Core i9-13900K - 8P+16E (32threads)
Ryzen 7900X - 12P (24 threads)
Ryzen 7950X - 16P (32threads)
Tak pokud i9-13900K vede nad 7900X o 7%, je prostou matematikou zřejmé, že v ideálním případě bude o 7% zaostávat za 7950X. Může to být méně a může to být v aplikacích, které si nepotrpí na E cores také více. Ale je už teď zřejmé, že AMD má výkonového krále. (Redmax měl zase pravdu.)
"Pri kódovaní videa kodérom AV1 je o 30 % rýchlejší ako cenový konkurent Ryzen 9 7900X."
Problém je v metodice testování. Enkódování totiž nesvědčí multithread. Protože je to sice rychlé, ale výsledkem je méně kvalitní obraz. Je třeba testovat na naprosto stejnou kvalitu obrazu, což je poměrně značně obtížné. Jenže v tu chvíli bude rozdíl mnohem nižší a dost pravděpodobně se 7900X dostane i do vedení.
Pak je zřejmé, že na 7950X se Intel absolutně nechytá!
AMD ultra fans opět nezklamali. Jsem zvědavý, co budou psát u recenzí 13600K, která na tom 10nm procesu (jak rádi zdůrazňují) dá nakládačku dražšímu 5nm 7700x a pokud se jí sníží limit spotřeby tak, aby se výkonem se 7700x srovnala, tak mu to natře i ve spotřebě. Jakou výhodu u toho Ryzenu najdou, mě nenapadá, ale oni si určitě poradí.
Intel v podstate s výrazne horšou litografiou, pre ktorú zostrojil vyhypované veľké jadrá sa dostal do slepej uličky z ktorej ho paradoxne vytiahol "Atom team" s malými jadrami aneb Intel zmenou paradigmy pri Alder Lake a jeho refreshom pri Raptor Lake si otvoril cestu svojim hybridným zložením x86 CPU big.LITTLE jadier k množstvu modelov – oproti tomu čo dnes predstavujú konkurenčné procesory v podobe nudných stojatých vôd identických big. cores s omnoho menšou variabilitou modelov. (A to, že sa konkurencia s "inteláckym" AVX-512 vzhliada konkurencieschopná v Rocket Lake je tiež signifikantné).
Ten masaker AMD Ryzen 5 7600X vs Intel Core i5 13600K sa dal očakávať obdobne tomu bude aj pri AMD Ryzen 7 7700X vs Intel Core i7 13700K.
To že je niekde viac jadier a prípadne aj threadov je predsa pre zákazníka len a len pridaná hodnota a že jeden z dvoch výrobcov nato nevie reagovať nieje predsa problém toho prvého.
Veď pred dvoma rokmi to bolo úplne naopak a bolo to tak správne. Ak by jeden big. core bol schopný namiesto súčasných 2 threadov (HT) napr. 4 thready tiež by sa nad tým nikto nepozastavoval nakoľko by pridalo ďalší benefit v multi-core.
Proste Intel s refreshom Alder Laku v podobe 10+++nm Raptor Lake absolútne vygumuje ponuku 5nm Ryzenu 7000 na novej microarchitektúre Zen 4. A v spojení s ponukou dosiek za ľudové ceny to môže byť doslova na uterák...
Inými slovami Intel s horšou litografiou dokázal to čo sa AMD v podobnom garde nepodarilo s návrhom 32nm "stavebných strojov" voči vtedajšej 22nm konkurencii.
P.S. cit. "Musím priznať, že som bol najprv skeptický k prístupu hybridného jadra, ale zdá sa, že E-jadrá sú skvelou inováciou, ktorá pomáha Intelu zostať konkurencieschopným.
zdroj: https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i9-13900k/26.html
To vážne niekto chváli Intel kvôli ST výkonu? Aký nadpis bude u MT teste i9 vs. R9? To už aj Slamák účelovo hľadá extra situáciu v ktorej Intel vedie? Kde je info v nadpise, že R9 drtí i9 v spotrebe pri hraní? Nadpis ako od Pata. Vyberie sa jedna výnimka a podľa nej sa dá nadpis článku. Čo tam po tom, že v iných situáciach je to opačne, však?
Už jsem viděl min. 5youtube recenzí.. I9-13900k je "zbytečný" radiátor, ale i5-13600k má opravdu dobrý poměr cena-výkon. Ale Intel mě teď neláká. Vždycky skládám PC i s ohledem na spotřebu a tiché chlazení. V tom AMD teď vede.
Já osobně asi počkám pár měsíců a půjdu asi do AM5/Ryzen 5 7600x až spadnou ty předražene desky a paměti..
"V jednom vlákně ale i9-13900K drtí Zen 4 i efektivitou"
Keby som bol Intelom uplatiteľný bezstavovec, napísal by som presne takto demagogický nadpis, prezentoval výsledok jedného špecifického a absolútne marginálneho testu s vhodne zmanipulovanou metodikou ako totálne víťazstvo a hodil k nemu manipulatívny graf, ktorý prezentuje rozdiely v jednotkách % ako desiatky %. Úbohosť.
Je to zajímavý, ale ta malá jádra fungují. Dřív jsem se jim vysmíval a teď radši mlčím.
https://i.imgur.com/qs47X90.png
https://i.imgur.com/0YLyOlZ.png
A koukám, že Intelka funguje i s pomalými DDR4, které u nových AMDček použít nelze. [palec_hore]
https://i.imgur.com/1I4gHhK.png
Videl som už viacero recenzií a môžem len povedať bravo AMD a bravo Intel. Teraz sa trh trochu premieša, utrasú sa ceny podľa výkonu a popularity a v podstate nebude zlá kúpa na priemerný gaming (dokonca aj v 4k nie je žiadne moderné CPU zásadný bottleneck).
Niekto pôjde do vyššej spotreby za vyšší výkon a iný zase do nižšej spotreby. Som zvedavý ako zareaguje AMD na nižšie produkty Intelu, ak by 13100f alebo 13400f mal nejaké 2 malé jadrá navyše za ľudovú cenu ako sú 12stky tak to môže byť naozaj zaujímavé
EHW recenziu pod Win 10 :-( už máte na "outsoursovanom" hwcoolingu...
zdroj: https://www.hwcooling.net/intel-core-i9-13900k-najvacsi-dravec-v-jazere-24-jadier-350-w/
P.S. uvidíme aký názov vymyslí Jan Olšan :-)
Taky dobrý.
Nejdřív děsivý obrázek spotřeby: https://i.imgur.com/SqeX99O.png
A pak v poměru s výkonem https://i.imgur.com/SjlZh04.png
Redmarx 28.9.2022 at 14:59
"Tak na to zapomeň.
Porovnávej stejně výkonné modely a nedávej tam Intel procesory s výkonem o třídu nižším! To jako vážně ne.
Hybrid je mi k prdu. Hry to využít neumí a pro encodování videa je větší množství jader vysloveně nevhodné."
13600K "hold my beer..."
https://tpucdn.com/review/intel-core-i5-13600k/images/relative-performance-games-1920-1080.png
https://tpucdn.com/review/intel-core-i5-13600k/images/cinebench-multi.png
Proč by AMD zlevňovala? Se podívej na konkurenci, kde mají otestován 7950X a 7900X.
7900X je levnejší než 13900K a o něco méně výkonný, 7950X je dražší a podstatně výkonější.
A jak jsem psal nahoře, stará metodika testování enkódování videa je nepoužitelná, protože na konci nebude stejně kvalitní video. Je nutné si uvědomit, že každý další thread, kterým se enkóduje, snižuje výslednou kvalitu obrazu. Jestliže rozeznatelné ztráty pouhým okem jsou nad 8 threadů, pro porovnání by měly být enkódovány 4 videa současně a žádné video be nemělo být v žádném okamžiku enkódováno více než 8 thready.
"Enkódování totiž nesvědčí multithread."
Svědčí ve smyslu výkonu. Odsuď-podsuď, ale svědčí, těch 24 vláken obvykle enkódování využívá, 32 možná míň, ale jak je vidět v testech, výkon pořád škáleuje.
"Protože je to sice rychlé, ale výsledkem je méně kvalitní obraz."
Na tomhle je zrnko pravdy, ale IMHO to pro praxi není moc relevantní.
Je to teda na delší povídání, ale v krátkosti vzniká neefektivita daná tím, že se snímek dělí na kusy, které se zpracovávají paralelně. Se zvyšováním počtu vláken se tedy trošku zhoršuje, alespoň teoreticky, efektivita komprese. Ale jako je třeba neleknout se hned, že "zhoršení komprese, néééé!!", je třeba brát v kontextu. Ve většině případů by mělo být hodně malé a nepostřehnutelné. Dá se to naměřit v SSIM a podobných metrikách, ale vizuálně a na výsledné bitrate to asi nepoznáte.
A taky: třeba mezi enkódováním v jednom vlákně a s 32 vlákny byste naměřili určitý rozdíl, ale mezi 24 a 32 vlákny bude rozdíl mnohem menší. Ještě ted důležitý detail: ten postih bude asi větší v nízkých rozlišeních, víceméně závisí na poměru vertikálního rozměru videa v pixelech a počtu threadů - takže když budete enkódovat 4K, tak je v tom bezpečně prostor pro víc vláken, než v 1080p a ten teoretický pokles kvality se značně umenší. Když budete s 32 vlákny zkoušet kódovat 720p nebo dokonce 360p video, tak si logicky koledujete o něco víc (ale lidi to dělají...)
Jako z toho, co znám enkódéry a tu praxi, tak tohle prakticky nikdo neřeší. Určitě ne rozdíl mezi 24 a 32 vlákny. Ten rozdíl tam prostě bude hrozně mizivý. Pokud by vás to trápilo, tak pořád uděláte líp (tedy když si odmyslím cenu), když pořídíte 32vlákno a použijete náročnější nastavení výkonu tak, abyste se dostali na stejný výkon, který by 24vlákno zvládlo se slabšími. A asi získáte kvality víc, než jste ztratili.
(Poznámka k tomu: ten dopad na kvalitu je hodně malý u x264, který používá frame-threading, který má obecně nejmenší pokles kvality kvůli rostoucímu počtu vláken, o něco málo horší to může být u x265, které používá frame threading+WPP, přičemž WPP (Wavefront Parallel Processing) teoreticky asi může vycházet o trošku hůř. Co je pravda, je že u kodeků Googlu - VP9 a AV1 s jejich enkodéry jako je libaom může být propad kvality o něco horší, protože používají nejméně efektivní formu threadingu - tile threads, v podstatě něco jako slice threads u H.264, jen jsou to šahcovnicoidní dlaždice místo pruhů přes celou šířku obrazu. Tudíž ienkódování v AV1, včetně asi při použití enkodéru SVT-AV1 bude ztráta kvality relativně o něco vyšší. V praxi to asi pořád není něco, čím se má cenu zabývat).
U x264 a x265 vám IMHO pravdu nehrozí, že třeba nastavíte --crf 16 a tím, že použijete 32vlákno místo 24vlákna se vám z toho stane ekvivalent crf 16.5. Dimenze té ztráty kvality bude na mnohem menší úrovni.
A závěrečná poznámka číslo dvě:
Pro lidi, které ten možný malý propad kvality štve, je tu řešení: můžete si video rozdělit na části a ty pak enkódovat paralelně, každou v jedné instanci enkodéru s parametrem --threads 1, prostě s vypnutým použitím více vláken. Po dokončení se výsledné fragmenty poskládají dohromady a máte video netrpící touhle teoretickou ztrátou.
Má to jednu nevýhodu: je pakárna mít otevřených 24 nebo 32 oken CMD.exe :) a žere to spoustu RAM. Ale ta možnost tu je.
Má to teda i praktičtější formu - stačí si to rozdělit třeba do čtyř kusů a každému nastavit použití čtvrtiny vláken (není to ale úplně přímočaře čtvrtina vláken procesoru...) proti tomu, kolik enkodér nastavuje automaticky. To není tak nezvladatelné a už jste eliminovali dost velkou část té teoretické ztráty.
