? Děláš si prdel, nebo jsi totální cvok?
Ad Apple - jak ti na tvém Macbooku jede třeba Hogwards? Co starší Cyberpunk?
Ty máš šedý zákal? V tom testu je 2x128-jádrový ARM vs 2x64c/128c AMD EPYC.
ARMy v desktopu mohly dávno být, protože AMD mělo hotovou K12, ale Lisa Su ten ARM zrušila aby mohli udržet monopol x86 a předražené ceny co nejdýl.
Jo jinak na Applu Cyberpunk jede. Docela hodně her už jede nativně.
Ne, Lisa Su to zrušila protože chtěla aby AMD přežilo (ARM by byl v té době ještě pár let černá díra na peníze a AMD bylo před vydáním ZENu půl roku od bankrotu takže potřebovali produkty které přinesou peníze hned).
A četl jsi tu recenzi na Anandtechu celou? Nebo sis vybral jen ty testy, kde Altra vede? Testy single core - vede AMD, testy FPU a vektory - vede AMD. Jediné kde je to plichta je multicore ALU. Ale drtí. Krásně ohýbáš fakta.
1) Altra má jádro z 2018 A76 kdežto Epyc má 2019 Zen2
2) Altra má konst 3 GHz, kdežto Epyc boostuje na 3,6 GHz ... ST je nevypovídající
3) Ale jo, ve FPU testech je ten ARM slabší, taky má A76 jen 2x128-bit SIMD, kdežto AMD má 2x256-bit SIMD. Spíš je s podivem že ten ARM neztrácí víc.
4) Neříkám že ARM je něco automaticky lepšího kvůli slepému fanatismu, ale jen že jejich inženýři v 2010 vyvinuli úplně novou ISA pro čistý 64-bit ARMv8, která je o 30 let modernější a lepší než x86 a to z čistě objektivních a technických důvodů. Plus revoluční vektory SVE, SVE2, SME a SME2 a k tomu hromada tvrdé práce na HW jádrech, které mají dnes o dost větší IPC jak x86. x86 taky začala od levných počítačů a do jednoho Socket 7 jsi mohl dát CPU od 5-ti různých výrobců a časem ovládla i servery a stal se z ní zastaralý uzavřený duopol. S ARMem je to podobný, revoluce začíná odzdola otevřeným systémem s nízkýma maržema.
To spíš obhájci x86 zde projevují fanatismus, což zvláště u fandů AMD je bizarní, že fanaticky obhajují Intelův majetek (x86).
Bergamo testované na ServeTheHome, btw.
https://www.servethehome.com/amd-epyc-bergamo-epyc-9754-cloud-native-sp5/
Vypadá to, že 128jádro drží takt 3,1 GHz a spotřeba dobrá (dokonce i idle ?!)
4x větší výkon než zaostalé AVX512
Nebo revoluční nezávislost instrukce na délce vektoru. Dnešní soft který ti běží na 128-bit mobilu ti na budoucím CPU s 2048-bit poběží 16x rychleji. U x86 ti starší 128-bit SSE neumí běžet 4x rychleji na AVX512. Dopředná kompatibilita - to je prostě revoluce oproti zastaralým fixním vektorům.
A reálně 2-4× nižší, protože procesory mají jenom 256bitové (jeden) nebo 128bitové (všechny ostatní) jednotky SIMD, na kterých to počítají. Ale expert to tvrdošíjně ignoruje.
Kdepak.
Reálný výkon má lepší ARM Cortex X4 se 4x 128-bit SVE2 než Zen 4 se 2x256-bit, protože max propustnost je sice stejná, ale když dojde na výpočty v obyčejném skalárním 64-bit double/C++ kodu, tak ten ARM má logicky 2x větší IPC kvůli dvojnásobku FPU. A to právě x86 nemůže mít 128-bit registr a moderní AVX512 instrukci, a proto Intel musí backportovat VNNI instrukce z AVX512 do AVX2 a tím vytváří novou verzi, kterou zase pro změnu nebude podporovat několik let AMD.
!
Ale to vám pan redaktor samozřejmě zamlčí, protože je úctívač intelova majetku z roku 1978 (x86) a pravda se mu nehodí do krámu.
Ne, Amazon fakt nevyrábí miliony Gravitonů - roční výroba je ve statisících. A cena samotného procesoru nikdy nebyla zveřejněná. Ono tyhle ARM servery mají smysl pokud jste dost velcí aby se vyplatila vlastní výroba (a na ARMu je to stavěné protože v době kdy začínal vývoj nic jiného rozumně licencovatelného nebylo - věřím tomu že kdyby v té době byl rozumně rozvinutý RISC-V, tak teďka ARM v serverech živoří a dívali bychom se na nástup RISC-V)
Jedno jádro Neoverse N1 ( Cortex A76 ) má plochu 1.4 mm2 na 7nm TSMC.
64 jader = 90 mm2. Plus nějaký mesh s L3 cache, mem ctrl a PCIe, a budeš třeba na 350 mm2 což je velikost mid-range GPU. Prostě nákladově ten 64-jádrový ARM stojí 10 tis Kč zatímco chamtivá AMD ti prodá Epyc za 200 tis Kč.
https://images.anandtech.com/doci/13959/03_Infra%20Tech%20Day%202019_Filippo%20Neoverse%20N1%20FINAL%20WM15_575px.jpg
https://www.anandtech.com/show/13959/arm-announces-neoverse-n1-platform/2
Jinak serverů se v 2022 prodalo 29 milionů. Pokud ARM Graviton bude mít 30%, a AWS má 33% cloudu, tak to znamená cca 10% globálních cloud serverů. Cloud servery jsou myslím 50% všech serverů, takže cca 5% globálních 29 milionů => 1,5 milionu ARM Graviton serverů jenom pro Amazon.
