zajímavé detaily o procesorech Lunar Lake, konkrétně o architektuře "Skymont" což jsou nové e-jádra.
N3B TSCM proces
SoC N6
dekodér je nyní 9 - wide
ALU je celkově 8 (!)
double digit IPC
první laptopy v říjnu
https://videocardz.com/newz/intels-next-gen-skymont-efficient-core-details-leak-out
31. 5. 2024, 08:54 editováno autorem komentáře
Těch ALU se mi nezdá, že by bylo fakt osm, spíš to jsou porty (a za některýma nebude ALU).
Jinak těch 9 dekodérů jsou tři klastry po třech (jako v tremontu, ale o klastr víc).
Takže v jednom instrukčním streamu to umí udělat jenom 3/cyklus, myslím, ale ty tři klastery se dají využít když je hodně větvení (od kteérho začíná další stream, takže ho může začít další klastr).
Já tam vidím 8-wide, ne 8 alu. A když se povídám na to schéma, tak v té levé části, která by měla odpovídat ALU části, je osm portyů, ale dva z nich jsou šedé a budou to IMHO load-store pipeline, ne ALU.
Ono to vlastně nevypadá tak odlišeně proti schématu Gracemontu/Crestmontu, ten měl taky portů jak psů (a čtyři ALU). https://www.cnews.cz/clanky/zacina-nova-era-intelu-4nm-procesory-meteor-lake-odhaleny-nova-architektura-a-mnozstvi-inovaci/
Teda jako když se dívám na ty obrázky vedle sebe, tak se mi zdá, že počet ALU/JMP/AGU zůstal stejný, jenom Intel přidal porty a jednotky do té SIMD/FPU části.
8-wide by mohl být dispatch a 16-wide bude asi ten execution backend počítáno na jednotlivé porty?
Je tam teda ta zrada,že u toho schématu crestmontu jsou některé porty vyzančené jednou, ale představuje to dva porty. Teoreticky to schéma Skymontu může tohle udělat u některých z těch ALU portů.
1. 6. 2024, 11:12 editováno autorem komentáře
ano , máš pravdu, je to 8- wide, ale pořád přichází v úvahu ta možnost, o které jsem psal, že na těch dalších portech (třeba AGU) budou zaroveň nějaké simple ALU instrukce jako to měl třeba Steamroller/Excavator u AMD ( tzv. AGLU porty ) takže těch ALU instrukcí za jeden takt zvládne to CPU zpracovat více než Gracemont ....
Možná to tedy nebude 8 ALU, ale třeba 6ALU. Otázka je jestli je to třeba a jak moc by to něčemu pomohlo. Tak či tak je tu tendence /ne jen u Intelu/ dělat ta procesorová jádra širší, byť je přínos diskutabilní
1. 6. 2024, 11:36 editováno autorem komentáře
tak zrovna čerstvý příklad AMD a její ZEN5 (a to je big jádro ) ukazuje, že ani přidání více ALU a rozšíření frontendu nemusí přinést nějak závratné navýšení výkonu a Skymont nebude vyjímkou. Velká jádra Intelu jsou už teď "ultra wide" a podle toho taky vypadá ta spotřeba, Skymont není tak "tučné" jádro, ale Intel má evidentně potřebu jej také rozšiřovat, což zvyšuje počet tranzistorů a tím i spotřebu čipu, kterého primárním účelem v big/little arch. je spotřebu snižovat. Uvidíme, jaké IPC nakonec čip přinese, ale "double digit" může být klidně 10% a zbytek Intel nažene frekvencema ( opět na úkor spotřeby )