BTW, v některých případech třeba s těma šestnáctijádrovými procesroama se použitím dvou instancí dá dostat z procesoru celkově vyšší výkon enkódování, takže přínos může být i v tom.
A obecně použití třeba dvou instancí je cesta, jak ten přínos 16jádrového/32vláknového modelu proti třeba 8/12jádru využijete a důvod, proč 16jádra (respektive 32vlákna) a eventuálně 48vlákna a 64vlákna mají nebo budou mít pro enkódování smysl.
TL;DR Ať tak nebo tak, nakonec pro enkódování ten vyšší počet vláken užitečný bude.
Ja bych 13900k s tou spotrebou v MT bez omezeni nechtel ani zadarmo Holecek :D
Jakmile se to omezi na rozumnych rekneme 150W, tak si s tim krome ST a par procent navic ve hrach, vytre 7950x podlahu.. Efektivita, porad horsi. Takze bych krotil emoce.
https://youtu.be/P40gp_DJk5E?t=1147
13600k muze byt povedeny, pokud nekomu nevadi B-L. Mne vadi, tudiz bych dal stejne prednost 7700x potazmo 7900x. Ale to bude na Vas uz vysoka matika :)
Pane Holečku co říkám tomu "která na tom 10nm procesu (jak rádi zdůrazňují) dá nakládačku dražšímu 5nm 7700x ". tomu se říká porcování medvěda co ještě běhá po lese. Nemoudře předbíháte. Osobně se těším na takovou recenzi. Proč? Protože AMD donutí reagovat tak, že z tohi budeme mít jako zákazníci prospěch.
To že na podle Vás hypoteticky dostane 5 nm nakládačku od 10 nm? To mi jenom připomene doby kdy Intel byl leaderem. Jenom si povzdechnu co by ten procesor dokázal kdyby to Intel výrobně takto nepohnojil a jak by to bylo fajn kdyby TSMC mělo pořádnou konkurenci.
Klub fanATIků gratuluje Ynteligentům k překonání výkonu AMD v Cinebech R23
I když těch závratných 0.4% bych za výhru moc neoznačoval. Spíše dorovnání.
Intel - 40622 bodů - 345W (360mm AiO)
AMD - 40458 bodů - 226W (280mm AiO)
Pokud by to někdo chtěl s nižší spotřebou
13900k - 27412 - 80W
7950X - 28100 - 65W
Ja myslim ze naprosto vsechno :D
U Intelu ale na tom asi taky nebudou uplne nejlip :D
https://www.techspot.com/review/2552-intel-core-i9-13900k/#HZD_1080p
To "drtí" se přiznám, že jsem tam dal já, protože jsme to potřebovali co nejvíc zkrátit.
Celá ta myšlenka bez zjendodušení/titulkizace je, že v zátěži všech jader ten procesor má hodně velkou spotřebu a horší efektivitu než Ryzeny 7000. Ale v jednovláknové zátěži se to obrací - jednovláknový výkon je vyšší než u Zenu 4, ale zároveň je i o několik wattů lepší spotřeba - tj. zatímco v MT je efektivita o dost horší, v ST je lepší.
(teď jsem udělal překlep a místo efektivita o dost horší sem napsal "horí" ...)
Tak Intel dohání všema silama. Sami se smáli "slepencům" od AMD a nevymysleli nic lepšího, než udělat hybrid. Ohledně efektivity je to nejlépe vidět na notebook procesorech, kde se Intel nechytá. Nové surface mají U procesory od Intelu, kde jsou jen 2 plná jádra a pak spousta malých zmetků (ale jsou to samozřejmě ještě alder lake). Jsem zvědav na notebookové Raptor Laky, kde bude (a jestli) TDP, kde se láme výkon ve prospěch AMD. U ALD to bylo někde okolo 45W (nad byl výkonnější Intel, pod bylo výkonnější AMD) .To trápení Intelu pak dovršuje debakl Sapphire Rapids v serverech. Na desktopu se to ještě nějak umlátí. Ať to žere třeba 500W :-). Na druhou stranu klobouk dolů, že jakž takž ustáli nástup Ryzenů. V té době neměli nic. A když se vezme, jaký pokrok udělali (i přes hromadu přešlapů), tak Raptor Lake je naprosto excelentní záležitost. A zase, díky bohu za ně. Pokud by Intel nebyl schopen jakkoliv konkurovat, tak AMD napálí takový ceny, že si nikdo nekoupíme nic :-).
Troufnu si tipnout, že okem viditelné to nebude. U x265/x264 ten vliv je považovaný za nepodstatný, tj. měla by vždycky vyjít nominální kvalita obrazu.
U enkódování VP9 a AV1 s tile-thraedingem to může mít o něco horší dopad, ale jako ty enkodéry s tím počítají a bere se to jako akceptovatelná cena... když se enkóduje na serverech nebo 2S stanicích, tak kolikrát i s víc vlákny.
Je pravda, že s SVT-AV1 nemám až takové zkušenosti (určitě by to měl být míň kvalitní enkodér než x265 a x264), ale pořád by tam neměla být viditelná (nebo dokonce snadno viditelná) škoda z víc jak 8 vláken. Ale teda doporučuju x265 a využívat psychovizuální optimalizace.
To je pravda, meri spotrebu celeho systemu, ale stejne na jejich platforme, je to co namerili silene :)
https://youtu.be/P40gp_DJk5E?t=1090
V komentarich ani 420mm AIO nebyl schopny chladit CPU bez throtlingu. Thriotling v Blenderu nastal po asi 20s... ne ze by to nemelo porad vykon, ale melo to 102C.
A těmi problémy myslíte, že vám Microsoft napředělal systém přidělování vláken ve Windows 95?
Že bych něco hypoval, jsem si nevšiml. Stále jedu na Ryzenu (a roky ještě pojedu), z těch nových procesorů od Intelu bych si žádný nekoupil (když už, tak až vyjdou ještě levnější verze bez K). Ale fakt se mi líbí ta vaše zoufalost. Nevíte, co byste už vytáhli. Pořád jste se těšili, jak to ten Zen 4 Intelu natře, onanovali jste nad články, jak bude Raptor Lake dražší a žravější než Alder Lake a ejhle, ono je to kapku jinak a vy místo toho, abyste raději pomlčeli, ze sebe děláte hlupáky.
Ale no, keby to bolo len o MT v R23 tak by to bolo OK, len tynyt pozri sa pravde do očí, 13600K dáva 7600X v tak 85+% aplikácií takže čo sa týka výkonu v 300USD CPU je Intel jednoznačne lepší (a čo robí s 7700X tiež radšej pomlčíme, nie je to pre AMDD slabšie povahy)
Kombinácia veľkých a malých jadier sa mi tiež nepáči (ale ja som z konzervatívneho a "tradičného" severovýchodu SR, ja mám na to právo) no s W11 to dáva super výsledky tak prečo sa v uvažovaní trochu neposunúť...
Spotreba je vysoká, bez debát ale má to ST/MT/herný výkon a dobrú cenu, niečo za niečo - ako vo všetkom.
aVIAtik berie na vedomie vyjadrenie fanATIka a doplňa ho o:
(10+++nm, refresh microarchitektúry) Core i5 --- Ryzen 5 (5nm, nová microarchitektúra)
(10+++nm, refresh microarchitektúry) Core i7 --- Ryzen 7 (5nm, nová microarchitektúra)
(10+++nm, refresh microarchitektúry) Core i9 --- Ryzen 9 (5nm, nová microarchitektúra)
Ide víkend tak možno by bolo namieste si prebehnúť recenzie vyšie uvedených 5 (päťkových), 7 (sedmičkových) a 9 (deviatkových) modelových rád:
https://videocardz.com/140948/intel-13th-gen-core-raptor-lake-desktop-cpu-review-roundup
P.S. čo sa týka teplôt tak neviem či sa má implementácia novej microarchitektúry na 5nm TSMC litografii čím chváliť...
To je ta nevýhoda čipletového řešení.
Něco sežere IOD čip (teď navíc i se zobrazovadlem)
Něco dalšího pak propojovací logika mezi čiplety.
O to zajímavější je o kolik jsou Zen jádra úspornější při menší velikosti a zvládají držet krok i s menším rozpočet tranzistorů.
Budu si muset zajít do obchodu pro kukuřici. ;)
Na druhej strane čo je pravda nie je lož takže ten Sneak Peak resp. Preview formálne v názve sa spojil s obsahom a ostatne Jan to v diskusii aj ďalej rozviedol.
Z tohto pohľadu ako si ja v tuzemsku nielen spomínam (lebo malým zrnkom piesku som obsahovo k tomu aj prispel) bol po formálnej stránke, ktorý sa spojil s obsahom vyše dnes už 11-ročný WIFTov "Test: AMD FX-8150 aneb kterak se může jít Bulldozer zahrabat" s 329 diskusnými príspevkami kde sa už vtedy mnohí známi pacienti pokúšali byť neúspešne o damage control.
Ja už som to minule spomínal (v podstate to tvrdím od Lakefieldu kde si to vyskúšali v mobilnom segmente cez Alder Lake s pokračovaním cez Raptor Lake) jestuvuje nielen v evolúcii také slovné spojenie ..... ......... (mnohdy je spájané s revolúciou v širšom slova zmysle), o ktoré sa Karáš vo svojej piatkovej recenzii síce len optrel, ktoré v názve recenzie (a teraz je jedno ako to autor názvu s autorom recenzie uchopia či pozitívne či negatívne alebo prosto neutrálne) je schopné doslovami napodobniť WIFTov názov tj. "odpáliť internety".
Avšak s jedným podstatným rozdielom, že damage control v danom prípade a to som za tie cca 2 roky vypozoroval (a ako hromozvod síce aVIAtický /neznalými, ale aj neprajníkmi hneď stotžňovanýmý s Ynteligentmi/ to schytávam naprieč) si môžu podať ruky tak fanATIci ako aj istá avšak nie malá časť Ynteligentov/, pre ktorých je hybridný procesor rudé súkno (rozum. zdielanie kremíku s malými atómovými jadrami) nepredstaviteľná no-go-zóna (rozum. červená čiara) pričom ignorujú vo svojich hodnotiacich úsudkoch prínos/význam big.LITTLE ako produktu tj. microarchitektúry neodmysliteľne spojenej s dosažiteľným (ne)konkurenciaschopným výrobým procesom (litografiou).
A ak pozdrieme do histórie s úvodu príspevku tak sme tu predsa podobný pokus už mali však s tým rozdielom, že hybridu big.LITTLE sa podarilo udržať konkurenciaschopnosť čo sa však Clustered Multithreading-ovému Bulldozeru, obaja so značnou nevýhodou vo výrobnom procese (litografii) nepodarilo.
Tak čo onak ako som už uviedol uvidíme aký názov vymyslí Jan Olšan ????
Tak snáď už chápete, prečo mi HWU tak leží v žalúdku. Ich veľký dosah a veľká zodpovednosť nezodpovedajú tomu, čo vydávajú „za objektívnu pravdu“. Preto ich dlhodobo neberiem príliš vážne. Tie nedostatky v odbornosti sú často... fatálne. Aj čo sa týka „testov“ základných dosiek, to je príšernosť vôbec riešiť low-end s neprimeranými procesormi... BFU to žerú (stačia plamene v náhľadovke a je to, o návštevnosť postarané... ale za cenu nesprávneho deformovania trhu, vytváraní ilúzie, že lacné dosky stoja za prd a to mi teda pije krv), ale takto tie metodiky vyzerať naozaj nemajú. Niečo málo som k meraní spotreby písal v tomto článku (odkaz na HWCooling.net), 2. až 4. kapitola. Vysvetľujem tam aj to, prečo sa na napájaní procesora nepodiela 24-pin (všetko podložené detailnými meraniami). Možno ten článok s nejakým oneskorením odpublikujem aj tu, na Cnews. Testy dosiek som tu vydával pravidelne a toto k nim patrí.
