Obarvěte si černobílé fotografie, snadno a rychle

7. 9. 2010

Sdílet

 Autor: Redakce

Udělat z barevné digitální fotografie černobílou není v dnešní době až takový problém. Jako problematický bychom mohli označit spíše proces přetvoření černobílého snímku na barevný. Jednak velmi záleží na tom, jak kvalitní předlohu máme – obvykle se pokoušíme o obarvení snímků naskenovaných starých fotografií, které technickou kvalitou příliš neoslní. V druhém sledu je pak velmi důležité rozhodnout se, kolik času hodláme celému procesu obarvování věnovat a podle toho vybrat vhodnou metodu.

V případě, že máte dostatek času, který chcete věnovat rekonstrukci barev u černobílého snímku a nehodláte takto zpracovávat kvanta fotografií, pak se vyplatí jít cestou pomalejší ale kvalitnější – jednotlivé části obrazu označíte pomocí výběru a poté obarvíte. Samotná práce je však velmi zdlouhavá neboť je nutné udělat velmi přesný výběr jednotlivých objektů ve snímku. Dále musíte vhodně zvolit barvu a především její prolnutí s pozadím. S předchozím souvisí také nutnost práce ve vrstvách. Všechny tyto požadavky je možné realizovat v některém z pokročilých grafických editorů typu Adobe Photoshop nebo Gimp.

Alternativou k výše popsanému kolorování obrazu je využití speciálních programů, jako je například software Recolored, který slouží právě ke kolorování snímků. Ačkoliv je Recolored placeným softwarem, po stažení jej můžete bezplatně využívat po dobu jednadvaceti dní. Po uplynutí této doby je nutno za funkčnost zaplatit necelých třicet dolarů, což je cena vcelku přijatelná.

Download: Aplikace Recolored je shareware. Testovací verzi si můžete stáhnout zde.

Pracovní prostředí

S programem Recolored se dopracujete ke snímkům velmi podobným kolorovaným fotografiím z minulého století. Nelze samozřejmě počítat s tím, že obarvený snímek bude vypadat jako barevná fotografie, vždy bude vypadat více jako namalovaný než jako fotografovaný.

Základem uživatelského rozhraní je horní nabídková lišta, kde najdete všechny potřebné nástroje. Hned pod řádkem nabídek je základní nástrojová lišta, v níž jsou ikony nejpoužívanějších nástrojů. První tři segmenty slouží pro práci s dokumentem, ve čtvrtém najdete tři možnosti zobrazení snímku, dále je malá nástrojová lišta, která nás zajímá nejvíce, neboť obsahuje nástroje pro označení části snímku, gumu pro mazání tohoto odznačení a také lupu pro volbu velikosti zobrazení. Posledním nástrojem je příkaz Colorize, který použijete k obarvení snímku. Pokud zvolíte nástroj pro označení či gumu pro mazání, můžete ještě zvolit šířku stopy a její tvar – položka Shape.

Kolorujeme

Druhou samostatnou částí pracovního okna je zcela vpravo vertikální nabídka předdefinovaných barev společně s barevnou paletou pro míchání požadované barvy. Barevné předvolby jsou rozděleny do čtrnácti skupin, které obsahují nejpoužívanější barvy – kůže, vlasy, rty, oči, voda, obloha a další.

Abyste mohli začít práci, zvolte jeden z nástrojů pro výběr – štětec nebo pero (pouze rovné čáry), nastavte jeho šířku a stopu a poté zvolte jednu z předdefinovaných barev anebo si namíchejte barvu vlastní. Jakmile máte barvu vybranou, začněte štětcem kreslit na místo, které má být obarveno. Není třeba vyplnit celé místo, postačí pouze jeho okraje, program již sám rozezná, co vše má být obarveno.

Pozor na detaily

Při označování objektu pro obarvení sice není třeba kreslit přímo po hraně objektu, ale je vhodné se snažit udělat výběr co nejpřesnější. Velmi důležité je označit všechna místa, která mají být nějak obarvena. To znamená, že musíte například označit i jednolité pozadí barvou, kterou chcete použít. V opačném případě se použije barva, která je pozadí nejblíže a snímek tak dostane nepatřičný barevný nádech.

Jakmile vyznačíte jednou barvou vše, co potřebujete, zvolte si v barevné nabídce další a můžete pokračovat s jinou částí objektu. Výsledný náhled snímku s vyznačenými barvami bude vypadat podobně jako na našem obrázku.

bitcoin_skoleni

Abrakadabra a fotka je tu

Když máte všechny obarvované plochy označeny, klepněte na ikonu Colorize anebo stiskněte klávesu C. Zobrazí se dialogové okno, kde můžete vidět průběh přeměny černobílého snímku v barevný, a to včetně ukazatele zbývající doby do finálního obarvení. Až je proces obarvení dokončen, uvidíte barevný snímek v novém okně, zároveň však zůstává otevřeno i okno, kde jste naznačili výběr barevných ploch, takže pokud není vše podle vašich představ, není nic snazšího než upravit barevné výběry a spustit proces znovu.