Nvidia zakázala použití grafik GeForce v serverech. Těžaři ale dostali výjimku

27. 12. 2017

Sdílet

 Autor: Redakce

Nvidia má sice letos ze svého byznysu rekordní zisky, nespokojuje se s tím však a snaží se narůst ještě víc. Zdá se, že se teď bude snažit uživatele více tlačit k pořizování profesionálních a výpočetních grafik, které jsou velmi lukrativní kvůli svým vysokým cenám. Běžné spotřebitelské grafiky často zvládnou výpočetní úlohy stejně dobře jako ty drahé profesionální, čímž může firma používající větší množství GPU slušně ušetřit. A přesně to by asi Nvidia chtěla zarazit.

podmínkách použití, které musíte odsouhlasit před stažením ovladačů pro karty GeForce, se totiž nyní objevila nová klauzule, která explicitně zakazuje provoz těchto karet „v datacentrech“. Nachází se v sekci 2.1.3 za ostatními ustanoveními typu zákazu reverzního inženýrství. Smlouva samozřejmě nemůže zakázat přímo používání hardwaru nějakým způsobem. Nvidia v ní ovšem říká, že se vám pro takové použití ovladačů neuděluje licence. To by znamenalo, že používání tohoto pro běh GPU nezbytného softwaru v datacentrovém prostředí je neoprávněné podobným způsobem jako u pirátského softwaru, což pro firemního uživatele pochopitelně není moc lákavá cesta.

2.1.3 Limitations.

No Modification or Reverse Engineering. Customer may not modify (except as provided in Section 2.1.2), reverse engineer, decompile, or disassemble the SOFTWARE, nor attempt in any other manner to obtain the source code.

No Separation of Components. The SOFTWARE is licensed as a single product. Its component parts may not be separated for use on more than one computer, nor otherwise used separately from the other parts.

No Sublicensing or Distribution. Customer may not sell, rent, sublicense, distribute or transfer the SOFTWARE; or use the SOFTWARE for public performance or broadcast; or provide commercial hosting services with the SOFTWARE.

No Datacenter Deployment. The SOFTWARE is not licensed for datacenter deployment, except that blockchain processing in a datacenter is permitted.

Nvidia se tedy tímto snaží donutit uživatele, aby v serverech používali jen dražší Tesly a Quadra, která mají profesionální ovladač. I grafiky Titan, včetně posledního Titanu V s čipem Volta (který je po stránce hardwaru v podstatě stále enterprise akcelerátorem), používají stále klasické ovladače pro karty GeForce, takže při stažení ovladačů musíte schválit smlouvu s výše uvedeným zákazem. Z klauzule by se ale asi dalo vyvléct tehdy, pokud je server umístěn ne v datacentru, ale v nějakém běžnějším prostoru. Provoz ovladače v jakémkoli serveru totiž zakázán není.

Je otázka, jaká je právní závaznost této smlouvy, pokud vám ovladač nainstaluje třeba Windows Update nebo balíčkovací služba v Linuxu a vy smlouvu neuvidíte a neodkliknete. Uživatelé Linuxu mají také možnost použít nezávislé ovladače, které těmito smluvními podmínkami pochopitelně vázané nejsou, ovšem zrovna pro výpočetní použití se asi moc nehodí.

Pro těžaře zákaz neplatí

Ovšem Nvidia z tohoto opatření uděluje jednu výjimku. Vedení si musí být vědomo toho, jak významně letos přispěly k tržbám prodeje grafik pro těžení kryptoměn a že není šance tyto na cenu citlivé zákazníky přinutit, aby používali drahá enterprise GPU. Klauzule proto říká, že aplikace „blockchainu“ (což je obecnější jméno pro technickou koncepci kryptoměn) mají výjimku a pro tyto účely smíte karty GeForce používat i v datacentrech. Tato akce tak není opatřením proti tomu, že horníci skupují grafiky a zhoršují jejich dostupnost a ceny pro hráče. Asi je taky trošku škoda, že když už dostala výjimku tato skupina, nemohla Nvidia slevit třeba i univerzitám a podobným záslužnějším činnostem.

Tesla V100 v provedení PCI Express

bitcoin_skoleni

GeForce v serverech zatrhla Nvidia i u distribitorů

Toto jinak není jediné opatření, kterým Nvidia utahuje šrouby v serverové oblasti. Před dvěma měsíci vyšla na webu DigiTimes zpráva, podle které se instalování levnějších karet do serverů brání ještě jednou cestou. Údajně si totiž na svých distributorech vymohla smluvní ustanovení, podle kterého vůbec nesmějí prodávat běžné grafiky (míněno GeForce a Titan) do serverů a superpočítačů/HPC sektoru, respektive klientům z těchto oblastí. Ti od nich smějí dostat jen karty Quadro a Tesla.

Nvidia tím samozřejmě chce zvednou prodeje svých dražších karet. To, že je někteří provozovatelé nahrazují běžnými spotřebními GPU, není zřejmě zas tak vzácné (vzpomeňte si ostatně na dnes populární mantry o disruptivních obchodních modelech). Údajně to praktikují i obří společnosti jako Google. Je samozřejmě otázka, do jaké míry je toto vynutitelné, protože takový klient teoreticky může jít do maloobchodu a někde nakonec karty určitě sežene, byť to bude logisticky těžší (teď ale ještě bude mít problém s licencí). Ovšem samotní distributoři budou patrně nuceni ujednání dodržovat, aby se nevystavili sankcím.