Pozor, Honzovi jsem přihlášku podepisoval uiž minule a je už několik dní právoplatným členem, vítat jsi měl už dřív! Teď je třeba usilovně pracovat a psát komentáře na Intělo, a ty máš trochu zpoždění, musíš přidat!
Honza má samozřejmě dva plusové body a pomalu se blíží k první metě a ocenění, což je podepsaná fotka od Lisy Su.
Díky za perfektní rozbor výše. Řeším to tak, že na 5800X posílám vždy dvě videa na enkoding naraz. Tim se mi jedno enkoduje na 8 vlaknech a druhe take na 8. Kdybych pouzil vsech 16 na jedno, tak uz je to na x265 poznatelne.
Logicky ovšem kdyz pouzijeme 4x8 vláken paralelne, tak vykon na 7950X bude optimalni, zatimco vykon na i9-13900K pujde rapidně dolu kvůli E cores. Tipuji, že nebude Intel stačit ani na 7900X, ktere může jet plnohodnotně jen na 3x8 vláken.
13600k je urcite celkove rychlejsi CPU nez treba jemu nejblizsi 7600x. Nicmene muzes to brat i tak, ze podle Techpowerup je herni rozdil 8% ve prospech 13600k, cenove je ale o 15% drazsi, podle alza.cz
Takze zalezi co chces, pokud chces ciste hrat a zbytek platformy by byl za stenou cenu, tak se ti nevyplati :)) Nicmene osobne bych mezi temi dvemi (pokud bych nemel jiny vyber) asi sahnul taky po 13600k ;)
Windows95... "vyplouváme...!" no, to jsem se zasnil, když jsem byl mladý a MS řídil velkej Bill, co věděl, které věci jsou důležité, a které ne. Dnes se píše rok 2022. Podporované desktop systémy MS jsou Win10 a 11 a v jednom z nich to zcela určitě dobře nefunguje a ten druhý zase nefunguje úplně správně, protože to zcela nechali na Indy.
Co máš, nebo co by sis koupil/nekoupil, to je úplně jedno. Ptal jsem se na konkrétní otázku, očekával jsem konkrétní odpověď.
Mentální meltdown tu pozoruju spíše u vás, intelat, a tahle diskuse, plná oslavného hýkání (Víko, Tralalák) nebo urážky (konkrétně ty) spíše z té vaší strany. Do držky si fakt nevidíte. Tak se ti můžu jen omluvit, že si z vás dělám tak okatě srandu, protože vaše ubohé existence nestojí už ani za tu argumentaci.
Radeček, ráčej prestat kecat o něčem o čem nic neví.
Opravu scheduleru si AMD muselo vydupat už u Windows 10.
Windows 11 uvedlo ten scheduler opět rozbitý. Bez těch úprav, které byly už udělány pro Windows 10.
Ať už je to dohoda Wintel nebo neschopnost Micro$oftu, obojí je špatně.
TL;DR
V lilnuxu to AMD funguje
Ve Windows 10 (po intervenci) to taky funguje
Winows 11 je (opět) rozbité
Úprava se udělá (opět) až poté Intel vydá výsledky testů
".. jak bude Raptor Lake dražší a žravější než Alder Lake a ejhle, ono je to kapku jinak.."
,, ja nevim Holecek, ale mozna by jste mohl byt trosku konzistentni v tech svych vyjadrenich a ne napsat pulku, kterta dava smysl a pulku, ktera je zase mimo. RTL je levnejsi, zaroven je ale zravejsi. Pokud nekomu nadavate do fanatiku, zkuste si obcas z te Vasi emocni boure vyskocit a koncentrovat se na sucha fakta. Rovnez je pravda, ze ma vyssi naroky na chlazeni. Jsou to zapory, ktere se nezmeni tim, ze budete tvrdit, ze neexistuji. To dela vase komentare extremne hloupe.
Inteli B-L proste nema problemy, rekl to Holecek a bude to pravda..
https://www.xmg.gg/en/news-tips-and-tricks-rendering-e-cores/
https://community.intel.com/t5/Processors/i7-12700k-Problems-when-running-3-thread-apps-and-parking-e/td-p/1385923
https://arstechnica.com/gadgets/2022/07/why-cant-intels-12th-gen-cpus-pass-the-bar-exam-blame-the-e-cores/
https://www.brycevandyk.com/poor-alder-lake-performance-when-building-firefox-due-to-scheduling-issues/
https://www.techpowerup.com/287986/intel-alder-lake-has-compatibility-issues-with-older-versions-of-denuvo-drm-middleware
https://www.vegascreativesoftware.info/us/forum/rendering-2x-faster-when-restricting-to-p-cores-for-alder-lake--137188/
https://forum.proxmox.com/threads/windows-vm-hangs-on-boot-with-hyper-v-enabled-on-alder-lake.106545/
...
myslim, ze to staci i s temi 10m casu, co jsem tomu vyhledani venoval i s kopirovanim a zbeznem shlednuti odkazu..
No jasné, když selhávají fakta tak jdou na řadu konspirace o tom jak intel platí microsoftu aby brzdil amdčko.
Že by na to microsoft nikdy nepřistoupil protože amd je jejich partner se kterým opravdu nechtějí mít blbé vztahy do budoucna jelikož roste skoro exponencialne a ještě by hrozily tučné soudní pokuty to je už vedlejší. :D
Myslím že to taky záviselo na nastavení (třeba jestli si dobře pamatuju, --me umh a --me tesa v x264 byl velký rozdíl, dál taky samozřejmě počet lookahead snímků), ale když jsem to naposled praktikoval, tak jsem měl cca 1,5 GB na instanci pro 1920×1080 video (pro x264 a x265 je to IIRC dost podobné).
No realita v Blenderu není ani 50W rozdíl, ale chápu, že fanATIci po celém dni hledání té jedné správné recenze s těmi správnými čísly, mají nutkavou potřebu se vzájemně poplácávat po ramenou. :D Co na tom, že Techspot/HWU ty power výsledky dodatečně dementoval :D
https://twitter.com/HardwareUnboxed/status/1583204564492115972
reality check:
https://tpucdn.com/review/intel-core-i9-13900k/images/power-multithread.png
A hlavne kto využíva dnes jednovláknový výkon, ked napriklad teraz čo brouzam po internete môj PC použiva 7 jadier :)
Intel dokáže presvedčiť len slabomyselnych v tom že 10nm bez EUV je efektivnejši proces ako 5nm s EUV :)
Intel kym nespusti svoje EUVL linky bude lepši len v marketingu či na papieri...
Rad by som si kúpil znova Intel, i5 3750 bol super procak v tej dobe, ale to by musel znova biť reálne výkonnejší uspornejši a za nišiu cenu ako konkurencia.
Jasné, chýbajú základy vo veciach, ktoré si každý myslí, že ovláda, ale vie prd. No, ešte sa to naučiť podávať tak, aby to bolo efektívne/užitočné. Nechcem nikomu nadávať, nikoho ponižovať (je jasné, že laik a človek bez poriadneho elektrotechnického vzdelania nemôže týmto veciam perfektne rozumieť), ale zároveň nejako upozorniť na to, že vplyvný youtuberi, ktorých ľudia sledujú najmä pre pôsobivú prezentáciu, noazaj robia školácke chyby a ani oni nemajú dostatočný vhľad, aby sa mohli k niektorým veciam vyjadrovať. A toto je nebezpečné nielen, čo sa týka testov počítačového hardvéru. Keď sa niečo deje, tak predtým, než to človek odpublikuje, to musí vedieť vysvetliť, keď sa jedná o ľahko vysvetliteľné veci. Preukázať sa tým, že nevie, ktorá bije, je s takým obrovský dosahom cez čiaru. S „veľkou mocou“ prichádza veľká zodpovednosť.
"A ak pozdrieme do histórie s úvodu príspevku tak sme tu predsa podobný pokus už mali však s tým rozdielom, že hybridu big.LITTLE sa podarilo udržať konkurenciaschopnosť čo sa však Clustered Multithreading-ovému Bulldozeru, obaja so značnou nevýhodou vo výrobnom procese (litografii) nepodarilo."
ADM uvedla CMT procesor v roce 2011 a v roce 2017 uvedla nástupce ZEN. Když vezmu v potaz ještě následné prodeje, tak mi z toho vychází, že se tato arch udržela na trhu více jak 6 let .-)
Alder Lake je na trhu necelý rok, Raptor Lake byl uveden před pár dny, ale už docházíme k závěru, že se Big-Little dokázalo na trhu lépe udržet :-D Tomu říkám změna pardigmatu .-)
Podle mne to Lubomire prilis hrotite. Pro HWU je mereni spotreby okrajova zalezitost v jejich testech. Spousta jinych serveru taky ma mereni cele sestavy. Ano muze to byt zavadejici v obecnem smyslu ale neni to duvod apriori zpichybnovst jejich testy. Kdyz se podivate treba na CB, tak tam ma 13900k v synteticke zatezi Prime95 s AVX o 60% vyssi spotrebu a odecitaji Package power.
Podle mne je dulezitejsi treba ten komentar k chlazeni ruznyma AIO, nez spotrebu, kterou namerili. Ve vysledku je to pak stejne jedno, protoze lidi (vetsina) co opravdu jedou MT, tak nejsou silenci a stejne to stahnou nekde ke 150-170W max. A tam vime jak to dopadne..
Nicmene ja jsem za RTL rad..doufam, ze stlaci ceny Ryzenu :)
OK, co je teda přesně "správně?"
Měřit několik (náhodně vybraných) vzorků jednoho modelu, aby se vyloučilo možné podstrčení výběrových kousků výrobcem? Spočítat statistické odchylky měření? A na závěr upozornit P.T. čtenáře, že naměřené výsledky se vztahují pouze na benchovací sestavu s jejím předimenzovaným chlazením?
A není to třeba tak, že Běžný Ferda Uživatel si koupí nějakou blikavou desku, předražený blikavý chladič a zkusí měřit výkon a z objektivních fyzikálních důvodů (vysoká spotřeba a nedokonalé chlazení) mu vyjdou úplně jiná čísla? Já rozumím této diskrepanci a rozhodně to není problém měření nebo dokonce záměr, ale ty bys měl na druhou stranu chápat, že realita domácích užovek je úplně jinde, a pak je hodnocení HWU paradoxně více v pořádku, než tvé nadšené hodnocení "Je to super, seje to jak ďas, ... blablabla...., ale žere to i trávu u cesty." A to neplatí jen pro Intel, platí to i pro AMD, kdyby tady nějaký zastydlý Incel fan měl problém, že se mu navážím do jeho modly. Ta diskuse o zbytečně vyšroubované spotřebě (a výkonu) tu už proběhla a nemám důvod na svém stanovisku cokoli měnit. Už spotřeba okolo 200W je moc, přes 250W pak už naprostá psychiatria.
Panáček se mě na něco ptal? Možná kdyby dokázal zformulovat otázku, aby dávala smysl, tak bych mu i odpověděl. Ale on ani mou narážkou na Windows 95 evidentně nepochopil, že když se chce ptát na něco, co podle něj nefunguje, tak by měl asi napsat, co nefunguje. Z těch recenzí, které těch aplikací vyzkoušely mraky, to nevypadá, že by něco nefungovalo.
Bratummm, ale vyplatí, stačí si kúpiť KF verziu ktorá je len o 260kč drahšia než 7600X teda +3% ceny za 8% herného výkonu. U výkonných Ryzenov 5000 sme absenciu iGPU prežili, verím že sa bude dať prežiť aj u "F" verzií Intelu.
...za mňa ale bezpredmetné (herný výkon), kto nemá RTX4090 a 360Hz 1080p monitor tak CPU herný výkon riešiť nikdy nebude.
Pro maximální výkon by to možná uživilo i víc vláken. Třeba x264 (a myslím že x265) v defaultním nastavení používá 1,5násobek počtu vláken procesoru, protože při 1:1 se procesor plně nevytíží. takže pro Ryzen 7 5800X by asi měl být default 24 vláken, takže půlka je 12. Ale je pravda, že možná může stát za to použít míň, člověk pak bude mít trochu výkonu v rezervě na normální práci (i když na to nějak stačí nastavení priority).
