Nvidia vydává novou nejrychlejší grafiku, zlatý Titan V s čipem Volta. A otřesnou cenou

8. 12. 2017

Sdílet

 Autor: Redakce

V dubnu Nvidia vydala rychlejší refresh Titanu X z loňského roku, nazvaný Titan Xp. Jen po osmi měsících má ovšem tato grafika výkonnějšího nástupce. Nvidia dnes bez jakýchkoli předchozích náznaků vypustila nový nejvýkonnější highend, kartu Titan V. Těžko říct, co na to říkají ti, kdo chňapli po sběratelské edici Titanu Xp vydané jen před necelým měsícem, možná ale nakonec nic. Novinka má totiž menší problém s cenou, o tom ale za chvíli.

Volta poprvé pro běžného smrtelníka

Titan V, jak možná název napovídá, je první grafikou mimo serverovou Teslu, která přichází z GPU architektury Volta, a to s čipem GV100 odhaleným na jaře (byť reálně dodávaným až někdy v létě). Toto 12nm GPU s nevídanou velikostí přes 815 mm² a 21,1 miliardami tranzistorů má v Titanu V 5120 stream procesorů, které by měly běžet na základním taktu 1200 MHz a na 1455 MHz v boostu.

Karta by mohla mít teoretický výkon ve výpočtech FP32 až 13,9 TFLOPS, ovšem Nvidia tato čísla neuvádí. Ve svých materiálech píše jen teoretický výkon ve strojovém učení při použití akcelerátorů tensor cores, a to 110 TFLOPS (Tesla V100 má pro srovnání nabízet až 120 TFLOPS). Těchto jader má jinak GPU mít aktivních 640. Zda karta umí rychlé výpočty s dvojitou přesností, ve specifikacích také není. Podle webu AnandTech ale údajně ano, a to s poměrem 2 : 1, takže výkon v FP64 by pak měl být 6,9 TFLOPS.

Takto vypadá GPU GV100 na kartách Tesla V100 (Foto: Golem.de) Takto vypadá GPU GV100 na kartách Tesla V100 (Foto: Golem.de)

Kde je Titan V proti výpočetní verzi poněkud okleštěn, je paměťový subsystém. Ze čtyř kanálů 4096bitové paměťové sběrnice jsou aktivní jen tři, takže karta má jen 3072bitovou sběrnici a na ní 12 GB paměti HBM2. Je dost pravděpodobné, že v pouzdru GPU jsou fyzicky všechna čtyři pouzdra s HBM2, Nvidia by se touto cestou mohla zbavovat zmetků z výroby, u nichž o zapouzdření jeden ze „švábů“ nefunguje. Kvůli tomuto má karta také o čtvrtinu omezenou paměťovou propustnost, jež je ale stále docela vysokých 653 GB/s (efektivní takt pamětí je 1,7 GHz). Toto patrně ořezalo také počet rasterizačních jednotek, jejichž počet ale není jasný.

Referenční chladič se zlatým nátěrem a šílená cena

Karta má dle Nvidie TDP 250W a externí napájení jedním osmipinem plus jedním šestipinem. Chlazení je ovšem stále zajišťováno stejným referenčním chladičem s jedním radiálním ventilátorem, což je zdá se trvalý vrtoch Nvidie (u karet, které mají být exkluzivní, poněkud zvláštní). Luxusu byla učiněna úlitba v tom, že kryt chladiče má zlatou barvu, což je ale jen kosmetické „zlepšení“. Karta zřejmě jako obvykle nebude mít nereferenční verze a vyrábět a prodávat ji bude jen čistě Nvidia, a tak bude nutné ji pro lepší chlazení upravit ručně. Titan V je možné už teď objednat přímo u Nvidie, přičemž recenze asi opět nevyjdou.

Zlepšení výkonu: do 15 %?

Podle teoretického hrubého výkonu by Titan V mohl být až o 14,8 % rychlejší než Titan Xp (12,1 TFLOPS), pokud ho tedy nebude škrtit stejné 250W TDP a bránit mu v běhu na taktech boostu. To bez recenzí těžko říct, ale díky 12nm výrobě by se asi vejít do stejné spotřeby mohl. Propustnost paměťového subsystému je pak proti Titanu Xp lepší o 19,4 %. Náskok ve výkonu by tedy tato novinka měla mít do 15–20 %.

V čem je ale u této grafiky kámen úrazu, je cena. Nvidia si za Titan V říká o 2999 dolarů, což po započtení DPH dělá 79 000 korun (a to máme teď dobrý kurz). Jde tedy o ještě výrazněji „exkluzivní“ či „prémiový“ výrobek, přičemž o nějakém poměru cena/výkon se už ani moc nedá mluvit. Nicméně i při této ceně může Titan V být zajímavý pro profesionální uživatele. Totiž jako levnější substitut řady Tesla. Zdá se totiž, že proti ní nepostrádá funkce jako je podpora FP64 nebo tensor cores, ovšem na druhou stranu k němu není poskytován jejich ovladač, Nvidia i k tomuto Titanu dodává normální herní ovladač karet GeForce.

Co kartě chybí, je propojovací logika NVLink (a chybí také podpora pro SLI) a pak také možnost ji nakoupit v datacentrech. Nvidia totiž nedávno svým distribučním partnerům zakázala do serverů prodávat jiné karty než Tesla a Quadro. Díky tomu se asi teď spoléhá na to, že jí Titan (proti Teslám ještě levný) nepokazí prodeje enterprise verzí. Takoví zákazníci si sice mohou partyzánsky Titany nakoupit přes eshop a nainstalovat do serverů ručně, ale taková objednávka je omezena na dva kusy na osobu a bude u ní chybět podpora a další podobné aspekty.

nvidia-titan-v-detail-1600

bitcoin školení listopad 24

Je to herní grafika, není to herní grafika

Jak podotýká redaktor webu VideoCardz, nikde v prezentaci karty není zmíněno hraní, herní grafika, nemluvě o jméně GeForce (to bylo vyhozeno z názvu již u Pascalového Titanu X, kde jsme to ale chápali spíš jako hru na „extrabuřty“). Naopak se zmiňuje jen posouvání limitů v HPC, AI a vědecké výpočty. To pochopitelně stále může být jen marketingová snaha vylíčit kartu hráčům jako něco speciálního, co stojí za to si pořídit. Ovšem v tomto případě už asi to, že nejde o grafiku pro hraní, platí docela hodně právě kvůli té ceně. Na světě samozřejmě existují lidé, kteří si pro sebe nebo děti mohou dovolit cokoliv a budou takoví, kteří si třeba i na chlubení tento luxus pořídí. Tato cenová hladina je ale myslím už opravdu trochu moc.

Trend zdražování je nicméně u Nvidie celkový a také vytáhnout z vás 3000 dolarů už jednou zkoušela. Tehdy naštěstí neúspěšně, ovšem jak je vidět, myšlenky se nevzdává. Možná v ní teď Jen-Hsun Huanga „podpořil“ i Intel, když zvedl svou maximální cenu u highendového procesoru pro desktop na 2000 dolarů s Core i9-7980XE. Toto asi není něco, na co by dnešní Nvidia rivalovi neodpověděla, ostatně i recept na produkt je asi Intelem inspirovaný, také jde o adaptaci křemíku původně určeného pro enterprise nasazení.