Otazka kolik domacnosti se muze pripojit, je ta nejmene dulezita.
Spis by me zajimaly odpovedi na otazky pro koho to je? K cemu se to vyuzije? Bude streamovani her fungovat na asymetrickych linkach? Kdy budou operatori zlevnovat? Proc nenechaji v prodejni tabulce i nizsi rychlosti pripojeni za nizsi ceny? Atd.
Začínáme se blížit americkému ideálu, asymetrický nesmysl s poměrem 10:1, v ceníku svítí jako nejlepší nabídka všichni si to kupte, stáhne se vám empétrojka za 40ms a film za 6s. Že na to reálně dosáhne sotva 1% a kdyby to chtěli všichni využít tak sou možná na desetině to už vám neřeknou.
O2 nabízí gigabitový internet. U vás doma ale nejspíš nebude.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hlavně to je Předražené !
Takový kšeft není pro normálně myslící Bytosti .
To si pořídí jen nějaký Rozežraný Nesoudný Blázen, za půl roku zjistí, že to je neúnosné, platit takové prachy !
A nebude-li na to mít, navštíví ho kamarád Exekutor !
Naštěstí jsou tu i poskytovatelé internetu, kteří poskytnout symetrický gigabit za pár stovek. Do slova a do písmene...
A kdo se tu ptal, k čemu takové připojení je a kdo ho využije? Je neomezující a více aktivní rodina mu může dát pořádně za uši. Sám doma symetrický gigabit mám a když se tu sejde více dětí, třeba každý s mobilem či tabletem a začnou si aktualizovat hromadně hry typu Fortnite, tak je hnedle půlka linky vytížena jen tím...
Doplním:
Smartbox je za 99 Kč na 4 roky, ne na dva. Je to novinka od dubna.
O2 obecně začalo splátkovat vše na 48 měsíců a tím veškerý fixní HW zdražil.
Smartbox stál 3999 Kč, základní modem stál 1999 Kč (dnes 2352 Kč), STB stejný případ jako modem. Ceny se upravily tak, aby cena splátky na 4 roky vypadala hezky (99 Kč, 49 Kč atd.) Jak už to bývá, ve všech ohledech směrem nahoru.
Co s tím má společného asymetrika linky? Důležité je koukat se na agregaci. Pokud máte ve smlouvě psáno že konektivitu sdílíte s 50 dalšími jednotkami, tak se nemůžete ničemu divit. Vždy je potřeba si nabízenou rychlost vydělit agregací a hned je vidět pěkné čísilko, za které platíte nehorázné prachy.
To není ale vůbec pravda.
Každé TCP spojení vyžaduje určité pásmo na uplinku. Pokud je jen jedno či dvě "tlusté" spojení přenášející na downlinku tučné pakety dosahující k MTU, pak to problém není.
Ovšem běda, pokud těch spojení budou desítky a pakety nebudou budou nacpané k prasknutí. V takovém případě se asymetrická linka začne chovat hodně špatně.
Samozřejmě u 1G/100M spoje to už nebude tragedie, ale třeba 50/2 Mbit je vražda.
Stačí si přečíst co psal tynyt. A asymetrická linka je totální blbost hlavně v tomhle poměru, nemám problém s 2:1 nebo 3:1 ale 10:1 nebo i taková zvěrstva jako 23:1 nedávají smysl. A agregace je taky problém, však jsem ji tam zmínil "kdyby to chtěli všichni využít tak sou možná na desetině". Já třeba chci nahrávat videa na YT a musím proto mít gigabit down? Na co proboha? Ale když si řeknu, že mi stačí 50-100mbit down, tak dostanu něco mezi 2-10mbit up.
Linka je vždycky sdílená. Pokud vám ISP tvrdí, že není, lže.
wireless (WiFi, LTE...) - sdílí se už pásmo mezi vysílačem a koncovými body
xDSL - sdílí se pásmo z ústředny / rDSLAM to Internetu.
aktivní optika FTTB - sdílí se pásmo mezi switchem v domě a Internetem
pasivní optika GPON - sdílí se pásmo v jednotlivých optických vláknech
Kdyby měla být linka nesdílená, bude stát desítky až stovky tisíc Kč měsíčně. A nesdílená bude stejně někam do lokálního bodu v ČR, představa nesdílet třeba podmořský kabel do USA je absurdní.
Sdílení skutečným problémem není. Je to stejné jako sdílení u sítí elektřiny, vody a plynu. Elektrosíť taky není stavěná na to, aby když si všichni zapnou všechny spotřebiče najednou, to ustála. Pracuje se tam s koeficientem soudobosti, kdy se vychází z toho, že ne všichni zapínají ve stejný okamžik všechno. Když se síť dimenzuje přiměřeně, soudobost to až na výjimky ustojí. V telekomunikacích se s problémem sdílení prakticky setkáte tak u novoročních SMS v mobilních sítích a při večerní špičce (cca 19 - 22 hodin) u WiFi sítí.
Jinak pro zajímavost pasivní GPON se celkem běžně dělá se splitovacím (agregačním) poměrem 1:64, někdy i 1:128. Takže když vlákno nabízí 1,25 Gbit, vydělíte si to split faktorem, zjistíte, že ona garantovaná rychlost je zatraceně nízká proti tomu, co je v prodejních letácích. U některých starších optických sítí, které nebyly navrženy s dostatečným poměrem vláken a které mají velké splitovací faktory, už dnes začínají být vidět nedostatky v kapacitě. Podívejte se např. na síť UPC - že 500 Mb/s nabízí jen někde, má důvody právě v tomto. I tak je ale síť UPC považována za skvělou oproti sítím lokálních ISP.
Myslím, že tohle je spíš problém technologie, než že by upload rychlost byla nedostatečná.
WiFi je z principu half duplex - když se přijímá, nemůže se odesílat. Tudíž proto u WiFi sítí silný downstream ve více streamech bude bržděný pomalým uploadem.
U DSL, co tak tuším, taky dochází k nějakým prodlevám, i když samozřejmě mnohem menším než u WiFi.
DOCSIS také má problémy, že downstream ovlivňuje upstream a naopak.
U aktivní optiky může být problém ve výkonu switche.
U pasivní optiky by tento problém být neměl, upstream běží na jiných vlnových délkách než downstream.