Jinak u x265 je těch nastavení vláken víc, když chce člověk omezit ten paralelismus a použít víc instancí, tak by možná šlo omezit počet vláken v --lookahead-slices (ale tam už si nepamatuju, kolik byl default).
Mozna zkus jeste tech realit par pridat Aznohu..
https://www.computerbase.de/2022-10/intel-core-i9-13900k-i7-13700-i5-13600k-test/2/#abschnitt_leistungsaufnahme_in_anwendungen_ab_werk
AV1 encoding
..pouze o 78W neboli 46% vetsi spotreba, pokud nechas 13900k nastaveny na "unlimited" a 60W neboli o 32% vetsi spotreba, pokud jej zazatkujes na 253W.
Tohle proste chces..
Libi se ti to? :D
ps: mozna je CB podobny srac jako HWU..
A při vypnutí pomalejšího CCD klesnou režijní nároky tak, že výkon ve hrách stoupne o 11% ?
Kravina.
Pes bude zakopáne někde jinde.
Scheduleru pro W10 měl zpočátku problém s přidělováním úkolů na fyzická/logická jádra, protož Intel a AMD číslovali jinak.
Ve W11 to bude podobná vifikundace. Nebo prostě ty úpravy pro AMD "opomenuli" zahrnout.
Tu poslední větu opakuji dost často ;-) Tohle je žel vedlejší efekt Internetu, že každý kdo má do řiti díru je “technicky zdatný” se vyjadřovat ke všemu. A sociální sítě typu FB k tomu ještě vybízejí a dělají z idiotů hvězdy. Chybí sebereflexe.
Za náhledovky s “vykulenýma očima a ohněm” bych fackoval ;-)
Jen to trochu doladim... :)
"Viem, že ich máte rád, fandíte im a je tam prirodzne určitý citový interest."
.. tohle nepopiram a sleduji je roky. Nicmene vy mate citove zaujeti pro svoji praci a vysledky sve prace taky. Mame to tak vsichni ;)
Jinak ja se snazim vyznavat obcas i urcity pragmaticky pristup, ktery muze byt lehce odlisny od toho ciste technickeho. A tady se mi prave vetsina veci (nerikam ze uplne vse), jak to pojima HWU libi.
Zkusim to jen ilustrovat.. Pokud jste treba kritizoval metodiku mereni VRM u testu desek na HWU (coz muze v nekterych pripadech klidne i sedet), ja si z jejich testu beru to, jak se dana deska chovala..jestli throtlovala nebo ne. Tudiz teplota jako takova (a tim padem jejich zpusob jejich zjistovani, neni pro mne uplne podstatny). Zajima mne chovani desky v reale, coz ten test splnuje. A ruku na srdce, i ty rozdily namerenych teplot maji i tak nejakou vypovidajici hodnotu ;)
Tady je asi rozpor v záměru recenze, kde jeden “tester” zkouší variantu statisticky nejběžnějšího výběru HW, zatímco druhý se snaží testovat předpokládanou ideální sestavu. Nedá se říci, která metodika je víc správně, protože každého zajímá jiný parametr.
Osobně mám HWU rád a sleduji dlouho, ale táké už jsem mockrát řešil otázky, ve kterých mi pomohla metodika a là Lubo.
Fanoušci AMD rádi na tohle "zapomínají" a zásadně porovnávají ceny Intelu s iGPU, aby jim to vyšlo lépe. :D
Druhá věc je cena desek, kdy desku na ten Intel koupíš za polovinu ceny desky pro AMD. A to nemluvím o DDR4, na kterých můžeš dál ušetřit a dle testů jsou šul-nul s aktuálními DDR5. Takže 13600KF tě vyjde výrazně levněji než 7600X a s přehledem ho ve hrách porazí a v multi ho doslova zničí.
7600X se tak za současných cen stává jen chvíli po vydání neprodejným...
Bych te jen malinko opravil, ze nemam potrebu zapominat. Je to jen nezvyk, jelikoz recenze zpravidal testuji K verze a jelikoz integrovanou grafiku ani nepouzivam, tak mne jednoduse nenapadne jako prvni.
Jinak jak jsi me nazval naposledy "teoretik", protoze to CPU nemam, muzes si sam udelat obrazek s tim, jak B-L reaguje s nekterymi SW. Mas tam nekolik linku. Nic specialniho jsem nevybiral. Jinak aby jsi mi opet nespilal do A"AMD fans", tak nektere veci jsou fenomen znamy i z nekterych SW treba na JabkoOS, kdyz presli na B-L.
Hele, nemám úplně čas studovat xx linků, ale klik jsem teda na tvůj první odkaz, tam borec že mu to přehazeje rendering na E cores a že vyřešeno za 5 sekund přepnutím režimu napájení na "maximální výkon". Tak jsem se celkem zasmál, jestli tohle má být ten problém.
Odkdy je výraz 'AMD fan" spílání? A copak ty nejsi fanoušek AMD?
No jo, jenže dneska by taky třeba člověk enkódoval 4K a bude to 3-4× víc na jedno vlákno. Krát 32 na Ryzenu 9 nebo Core i9 a už to nejsou úplně šetřílkovské objemy RAM...
Já jenom, že jsou nějaké důvody, proč tímhle stylem lidi neenkódujou úplně běžně (a proč se takový způsob threadingu nepoužívá přímo na úrovni těch softwarových enkodérů).
HWU / Techspot je totální sračka už roky.. toto je jen další z jejich mnoha faux pas.. už ty spotřeby dementovali, video prý upraví..
https://twitter.com/HardwareUnboxed/status/1583204564492115972
Nechápu, že je ještě někdo sleduje, těch failů už měli tolik...
Klikl jsi na link.. tak jo no. Chtelo by to jeste si precist ten doprovodny tesxt, co jsem napsal a mozna tech kliknuti udelat vic. Ale chapu, to je uz hodne prace. Nicmene zacinas jako nepasovany NEintel fanousek trpet stejnou zalepkou a zjednodusenima, jako ty, co nazyvas Fanouskama.
Jinak mne je to ukradeny, muzes si mne nazyvat jak chces. Klidne si mysli, ze jsem treba autobus.
a jeste, kdyz uz jsi si teda na ten link klikl, aspon by to chtelo docist to do dokonce, zjistil by si treba, ze tim, ze to je notebookovy setup, zhorsi se mu batery management, zvysi spotreba a pokud by jel na baterku, tak zhorsi vydrz. ALe jak jsm psal vys..proste neni problem. Druhe reseni, ktere tam bylo popsano je jeste stavnatejsi..vypnete si male E mrdky.
ALe chapui, ze ty jako novpoceny NEintel fanousek, nemas cas si precist poradne ten link, ktery jsi uz nakliknul.
@Aznohh
"HWU / Techspot je totální sračka už roky."
.. jen pokracuj Axnohu..padas dal a dal..
Mozna, kdyz by si o setinu vteriny dele premyslel a mene konal, dosel by jsi k zaveru, ze problem byl s BIOSem daneho MSI boardu. Jejich chyba bala ta, ze ty vysledky pred tim nekde nezkonzultovali. Na druhou stranu jsou dostatecne ferovy na to, ze to dokonce priznali i na twitteru.
ALe tak jsou to sracky, uz roky..Aznoh pravil, tak to tak bude :D
Ty mas dost..
@L. Slamak
se obavam, ze opravdu za tech nekolik let co HWU sleduji, tak na ne asi nazor nezmenim. Nejde o video jako takove, jde o to, jak maji ty testy pojate.
Co se pak tyce testu grafickych karet, tak jsou to podle mne nejlepsi testy co se tyce sledovani fps vubec, ktere se daji majit, jelikoz takoe sety her, ktere pouzivaji, s tim si neda nikdo tolik prace.
No a to je prave to co pisu, jejich test je jinak koncipovany. Vas test muze byt smerodatny napr. co se tyce hlucnosti karty. Nebo budete mit nejaky jiny aspekt, ktery oni nesleduji. A oni to ani nikde neskryvaji Soustredi se jednoduse na nejaky aspekt/aspekty a jine 'ignoruji'.. Nicmene co se tyce vykonu karet, budete vzdycky tahat za kratsi konec, protoze vas set je kolik 10-12 her? Oni jsou schopni udelat test 40+ her, vse na novych ovladacich, updatovanych vidlich, atd. Cili je to na poslednim stavu. Tady se jednoduse nechytate a chytat nebudete. Z principu nemuzete, protoze vas set je mensi. To znamena, ze vykonove vysledky FPS, 1% low budou mit u nich vzdycky realite v prumeru presnehjsi hodnotu, nez budete mit vy.
Jinak tech testu je tam vic, mne se treba i libi test jejich notebooku, ktery koncipuji spis jako test CPU nebo grafik v nich. Opet, neni to obsirny test jako dela napr notebookcheck, presto, je ten test zajimavy. Nebo treba delaji test karet po 2-3,5 letech. To stejne treba s CPU, aby bylo videt, jak jsou na tom ve srovnani s dnesmimi kartami. Rikam, je to jine pojeti, nez lasicke testy. Neni to o tom, co je lepsi nebo horsi. Jeden typ testu apriori nevylucuje ty druhe. Vy mate sve silne stranky a detailni pojeti testu. Oni zase v jinem konceptu. Jendo nevylucuje druhe :)Je to proste jine.
Však já nikde netvrdil že Intel nežere. To je snad obecně známá věc, že Intel teď žere víc než AMD a nikoho to nepřekvapuje. Já se pozastavil čistě nad nesmyslným zdrojem, kterej tu dokola postuješ a nad kterým má Tydýt mokrý sny.
Když ten blb Steve z Techspotu / HW Unboxed neumí měřit spotřebu, tak ať se na to příště vysere. :D
Jo, takže jedinej blb Steve z HWU ze všech reviews široko daleko má blbej bios a není schopnej naměřit správně spotřebu a ani mu nedojde, že je někde nejspíš chyba, ale já jsem mimo. :D :D Mno chápu, že ty s klapkama na očích jsi dotčen, že projevuju svůj názor na tvoje modly AMD a HWU (o kterým si celej twitter roky povídá jak je brutálně biaslej na AMD).
Jinak se treba pro detaily, muzes se zkusit zeptat dalsiho teoretika Karase na diit. Tady je poznamka z jeho zaveru testu 13600k.
"Dále nejsem moc nadšený z malých a velkých jader, protože jsou situace, kdy to přináší problémy. Navíc to korektně funguje ve Windows 11, což znamená.....používat Windows 11. Pokud chcete používat Windows 10, je to sice možné, ale počítejte s tím, že některé procesy plánovač náhodně přehodí na úsporná jádra a tím přijde člověk o spoustu výkonu"
Ale treba jen tak placa, aby si zvysil navstevnost stranky. Dak u nakonec stribrne druhe nejvyssi oceneni, ale to se asi mozna spletl,,.holt bude asi taky patrit k FANatikum, treba :)
A Vy myslíte tu Karašovu recenziu "Změna paradigmatu je zde" tak tá sa naozaj povedla ???? škoda až na ten záver kde sa vyhol (však diit.cz) priamemu zhrnutiu jesenných noviniek 5 (päťkových rad), ktoré testoval:
5nm Ryzen 5 na novej microarchitekture Zen 4 v podobe AMD Ryzen 5 7600X
vs
10+++nm refresh Alder Lakovho Core i5 Raptor Lake práve v podobe Intel Core i5 13600K ?
P.S. ono Dávid Ježek a v podstate aj WIFT sa na tým (-)Win 10 pozastavili v diskusii tak nejako (ne)chápavo pripomenuli šasy diitu dávno minulé. Zrejme každý kto chce od procesoru výkon a (ne)vzhliada sa s AVX-512 v Rocket Laku, aj z predmetnej recenzie pokiaľ vie čítať grafy zistil, že ten výkon nájde práve s Core i5 aj s ôsmimi malými pre fanATIka samozrejme "E-mrdkami". Ale kľudne nech si pabierkujú v 2023 v Ryzenoch 5 so 6C/12T a AVX-512.