Pak tu máme ještě Google a Microsoft Azure co taky začali nabízet ARMy na poněkud zastaralé 128c Ampere Altra (A76 s IPC jako Zen 2 je o dost slabší jak V1 z Gravitonu 3 co má IPC jako Zen 3).
Prostě ARM ty předražená šméčka x86 drtí jako drtikol. Však všichni uvidíte jak do dvou let Intel a AMD zlevní procáky, protože jim poteče do bot.
Líbil se mi tvůj předchozí odkaz na 96 jádrový ARM s RTX3080, který zvládal Dooma AŽ na 60 FPS. Ty 2048 bit vektory jsou vskutku revoluční. Ale borec bude upgradovat na 128 jádrový ARM, tak to pošle FPS ještě tak o 5 nahoru. Doom na 65 FPS se 128 jádrovým ARM CPU spárovaným s RTX 3080! Přitom ten ARM počítač stojí bez GPU JEN asi 60 tisíc. Hotová drtička x86!
1) 96c/128c ARM Ampere Altra ještě neumí revoluční SVE. Jádra jsou A76, mají IPC jako Zen 2 a opravdu 96 jader Zen 2 ti Doom brzdit nebude. Až Nvidie vydá ofiko ovladače pro ARM tak ti z toho výkonu vypadnou bulvy protože ten CPU drtí AMD Epyc: https://www.anandtech.com/show/16979/the-ampere-altra-max-review-pushing-it-to-128-cores-per-socket/5
2) ve videu je jasně řečeno že ta 3080 běží na open-source driverech, což je zázrak že ten Doom vůbec běžel. Kdybys ten kanál sledoval déle, tak bys věděl že se snažil rozjet velkou GPU PCIe na Raspberry Pi, což je tepve ta pravá kompilační šílenost.
Neboj se, já ten kanál sleduji už dlouho. Ten borec je nadšenec a zkouší řešit problémy různými způsoby. Od tebe se liší tím, že není fanatik a neignoruje reálný svět.
Ten borec je dobrej v jiných věcech, ale bohužel ani nemá tušení že ARM má 2048-bit SVE2 vektory. Pořád je vykulenej z 96-jádrovej Altry, což je technologie z roku 2018-2019, tedy pořádně vousaté jádro A76 se 128-bit NEON vektory.
Ani slovem třeba nezmínil ARM super-počítač co drtil GPU pomocí nových SVE vektorů. Ale časem se k tomu dostane.
A přesně proto všichni jedou v desktopech na revolučním ARMu s 2048 bit vektory, protože x86 se absolutně nechytá. Teď už by jen stačilo napsat:”Poor Intel. Poor AMD. ARM fanatic.”
Desktopy jedou na totálně zastaralé CISC x86 z roku 1978 právě protože takový "chytří" jedinci jako jsi ty nemají ponětí že ARM je násobně lepší úplně ve všem. Beze mne bys ani nevěděl že ARM umí 2048-bit vektory :D
Zatim to vypada jako tunel na penize z EU, zase dalsi parazit jako vsichni tunelari v European Processor Iniciative. Z IPCEI vytunelujou asi 30mld eur a nikdo nevidel ani polofunkcni demo...
Radsi bych za ty penize zestatnil ARM
Ak niekoho zaujíma či fungujú, alebo kde skončili Slovenské superpočítače ako Aurel (už v muzeu :-) )
Nový superpočítač Devana je už na Slovensku
https://vedanadosah.cvtisr.sk/technika/novy-superpocitac-devana-je-uz-na-slovensku/
Čo bude s Aurelom?
Devanu nainštalujú do tej istej miestnosti ako superpočítač Aurel, ktorý je už pár mesiacov vypnutý, lebo po desiatich rokoch doslúžil...
Za Devanou príde Perun
Superpočítaču dali meno Devana riaditeľ centra spolu s kolegami a má dva významy, jeden lokálnejší, druhý medzinárodný. „Podľa slovanskej mytológie je Devana bohyňa, dcéra boha Peruna. A keďže o superpočítači Devana uvažujeme v rámci budovania nového HPC ekosystému financovaného ...
Zapojená do siete superpočítačov
Musím spomenúť ešte jeden parameter, ktorý svedčí o technickom vývoji superpočítačov, a to výkon. V prípade superpočítačov sa výkon vyjadruje v jednotke, ktorá sa volá Flopa vypovedá o tom, koľko operácií v plávajúcej desatinnej čiarke dokáže taký stroj vykonať za sekundu.
Kým Aurel mal celkový výkon zhruba 110 Teraflopov, Devana ma pri polovičnej spotrebe zhruba osemnásobný výkon. A Perun, ktorý pribudne neskôr, by mal mať viac ako pätnásťnásobný výkon oproti Devane.
Podle mě Softbank není společnost, která by měla vlastnit něco jako ARM. Jejich praktiky už také dost smrdí. Ale jen tak dál, alespoň to posílí RISC-V, který je za pár let doběhne.