Jo a mimochodem s tím AV1 encodingem je to úplná kravina.. jak můžeš porovnávat spotřeby ve výpočetní úloze, kterou každý CPU dokončí v jiném čase?
https://tpucdn.com/review/intel-core-i9-13900k/images/encode-av1.png
Když vidím, že ten 13900K je v AV1 o cca 32% rychlejší než 7950X při spotřebě vyšší o 40%, tak ve finále sežere jen o cca 8% víc. ;)
@Tralalak
ja ti nevim, ale kdyz citujete neco, tak by jste mohl chapat aspon smysl. Karas si dela z Vas legraci (jakoz to nekoho postizeneho paradigmatistem) a vy jeho sarkasmus nechapete. Staci se podivat na druhou cast vety..
A jinak, vidim ze nemate co napsat, tak aspon spichnete AVX512. A ze mas Intel horsi proces? Nekdo daval AMD plus body za horsi procesy v dobe Phenomu, FX a spol? Jeom bych pripomel, ze Intel sam oznacuje process jako 7, cili jej povazuje za 7nm a je to Xkrat vylepsovany proces, ktery se mozna muze priblizovat ebo rovnat TSMC 6nm, minimlane treba v nekterych atributech.
Tady mate jednoduche odpovedi, ktereby jste mohl chapat a jsou bez sarkasmu
AVX512...Intel to zadrbal
Spotreba .. Intel zadrbal uz od doby Comet lake
B-L..Intel zadrbal od doby AL
Jinak samzorejme CPU nejak funguji a fungovat budou. Dokonce muzou byt rychlejsi nez konkurence. Jestli jste cilova skupina tech, kterych se zadrbani tyka a chcete se jim vyhnout a nebo jste skupina, ktere se to netyka a nebo je Vam to jedno, je na kazdem individuelne.
Já si nic nevybral, ty příklady jste sem dali vy. :) Ale jako dávat výpočetní úlohy a měřit u toho spotřebu to chce fištróna. :D A mokrej sen o 150W se Tydýtovi najednou rozpadl, jen ze sebe udělal nepřemýšlející jelito. :D
Melkora ignoruju, to je blb co neumí do tří počítat a v podstatě sem nikdy nenapsal nic konstruktivního, 90% jeho komentů jsou jen toxické štěky.
@L. Slamak
"40 hier testujú v rámci štandardných metodík?"
.. ano i ne. Delaji tzv "mega" recenze. Treba posledni byla srovnani 3070Ti vs 6800 v 50 hrach a dvou rozlisenich 1440p a 4k. Skvely jsou na tom pak treba zaverecne srovnavaci grafy, kde clovek na jeden prehled vidi jaky ten prurez hrama je. Viz tady
https://www.techspot.com/review/2531-geforce-rtx-3070-ti-vs-radeon-6800/#1440p
Dalsi byl treba 49 her ve srovnani rtx 3050 vs 1080 opet ve dvou rozlisenich tentokrate 1080p a 1440p.
Musi to byt hrozne casove narocne.
@Aznoh
dobre omlouvam se.. Nicmene vyjadrujes se hloupe, vyjadrujes se s despektem (i ke mne) a nedas si ani par minut casu na to, aby jsi si trochu rozvazil neco, nez strelis od boku.
Co se tyce Steve, o kterem se vyjadrujes jako o blbci, napadlo te nekdy, ze kazdy muze udelat botu? Tobe se nikdy nic takoveho nestalo?
Uvedomujes si, kolik je prace vsechny ty veci otestovat? Chapes, ze on pretestoval vsechny CPU (24 i s novymi RTL) s nouvou 4090 ve 12 hrach, at ma co nejaktualnejsi vysledky a to je mimo vlastni test tech CPU. A ty tady pak vykrikujes, ze je to blb, ktery si neoveril..ano neoveril, necekal, ze maji chybu v BIOSu. Treba uz po tom testovacim marathonu, kdy meli RTL CPU zapujcena proste nemohl.
A tak bych mohl pokracovat.
Ja jsem se dostal na limit 16GB v praci jen tim, ze jsem mel spustenou jednu 4-5GB virtualku, zbytek byli officy, webex, thunderbird, notepad++, 2 prohlizece a teamsy.. a jak mi zacali znicehonic padat veci, jak hrusky. To ze mam 6GB swap k tomu, vidlim10 vubec nepomahalo.. Musel si zacit hlidat co spouztim a nemit zbytecne otevrene veci, hlavne prohlizece, kdyz nemusim.
V pohode, uz Vam to tady nebudu narusovat, jelikoz to stejne nechapate a mate velmi zuzeny, jednostranny pohled na to, co je "spravny test". Dokonce Vam vadi jejich forma :D no jak rikam, Vase exaktni delani testu je v prikrem rozporu s tim, jak citove reagujete na neco, co se Vam z nejakeho duvodu nelibi.
ps: na druhou stranu Vas chapu.. vzdyt preci ja jsem fanousek a vy jste expert ;)
"ale když se vedle toho hodnotí přínos/význam big.LITTLE, tak má IMHO v tohmle Tralalák pravdu."
.. a v cem ta pravda jako ma byt? Jedine co Intel dokazal je dostat vice vykonu na plochu chipu, nez kdyby pouzival jen Golden Cove jadra. To ale samoosobe taky muze znamenat, ze GC jsou navrzena 'prilis velka' Ty mala jadra jsou hnana za efektivni mez uplne stejne jako ta velka, tudiz o nejakem prinosu malych jader z pohledu efektivity byt moc rec nemuze byt. Podivejte se jakou hruzu predvedl Intel v ramci svych 15W TDP a 2+8 kombinace, kdy je to horsi vyjma ST ve vsech ostatnich aspektech nez Zen3 (nemluve o Zen3+) rade AMD. Kde teda ta efektivitu Inteliho B-L designu jako je? Desktop testoval celkem obsirne CB uz pri vydani AL.
Preci neni chyba AMD, ze Intel nezvladl prechod od monolitu k chipletum, jak to udelalo AMD a jak se nekteri tomu smali, kdyz vysel prvni Zen a Zen+. U Zen2 je pak uz vetsinou posmesky presly.
"Můj odhad je, že bez big.LITTLE by to dopadlo pro Intel hůř."
.. s tim se klidne ztotoznim. Je to velmi pravdepodobna varianta a je mozne, ze AMD prejde na podobnou architekuru, jen doufam, ze to bude podstatne lepsi implementace nez u Intelu.
"Minimálně bych ho automaticky neodsuzoval a nesmál se tomu."
.. ale ja vim presne proc poukazuji na toho nedostatky. To ze to xx% lidi nechape, inclusive fanousku malych prdku, jako je Tralalak, neni muj problem. A pozor ja se tomu opravdu nesmeji. Jedine co mi prijde usmevne jsou "zmeny paradigmatu" a nestale prehlizeni, ze by B-L navrch mohl mit nejaka slabsi mista. Tohle mi prijde jeste vic usmevne.
A co se tyce vyrobniho procesu.. nikdo nevi, cemu presne tahle minimalne druha revize Inteliho 7 ve skutecnosti odpovida. Jak jsem psal, muj tip je treba TSMC 6nm, coz byl tak jen vylepseny TSMC 7. A vzhledem k tomu jak dopadl AL v noteboocich v konfiguraci TDP do rekneme 35W, kde souperi s TSMC 7 a Zen3, tak se opravdu nema Inteli AL architektura moc cim chlubit.
tralalák, já jsem to nikdy “e-mrdkou” nenazval, ale máš pravdu, protože to “e-mrdka” je. Nebo spíše celý AL je “mrdka”, protože pro mé použití to nefunguje (crashe, vyšší spotřeba) a jako bonus teplota nad 90. Ale možná je to spíš tak, když o tom přemýšlím, že “mrdky” jsou v Intelu, když za rok nebyli schopni pofixovat elementární věci. Ten odebraný AVX512 je také k smíchu, díky neschopnosti opravit “HW scheduler” to prostě zablokovali :-D
Takže tralaláku, už se s těma “atomovýma” oslavnýma kecama běž zahrabat. Dřív si tu masturboval nad malými úspornými CPU, a že u tebe nic jiného nemá místo a teď tu slintáš nad 250W monstrem, co by ti tu tvojí ITX bendičku roztavil i se stolem.
Skoda, bohuzel. Jedete si neustale svoji bez jakekoliv korekce a zmeny. Michate vesele hrusky typu jedno nepodarene mereni spotreby, ktere mimo jine se povedlo i jinym webum, nejen HWU a delate z toho jabka typu obecny zaver (bez jakekohokoliv realneho podkladu, ciste na zaklade vaseho like-dislike) na vsechny jejich testy. A to i presto, ze jejich testy vlasnte vubec neznate.
Preji Vam, aby Vas a Vasi praci nekdo nerozebiral stejne dogmaticky podobnym stylem, jako to delate Vy v pripade HWU :)
Asi to opravdu nema smysl s Vami dal rozebirat.
ps: nejradeji mam pindy o fanouscich.. to zabira vzdycky. Nejlevnejsi argument, jaky se da vymyslet..
Nicmene jeste poznamka. RTL je podle mne povedenejsi, nez se cekalo. Samozrejme az na tu konskou spotrebu, ktera se jeste zvysila oproti AL a Zen4 se svou 'mega' spotrebou, proti ni vypada dobre. Za mne bohuzel, protoze tim padem, tenhle trend zvysovani spotreby neprestane.
Komu nevadi B-L a nekupuje si to apriori na multitask, tak je to minimalne alternativa k Zen4, ktera je v nekterych aspektech dokonce rychlejsi.
Jinak jeste jednu poznamku si neodpustim. Vase testy stavite na reknme "exaktnim" mereni a zavery delate na zaklade vyhodnoceni techto mereni. Zkritizijute ale neco na zaklade naprosto neexaktniho vaseho pocitu nebo nelibosti a niz se obeznamite s fakty. Jaka to nadherna ukazka protimluvy a naprosto opacnych pristupu :)
Rikal jste treba, ze CB je skvely. Pritom CB ma v metodice diru jako vrata, kdyz netestuje CPU na stejnych frekvencich pameti. Maji to samozrejme podminene tim, ze vyrobce rika tyhle a tyhle pameti bla bla, Ale ty vysledky jsou posunute a neopdovidaji vlastne tomu, jak to budou mit lide realne nasazene v praxi.
"nedokážete si to predstaviť. "
.. vy musite byt vsevedouci, jak vite ze jsem se v profesnim zivote nikdy nevenoval testum, byt ne treba HW jako vy? Jak muzete tvrdit, ze si neco nedokazu predstavit? Vy jste asi vyvoleny co :D
"HWU nemá žiadne metodiky,"
.. opet fabulace jako cune. Proste palcate pate pres devate. Mate nekde dukaz vaseho tvrzeni? Vite, jestli nemaji na na Patreonu nebo Float plane nejake udaje, jak vite, ze pokud je o to treba pozadate, ze Vam to nedaji? Vy jste nevidel ani jedno jejich video. Vzdyt akorat zvanite o cem co sam nevite.
Zbytek je zbytecny komentovat. Mate pocit, ze jste jednicka a ostatni kolem Vas oslove. Arogance jako vystrizena z ucebnice.
RemMes: jak se tady L. Samák vyjádřil, chce být extrémně přesný a dělat věci pořádně, tudíž očekávám od příště tu standardní odchylku měření. ????????
Ale stejně si já osobně projdu vícero recenzí (dokonce i tu Obříkovu), protože jak správně píše Tombomino, neexistuje jediný správný testovací proces a metodika.
"Když vidím, že ten 13900K je v AV1 o cca 32% rychlejší než 7950X při spotřebě vyšší o 40%, tak ve finále sežere jen o cca 8% víc. "
.. no ja nevim Honzo, ale ja tady vidim, pokud porovnam "Max-max"..tak v AV1 13900k rychlejsi o 18%, zere ale o 43%vic. A tenhle ten je jeste pro nej velmi dobry. Kdyby jsi vzal treba Blender, kde zere treba odhadem 25-30% navic (50W) ale je zaroven o 12% pomalejsi, tak pro nej vychazi hur :)
A jinak podle testovaci metodiky zaslane Intelem, se ma RTL testovat s "odemknutym" Power limitem. To jen pro kontrolu, ze vybrat max-max je podle samotneho Intelu spravne.
tombomino, já bych se tu postavil za Luba, i přeztože HWU si také občas pustím. Po těch x letech, kdy mi dali nějaký kousek do skládanky, mi teď také přijdou spíš jako populisti. Nedávno jsem šel po testech laptopových CPU a ty jejich byly jedním slovem odpad. A jak tu zmiňoval Lubo, oni spotřebu neměří.
V čem ale s tebou souhlasím, je ta kvantita testů. Když se totiž na ně člověk nedívá jako na absolutní čísla, ale poměrově, tak to vychází a dá se z toho zjistit, jak si nějaké CPU/GPU stojí oproti ostatním. Takže tady, Lubo, taháš za menší konec ty, protože po tvém testu se dozvím chování a možná ideální nastavení, ovšem jen na velmi úzkém výběru HW.
Osobně potřebuji vidět oba druhy testů, abych mohl klást otázky, které mi přinesou jen dobré odpovědi a tím se učit.
Tombo & RemMes:
v diskusi na techspotu se objevil celkem zajímavý výsledek měření:
https://i.imgur.com/9WjPxbI.png
... který krásně ukazuje těch "počtářových virtuálních 8%" ???? a zároveň potvrzuje, proč Intel musel odemknout spotřebu, protože (konkrétně v Blenderu) 7950 rozbije úplně všechno od Intelu a ještě jej efektivitou deklasuje (spotřeba je plocha pod křivkou proudové zátěže, neboť se jedná o časový graf a napětí je stejné.)
On to "počtář" moc nechápe, ale když takových mašin je ve aťasu třeba jen 10 ks, tak jen rozdíl spotřeby 1,5kW se při běhu na 100% po několik dní renderování "propíše" už docela dost - ne že by to bylo likvidační, ale je to na těch nákladech znát (ona taková farmička potřebuje i chladit a 5kW tepla je 5kW tepla). Tohle je ta Tralalákova změna pardigmatu... ????
@Remes
jejich testnotebookju ale neni test notebooku. Oni zmeri CPU, grafiku na ruzncyh TDP a delaji ve skutecnosti spis neco jako test mobilnich CPU a grafik. Proto jsem i psal, ze s recenzema ala notebookcheck, to nema nic spolecneho, presto, pokud si chce clovek udelat obrazek o tom, jak dane mobilni CPU v dane TDP tride se chova vuci konkuencnimu na podobnem TDP, je to podle mne jedna z moznosti, jak tyhle vysledky prezentovat. Coz mne treba apriori pro zakladni orientaci staci. Pokud chci konretni laptop, tak pujdu na notebookcheck nebo jiny web, nepujdu na HWU.
Oni si jednoduse vybiraji to co je bavi, potazmo to co treba jim lidi reknou v ankete, co by chteli. Evidentne to ma uspech a maji to odporacovane, byt jinym zpusobem nez treba tady L. Samak, ktery jejich styl testu a prezentace nesnasi, coz je velmi dobre patrne z jeho reakci :D
Jeste k ty metodice. To ze nemaji metodiku je podle nesmysl a fabulace J. Samaka, ktery tenhle typ youtuberu nema rad.
Metodiku svoji maji a treba ve vztahu k testu her, si myslim, ze se v zakladu nelisi od jinych webu. Maji testovaci sestavu, maji scenu, kterou testuji, testovani opakuji trikrat, v pripade nejakeho "glitche" i vice krat. V momente, kdy neco meni, opet to v tech videich reknou. Tyhle vsechny informace jsou v jejich videiich dohledatelne. Zaroven jsem presvedcen, ze scena, ktera je ukazovana v momente, kdy prezentuji grafy, odpovida, prav testovaci sekvenci, kterou pouzivaji.
Vzhledem k tomu ze jsou to OSI (Australane) a ja v dane oblasti nejakou dobu zil a znam trochu styl, jakym australane veci delaji, myslim si, ze pokud je clovek clenem jejich Patreonu nebo Float Planu, neni problem s nima v principu diskutovat cokoliv a stejne tak i s nima probirat jejich testovaci metodiku, kterou pouzivaji.
Ono je ale samozrejme jednodussi neco apriori hodit do kose, nez si dat tu praci si zjistit, jak se veci opravdu maji.
"Aj preto som uvádzal, že robí perfektné testy procesory ComputerBase, ktorý má metodiku postavenú úplne inak ako my"
.. a i presto Vam nedochazi, ze treba metodika CB, kde meri CPU ve hrach, je chybova. Byla chybova u AL vs Zen4, je chybova Zen4 vs RTL a AL vs RTL, protoze pouzivaji jine pameti, coz v realite nebude odpovidat skutecnemu vykonu, byt na papire podle spec Intelu a AMD je to spravne.
Jinak bych byl s temi populisty opatrny, mate velmi silne jednostranne, emocionalni videni veci a chyby vam dost silne trochu nadhled. Chapu, ze tim, ze testy delate a jste k nim emocionalne tim padem vazany, neni lehke se od sveho vlastniho videni "reality" odpoutat, ale preci jen jste redaktor a ten by mel mit aspon "virtualni" schopnost neco takoveho delat.
Jinak, kdyz by jste treba takhle kritizoval youtubery, kteri udelaji dohromady 10 testu, zbytek odkecaj a maji vymalovano..jeste bych to mozna celkem chapal, ale zrovna HWU, kteri s tim musi mit kilometry prace..nechapu, jak muzete byt tak zaslepeny.
A jeste zaver..moznost delat veci na youtube v anglictine mate i vy. Muzete mit textovou a video verzi, podobne, jak to ma spousta jinych webu dneska. Staci jen do toho "rizika" a prace, ktera s tim je spojena jit :)
tombomino, “ jejich testnotebookju ale neni test notebooku. Oni zmeri CPU, grafiku na ruzncyh TDP a delaji ve skutecnosti spis neco jako test mobilnich CPU a grafik”
Jenže tohle je právě trochu problém, protože o tom zařízení a celkovém chování to nic nevypovídá. Dokonce to bylo dost zavádějící. Jako bys testoval výkon letadlového motoru, který bys vychválil, ale tak nějak bys opomněl otestovat/zmínit jeho hmotnost, kvůli které by žádné letadlo nevzlétlo. Prostě v tomto Luba chápu a nedivím se, že ho to zvedá ze židle.
Jak jsem psal, já potřebuji oba druhy testů, abych si dokázal udělat lepší obrázek.
tynyt, přesně tak, mám to stejně. A i kdybych připustil, že třeba HWU jsou 100% lháři, pořád mě zajímá, co budou říkat. Aneb “Sun Tzu”.
Ľubomír Samák, jenže ten “wattmetr na zásuvce” někdy paradoxně funguje lépe, než kleště na EPS. Když to řeknu zjednodušeně, tak z tvojich testů se dozvím, jak se nějaké CPU chová ve striktně daných podmínkách. Já si pořídím stejnou MB, CPU, RAM se stejnými parametry ale jiného výrobce, nahodím tam jiný zdroj a bednu, budu to mít s jinou grafikou a v neklimatizované místnosti. Budu očekávat stejné výsledky jako Lubo, protože on to má naprosto konzistentní a přesné. Prásk, mně to nebude fungovat stejně. Takže budu chodit a tvrdit, jak je metodika Samáka akademická a k ničemu.
Měření není jednoduchá věc a je to samostatná disciplína, která se dá stejně zneužít a napadnout jako např. statistika.
tynyt, přesně tak, “housing” nezajímá jen spotřeba systému kvůli systému samotnému, ale i kvůli spotřebě chlazení. Ono pak když člověk kouká na tu chladící jednotku v menším “tanečním sálu”, kde poskakují čísla spotřeby mezi 56 a 60 kWh, tak už mu tak do smíchu není.
I když tento komentář může být lehce zavádějící z pohledu “neserverového” CPU, tak ten čtvrt kilowatt je prostě “radost” chladit ;-)
Lubo, ono to z toho nevyplývá, ale o tom systému se dozvím víc (jiné komponenty, teploty, tvrdost zdroje apod. ).
Od tebe budu vědět třeba přesně proč párovat desku X s CPU Y a jak to ponastavovat, což je super, ale pokud neseženu stejné komponenty (a třeba budou zdánlivě stejné), tak se pak můžu divit. V tomto může přinést kvantita lepší informace (samozřejmě pokud ten test není třeba úplně mimo kvůli nastavení v BIOSU).
Tím chci říci, že jsem za tvé testy rád a myslím, že odvádíš i s Janem dobrou práci (mimochodem Mirka jsem potkal osobně, super kluk, škoda, že už tu není), to ale neznamená, že mi v HWU nedali použitelné informace.
Vtipné jak Tydýt pořád odkazuje na ten cinklý Techspot/HWU s jeho chybnýma power testama, které pak sami dementovali, svedli na MSI, na Intel, na Putina atd..
@Tombo
https://www.youtube.com/watch?v=yWw6q6fRnnI&t=342s
Říká, že testovali podle "Intel default guidance" - rozdíl 44W v Blenderu
Ale Blender AMD sedí, nic proti. Jiné programy zase Intelu a AMD dostává klepec. Můžeme cherrypickovat do nekonečna. Kdo dělá v programu co sedí AMD, ať pořídí Ryzen, vyšší vstupní náklady se mu velmi rychle vrátí na energiích a hlavně ušetřeném čase.
V pracovním highendu AMD nemá konkurenci, co je pro AMD problém je mainstream, 7600X je momentálně mrtvý procesor. All-rounder 13600K ho za nižší cenu porazí ve hrách i v MT. Spotřeba tam nehraje roli, není to CPU na MT práci 24/7. AMD platí daň za novou platformu a drahé paměti. A 7700X na tom není o moc líp. Ty e-mrdky, které tak nesnášíte a o kterých tu Redmarx psal, že vlastně neexistují , dávájí klepec o kategorii vyššímu CPU konkurence. AMD bude muset velmi velmi rychle korigovat ceny, protože doteď se jeho nové procesory prodávaly mizerně, teď po protiútoku Intelu, který docela překvapil cenou, to opravdu lepší nebude.
Obecně fandím rozhodně víc outsiderovi, tj AMD, než kolosu typu Intel. Na tom se nic nemění a taky mě vadí obecně nárůsty spotřeby (mám miniITX a chladit to je už problém), ale pokud tu někdo bude psát kraviny typu e-mrdky vlastně neexistují a pak ten CPU naklepe jeho modle prdel, tak se prostě ozvu.
@Aznoh
"echspot/HWU s jeho chybnýma power testama, které pak sami dementovali, svedli na MSI, na Intel, na Putina atd.."
... Honzo, oni to opravdu nesvedli. Videl jsem uplne stejnej problem na eTeknix, taky deska MSI a taky ujeta spotreba pres 100W. Kdyz jsem se tam dival ale dneska, tak ten graf uz byl upraveny. Bohzuel jsem si neudel screen nebo nestahl ten puvodni obrazek. Proste stane se. Koretkni web se omluvi, prizna chybu a opravi ji. Nekorektni se na to bud vykvakne a nebo to s tichosti prejde.
Jinak souhlasim s 7600x..ten je predrazeny a ve svetle 13600k je ted uz predrazeny i 7700x. AMD bude muset udelat cenovou korekci a nebo to nahnat prodejema Zen3 :))
Jinak vypada to, ze prijeti RTL je podstatne lepsi nez AL a pravdepodobne i lepsi nez Zen4. V prehledu (kliknuti) na nejvetsim nemeckem severu typu heureka, je v prvnich top10 5 Intelu a dokonce v top5 jsou 4 Intely. Takovy stav si uprimne za poslednich 5 let nepamatuji..
https://geizhals.de/?o=4
Jiank zbytek pro mne zustava stejny. B-L implementaci Intelu se osobne vyhybam a duvody proc tomu tak je se nezmenili :))
Tak chybicka se vloudila u mne..kouknul jsem na spatne review 13700k :D
Spotreba u 13900k je o 90W (coz je silenych 41%) vyssi v CB23 nez u 7950x..
https://cdn.eteknix.com/wp-content/uploads/2022/10/Power-Consumption-1.jpg
Takze podobna hausnumera (byt o neco mensi, HWU ma ale total system power) vychazeji i jinym webum. Zajimave je, ze maji taky MSI desku..
Podivej te, stejne jako si vazim Vasi prace a ocenuji to jak se Vasim testum venujete, stejne tak ocenuji praci HWU. Vase testy nejsou v rozporu s jejimi a naopak. Kazdy z vas ma jinak zpracovany obsah testu, metodiku, reknme castecne i cilovou skupinu. atd. Opet, jedno nevylucuje druhe.
Do Vas reju vicemene pouze z duvodu, ze mi prijde, ze se k nim nechovate ferove.
A suhlasim, nechajme toho :)
Dobru noc
@Samak
Ja nevim, ale ja nevidim zadnou souvislost mezi tim co nameril HWU se spatnym Biosem a tim co pisete. Mozna to zkuste trosku vysvetlit i pro nas mene chapave.
Nota bene, HWU jsem nikdy neslysel doporucovat low endove desky pro hig endove procesory. Jinak pohled HWU v jejich testu desek, kdy testuji desky s treba s 12900k je naprosto normalni pohled bezneho uzivatele, ktery si chce koupit co nejlevnejsi podvozek a do neho dat co nejvykonejsi/nejdrazsi CPU. Ja mam desku za 2,5k a vybiral jsem ji presne podle jejich testu, prootze vim, ze v ni nebude throttlovat ani 5950x. Dokonce jsem jejich (HWU doporuceni) jeste overoval na seznamu desek (myslim DerBauer) a sedelo to uplne presne s doporucenim HWU.
Vase averze a neschopnost prijmout trosku jinou realitu, nez sam vyznavate vuci nim, mi prijde az komicka a hranicici yak trosku s iracionalni fobii :))
Nezlob te se :)
"Ten horší výrobní proces v tom je relevantní.
Není to samozřejmě žádná výhoda nebo plus, ale když se vedle toho hodnotí přínos/význam big.LITTLE, tak má IMHO v tohmle Tralalák pravdu.
IMHO to ještě dopadlo překvapivě dobře na to, že má Intel značnou nevýhodu ve výrobním procesu, a je teda na místě ptát se, jestli teda big.LITTLE orpavdu nemá něco do sebe. Minimálně bych ho automaticky neodsuzoval a nesmál se tomu.
Jako chtělo by to nějaký testování víc zaměřený na efektivnější frekvence a napětí, dejme tomu v pásmu 100-150 W. Možná, že by se ukázalo, že tam je ten rozdíl v efektivitách trošku větší, kdo ví.
Můj odhad je, že bez big.LITTLE by to dopadlo pro Intel hůř."
@Jan Olšan: Tvuj odhad je naprosto správný, ale co se týká toho horšího procesu, tam by se dalo velmi velmi polemizovat. Záleží jakou optikou na ten proces nahlížíš. Pokud se to týká density, tak ten proces není o mnoho "horší" než srovnatelný 7/6nm TSMC proces. Intel byl v densitě vždycky popředu a jeho 10nm SuperFIn proces je lepší než by odpovídal jeho název. Ostatně s přejmenováním na Intel 7 se ty diskrepance mezi Intelem a TSMC poněkud srovnaly.
V čem byl ale ten proces z počátku horší byla spotřeba a dosahované frekvence. Proto ostatně vzniklo tolik revizí až nakonec po ten 10nm ++++ Enhanced SuperFin proces. Na původním 10nm vyšel jen mobilní procesor Tiger Lake, který měl boost frekvenci 1,8Ghz. První čipy hodně hřály a měly i vysokou spotřebu, která neúměrně rostla se zvyšováním frekvence. V tomhle byl ten původní proces o dost horší....
Já sobně ale vídím největší problém ve velikosti P- jader. Navzdory densitě srovnatelné s 7nm TSMC, má P -core velikost 7.04mm², oproti tomu Zen 3 jádro má jen 3,09mm2 . To je do očí bijící rozdíl !
https://twitter.com/Locuza_/status/1538696558920736769?s=20&t=Oc9MyU6Q6NefqOl0DMg3BA
Intel prostě neumí navrhnout výkonné jádro, které by zároveň bylo efektivní co se plochy týče. V tom já osobně spatřuji největší problém Intelu. Místo toho Intel šáhnul po menších Atom jádrech, které ale poněkud "přifouknul" takže s původním konceptem Atomového CPU to má společný už jen název...
A v tom je to Tralalákovo přirovnání s Bulldozerem naprosto mimo. Srovnává situaci s "horším" výrobním procesem Intelu se situací AMD v roce 2010/1011. Tehdy to bylo 32nm SOI versus Intel Tri Gate 22nm FIN-FET. To je naprosto nesrovnatelný rozdíl než situace 7/5nmTSMC a Intel 7 procesu, kdy jsou ty procesy co se týká density podobné. Intelu se tehdy podařil husarský kousek, kdy svým FIn-Fet procesem všechny předběhnul a na několik let překonal ostatní výrobce TSMC/Samsung/GlobalFoundries/ atd.
Další rozdíl, který náš pan Tralalák přes ty svoje růžové brýle odmítá vidět byla finanční situace Intelu a AMD v té době. AMD nemělo peníze po akvizici ATI, vysoké náklady na vlastní továrnu v Dráždaněch a v podstatě bylo téměř před krachem. Původní koncept Blldozeru byl do značné míry zjednodušen a navržen méně efektivném způsobem. AMD navíc nemělo k dispozici odpovídající výrobní proces , se kterým se původně počítalo. On by totiž i ten zjednodušený Bulldozer vypadal uplně jinak, když by vyšel na lepším výrobním procesu .-) Ale to už je historie, ze které se doufám všichni poučili.
Zo svojej pozície si to takto zostra napísať nedovolím, každopádne vďaka za tento komentár. Ako vôbec môžu robiť nejaké škálovanie výkonu podľa spotreby CPU, ktorú nemerajú? Večná záhada. :)
Podľa mňa si tie výsledky cucajú z prstu (opis metodík s tým, ako sa čo meria neexistuje) a napasujú to tak, aby to bolo čo „najatraktívnejšie“ pre BFU. To znamená, že musia mať najväčšie rozdiely, najvyššie teploty, najvyššie spotreby... to masy tiahne. Potom ešte zázračne pretestované veľké množstvo procesorov na rôznych platformách s RTX 4090. Vzhľadom na to, odkedy tu grafiku mohli mať dostupnú, to snáď nie ej technicky možné ani keby mali všetko ostatné pripravené. Trochu mi to pripomína Obrove excesy z dôb ExtraHardware. Keď mal metodiky náročnejšie než čas, ktorý bol k dispozícii na to, aby tie testy fakt meral. Pokiaľ si niekto myslí, že blúznim (a som paranoidný), myslieť si to samozrejme môže.
Veľa ľudí je presvedčených, že som arogantné narcistické, ale mne ide len o to, aby bol vo veciach poriadok. Preto sa prirodzene musím adekvátne vyjadrovať veciam, ktoré sú také, aké sú... no. Slušné a pokorné vyjadrovanie s odbornými argumentami v tejto spoločnosti bohužiaľ nefunguje (to je mlátenie prázdnej slamy). A to nielen, čo sa týka správnosti testov počítačového hardvéru, že.
Verím, že raz prídete na to, ako technicky slabá je úroveň videí HWU (na základe toho, ako rozumne vediete diskusie je to iba otázka času) a aké veci naozaj sú sa z nich zistiť nedá. Chápem, že je to väčšia zábava, tie videá než bezemočné konštatovania z textu, ale tu si človek musí uvedomiť, čo vlastne hľadá.
"...vy mate citove zaujeti pro svoji praci..." no, takto. Keby som si sám neuvedomoval, že je to úplne iná technická úroveň, naša práca, tak sa tomu asi nevenujem, nedávalo by mi to zmysel. Na druhej strane ste tuším minule písal, že neviem oceniť druhých. ComputerBase robí skvelé testy procesorov. Majú to poňaté trochu inak než my a keby niekto tvrdil, že ich výstupy sú užitočonejšie, ucelenejšie a presnejšie než naše, tak mu oponovať nebudem. A niekdajšiu prácu na testoch Mirka Jahodu tiež čím ďalej viac obdivujem. ????
Kvantita bez kvality (meraní a výsledkov) mi vždy vadila. Ľudí tiahne (aj keď je to zase prestrelený iba jeden aspekt z tých, čo by sa mali sledovať – herný výkon – a majú to dosť nekompletné), jasné, pretože si neodkážu uvedomiť, ako nepresné tie výsledky môžu byť.
Naše test GK ste videli? Nevydávame ich tak často ako HWU, pretože tá časová náročnosť je úplne inde, sorry. Čisto merania jednej karty zaberú 250 hodín aj preto, že to, čo HWU unboxed ignoruje a nesleduje (meranaia s ReBARom aj bez neho) robíme a je to dôležité. To napríklad aj vrátane neherných testov, podrobných meraní spotreby v rôznych situáciách, frekvenčná charakteristika zvuku (merajú vôbec oni hlučnosť v dBA?). Z celkového sú aj testy GK na HWU dosť nekompletné (a nepresné), ale nejdem to už rozmazávať. Sledovať a dôverovať (aj keď slepo) môže, samozrejme, každý čomu chce. ????
Jasné, nechajme to tak. Moje štandardy na presnosť merania sú trochu iné a preto si asi v tomto nerozumieme. Hier mame v grafikách 18 (z ho viaceré v rôznych nastaveniach, s RT, DLSS a podobne, Cyberpunk 2077 sme začínali v šiestich nastaveniach, keď ešte bolo podporované FFX CAS) a všetko otestovnané s ReBAROm aj bez neho. Prečo je to dôležité nemať a nehodnotiť potom iba na základe výsledkov s aktívnym alebo neaktívnym RB je na inú diskusiu. 40 hier testujú v rámci štandardných metodík? Nie iba nárazovo? A tuším iba v jednom (alebo max. dvoch rozlíšeniach), určite bez 1080p? Preto si to môžu dovoliť. Chytáme sa úplne vo všetkom okrem množstva otestovaných modelov. Fakt sa už ale na túto debatu vyprdnime. Myslím, že vy chápete mňa a ja zase Vás. „Je to proste jine.“ (aj to odvážne meranie spotreby Radeonov nástrojom/PCATom Nvidie) :)
Ten horší výrobní proces v tom je relevantní.
Není to samozřejmě žádná výhoda nebo plus, ale když se vedle toho hodnotí přínos/význam big.LITTLE, tak má IMHO v tohmle Tralalák pravdu.
IMHO to ještě dopadlo překvapivě dobře na to, že má Intel značnou nevýhodu ve výrobním procesu, a je teda na místě ptát se, jestli teda big.LITTLE orpavdu nemá něco do sebe. Minimálně bych ho automaticky neodsuzoval a nesmál se tomu.
Jako chtělo by to nějaký testování víc zaměřený na efektivnější frekvence a napětí, dejme tomu v pásmu 100-150 W. Možná, že by se ukázalo, že tam je ten rozdíl v efektivitách trošku větší, kdo ví.
Můj odhad je, že bez big.LITTLE by to dopadlo pro Intel hůř.
Na základe ktorých meraní robím závery? V tomto článku je jasne uvedené, že je to len ukážka zopár testov, ktoré sme na launch stihli. Žiadne závery. Tie sú v kompletných testoch na HWCooling a na Cnews budú v pondelok.
Raptor Lake testujeme s rovnakymi pamäťami ako Ryzen 7000 (DDR5-6000). Narážate na lacné procesory, ktoré sú testované s DDR4 pretože si ich s pamäťami DDR5 nikto nekupuje. Alebo na tie procesory, ktoré pamäte DDR5 nepodporujú (Zen 2/3)?
Pekné. Ale viete, že to zase končí pri poukazovaní na kvantitatívne veci. Nech majú aj 1000 hier, dôležitá je dostatočná kvalita tých výstupov. To, ako nemajú veci pod kontrolou, ukázali teraz v rámci tých meraní spotreby. A naozaj nie ej argument, že je to pre nich okrajová vec. Od spotreby s odvíja všetko ostatné a hlavne, keď nedokážu urobiť takéto faux paux, školácku chybu, ako je možné brať s vážnosťou akékoľvek iné testy? Napríklad tie herné? Ľudia, čo si neuvedomujú, že power limit nastavený v BIOSe základnej dosky nemusí zodpovedať reálnej spotrebe (ale naše testy základných dosiek, z ktorých je to pekne vidieť, evidentne neštudujú)... a ešte keď podľa toho robia nejaké škálovanie výkonu po 10 W, tak nemôžu mať všetkých 5 pohromade. Nehnevajte sa, ale toto nie sú žiadni odborníci a pokiaľ si neuvedomujú takéto základné veci, akákoľvek informácia od nich je nedôveryhodná a je celkom blbé, koľko ľudí ich sleduje je nimi zmagorených. Čím podrobnejšie sa meraniam a správností meraní venujete, tým viac vidíte tie fatálne nedostatky, pre ktoré tých veľkých považujem za komediantov. Fanúšikovsky ich obhajovať môžete čímkoľvek, ale vždy Vás usmerním, pretože to považujem za morálne správne a moju povinnosť.
Čo je škoda? Furt svoje si idete bohužiaľ Vy. Hádať sa s Vami na tému meraní nemá zmysel, pretože do toho nevidíte, nevenujete sa týmto veciam 18 hodín denne, nedokážete si to predstaviť. Proste nemáte na to kompetenciu hodnotiť. HWU nemá žiadne metodiky, podľa ktorých by sa dala urobiť rekonštrukcia tých výsledkov. Odhliadnuc od toho, že sa nezdá pravdepodobné, že by boli schopní v takom množstve pri dostatočnej technickej kvalite tie procesory pretestovať s RTX 4090, tak to, čo predvádzajú naozaj nie sú odborné testy. Naozaj neviem, ako by som Vám to vysvetlil, pretože v posudzovaní kvalitatívnych vlastností jednoducho nie sme na rovnakej úrovni (a neberte to prosím ako nejaký útok, povyšovanie sa, je to konštatovanie na základe činov, dennej praxe každého z nás, kvalifikácie... vy ste ale zase „inde“ v niečom inom, do čoho projektujete svoj čas). HWU robí školácke chyby a stále čakám na to, kedy začne niekto podobne rozvracať naše postupy. Teším sa na to, aj keď to bdue mať ťažké, pretože všetko, čo odpublikujeme, podlieha odbornej príprave na vysokej úrovni. HWU je hrrr-brrr, hlavne rýchlo, v ohromujúcej kvantite, s pôsobivými závermi (doprevádzanými infantílnymi pravkami). Tu debatu na tieto témy končím, je to strata času. Pre mňa i pre Vás.
"Vite, jestli nemaji na na Patreonu nebo Float plane nejake udaje, jak vite, ze pokud je o to treba pozadate, ze Vam to nedaji?" Tento bol fakt dobrý. :)
"Mate pocit, ze jste jednicka a ostatni kolem Vas oslove." Nemám pocit, ten pocit. Ani, že som jendotka, ani že sú osttaní oslovia. Že je nekompetentných na testy hardvéru, pretože nemajú základy meraní, je pravda. Vyššie som už spomínal príklady na prácu iných, ktorú rešpektujem (napriklad na ComputerBase) a nestaviam ju nad svoju. A znovu opakujem, čím podrobnejšie veci robíte, tým viac vidíte chyby ostatných.
"jak vite ze jsem se v profesnim zivote nikdy nevenoval testum, byt ne treba HW jako vy? Jak muzete tvrdit, ze si neco nedokazu predstavit?" Tvrdím to preto, že nevidíte, ako technicky, metodicky a odborne zlé sú testy HWU.
Arogiancia? Možno. Každý bojuje, aby prežil, ako vie. Keď robíte veci správne, je to často zložitejšie, pretože sa BFU „vzďaľujete“ a tí sa uchyľujú k tomu, čomu rozumejú – veciam robeným na efekt. AK niečo HWU neberiem, tak je to to, že dokážu zapôsobiť prezentáciou. Pekné svetlá vo videu, dymové efekty, mikinka na navodenie domácej pohody, veľké rozdiely medzi procesormi možno cucané z prsta, absolútne nevhodné postupy na testovanie lacnejších dosiek s vytváraním ilúzie, aké sú naprd (hoci na adekvátne lacné procesory s primeranou spotrebou sú skvelé) – ale plamene v náhľadovke s vygúlenými očami predávajú. Nielen tie videá, ale aj drahšie dosky s vyššími maržami (čo je cieľ). Ak tomu nerozumiete, tak bohužiaľ. Ak som sa Vás nejako dotkol, tak to rozhodne nebol zámer a stále tvrdím toto: Vaše komentáre sú na príliš vysokej úrovni na to, aby ste nebol v niečom perfektný. Kvalifikované hodnotenie relevantnosti testovacích metodík medzi tieto veci však nepatrí.
No, dobre, dajme tomu (to s tým zúženým pohľadom), ak tým myslíte testy postavené na technicky správnych metodikách a že tie vždy netreba/nevyžadujete ich. Inak neviem, čo myslíte tým „jednostranným pohľadom“. ComputerBase má úplne inak postavenú metodiku na testy proceosrov než my a nemám s nimi najmenší problém, pretože to, čo merajú, merajú s postupmi, ktoré sú technicky správne a všetko vyhodnocujú na základe exaktných, odborne nadobudnutých pozorovaní.
Sebareflexia je vzácny dar. Nemýľte si ma s tými, čo „vedia všetko“. Okrem testovania zopár komponentov na vyššej úrovni, ako to typicky predvádzajú komerční youtuberi, neviem nič a v ostatných činnostiach sa v porovnaní so zvyškom populácie považujem za „nulového“. Do meraní, vytváraní metodík a zostrojovaní najvhodnejším možností na testy CPU, základných dosiek, grafických kariet, ventilátorov a povedzme chladiacich tém vo všeobecnosti, si ale kecať nenechám, to sa na mňa nehnevajte (a znovu, neberte to prosím ako povyšovanie sa nád Vás. Znovu zdôrazňujem, že vo všetkých veciach mimo testy HW, ktorým Vy rozumiete, si ja neškrtám). To sú veci, ktorým venujem 18 hodín denne a pritom z 97 % je to dobrovoľnícka práca. Vzhľadom na to by bolo asi aj dosť smutné, keby bola tehcnická úroveň testovacích metodík na vyššej úrovni, keďže oni veľkú časť úsilia venujú to formálnej stránky, pôsobivej prezentácie.
Ono by bolo asi lepšie, efektívnejšie si o týchto veciach podiskutovať hlasom. Je to interaktívnejšie, dochádzalo by k lepšiemu porozumeniu a možno by ste zistili, že nebudem až také arogantné hovado, ako na Vás pôsobím z týhcto textových komentárov, haha. Keď budete mať nejaký voĺnejší piatok alebo víkend, tak mi môžete v nejakom malom predstihu napísať na samak@hwcooling.net a rád o týchto veciach, v ktorých sa tak preme a nerozumieme si, poklábosím. :)
Samozrejme, že existuje viacero rôznych prístupov, ktoré sú správne. Aj preto som uvádzal, že robí perfektné testy procesory ComputerBase, ktorý má metodiku postavenú úplne inak ako my. Písal som o správnosti meracích postupov. Nie o výbere testov. Správne veci (napríklad podmienky v BIOSe) nastaviť, správne odmerať (v konštantnom prostredí za stálych podmienok) správnymi prístrojmi. V prípade procesorov je celkom dobrý postup skalibrovanými prúdovými kliešťami na kábloch EPS. Wattmeter na 230 V zásuvke je naozaj trochu silná káva, ale HWU ukázal, že sa hranice dajú ešte celkom slušne posunúť. Čo si potom myslieť o kvalitatívnych postupoch iných meraní, povedzme tých výkonnostných, na ktoré sa „špecializujú“?
Je trochu škoda, že takýto populisti vo videách zabíjajú poctivých autorov, ktorí sa kedysi meraniam hardvéru venovali poriadne. Možno s ak tomu vyjadrujem príliš nabubralo, ale tu naozaj nebojujem za seba, Cnews, HWCooling... snažím sa robiť aspoň niečo, aby diletanti od poctivých testov internet nevykynožili úplne len preto, že to ľudí viac baví, „pozerať sa na videá“ (aj keď sú teda často plné hlúpostí). Keď budú mať jútuberi typu HWU, Gamers Nexus a podobní experti na trhu hardvérových médií monopol (čo už asi majú), tak tým trpí aj vývoj hardvéru a v konečnom dôsledku teda aj používatelia, čo od vecí požadujú rozumné návrhy. Keby to títo videjkári ľudí nedostali, tak tu máme dodnes napríklad aj Mirka Jahodu a mnohých iných, ktorí mali predpoklady robiť testy HW na trochu inej úrovni...
„z tvojich testů se dozvím, jak se nějaké CPU chová ve striktně daných podmínkách. Já si pořídím stejnou MB, CPU, RAM se stejnými parametry ale jiného výrobce, nahodím tam jiný zdroj a bednu, budu to mít s jinou grafikou a v neklimatizované místnosti.“
Samozrejme, ale z toho predsa nevyplýva „ten “wattmetr na zásuvce” někdy paradoxně funguje lépe, než kleště na EPS“ S wattmetrom bude predsa platiť to isté, alebo za akých okolností je ten wattmeter vhodnejší nástroj na analýzu spotreby procesora? Meriame dosť podrobne aj základné dosky, z ktorých meraní je dobre vidieť, aký je rozdiel v spotrebe toho istého procesora vplyvom základnej dosky a s akým asi rozptylom je dobré počítať, pokiaľ do človek nezasiahne do podrobnejších nastavení napájania (nad rámec prostého zastropovania power limitov). Podrobne som to opisoval v článku Ako veci pracujú alebo, čo naučili testy základných dosiek (odkaz na HWCooling.net).
Už len v krátkosti. Keď ste korektný v testoch (z ich textu mi asi nevytiahnete ukážku jednostranného videnia vecí, emócie či chýbajúci nadhľad), tak musíte pritlačiť inde, aby sa nezastavil svet. Preafektovaného šaška s infantilnými náhľadovkami a kontroverzne vedeným obsahom na podnecovanie aktivity robiť nehodlám, ale na „sekanie sa“ v diskusiách ešte pristúpim. Každý holt používa iné zbrane. Niekedy, keď chce človek trochu vypnúť, sú tieto diskusie o všetkom a zároveň o ničom dokonca aj zábavné. :)
Podpora výkonných „K“ procesorov na lacných doskách so slabým VRM ale počíta s tým, že budú napájacie limity nastavené na úroveň TDP/PL1 (125 W) a tak si to aj po nadetegovaní príslušného procesora prednastavia tak, aby bolo všetko v poriadku. Keď to niekto ručne prestaví, tak buď nevie, ktorá bije, alebo je to jednoducho ciel na tie senzácie s plamennou tematikou, ktorá predáva BFU. Bohužiaľ. Toto nebudem zastávať a prehliadať nikdy, aj keď budem vnímaný za tombominom vnímaný za arogantného blbca. Verím, že tí, čo vedia, o čom píšem, moje vystupovanie zle nevnímajú a síce to bude pôsobiť ako rúhanie, vynára sa mi jedná z posledných viet, ktorý sa tiež nebál postaviť tomu, s čím nesúhlasil: „Človek sa musí brániť proti zlu, na ktoré stačí“ (Jan Palach, 1969).