Hisense
Čínský Hisense, jehož stánek je hned u vstupu vedle Intelu (a nevypadá o nic méně bombasticky), byl výrazný už loni. Letos jsou jejich televize větší, tenčí a hezčí. Vrchol řady představuje 85" 4K televize. Firma se chlubí také technologií VIDAA. Jde o jejich vlastní rozhraní postavené na Google TV a Androidu, podle zástupce značky je superintuitivní a lepší, než vše ostatní na trhu (bodejť by říkal něco jiného). V rychlosti jsme to posoudit nedokázali, ale pán s Hisensu se tvářil velmi hrdě. Obdobně pyšný byl také na supertenkou OLEDovou pětapadesátku. Barvy z ní skutečně září, což jde dobře vidět i na fotce.
Changhong
Firmu Changhong asi dobře znáte, svými cenami poslední dobou drtí konkurenci jak na internetu, tak v elektroshopech. Oproti konkurenci nějak výrazněji nevyčnívali, bylo ale zajímavé vidět, že značka, která je u nás vnímána jako extrémní low-end umí 4K (85"), 3D bez brýlí (funkční, ale ne příliš dobré) i chytré televize a pohybové ovládání. Překvapením také bylo, že v jejich nabídce najdeme plazmy.
UHD televize s technologií U-Max, 3D bez brýlí
Plazmové televize a televize s pohybovým ovládáním
Konka
Firma s komicky znějícím názvem Konka, kterou u nás neseženete, nabídla překvapivě jedno z nejlepších 3D bez brýlí, dokonce i prohnutou obrazovku a samozřejmě 4K v obřím provedení (až 84"). Největší telka ale nebyla úplně elegantně tenká.
Stánek Konka na veletrhu CES 2014
LG
LG si jako jedna z firem nárokuje televizní trůn. A má k tomu pádné argumenty. Kromě jiného nabídli 98" 4K televizi s IPS panelem, zahnutý 105" palcový model s poměrem stran 21:9 a rozlišením dokonce 5K no a jako zlatý hřeb ohýbatelný 77" OLED. K čemu je to přesně dobré jsme ještě nezjistili, rozhodně je to ale efektní. Zajímavé je, že nás svalnatý hostesák nenechal pořídit fotografii ohýbacího mechanismu.
Stánek LG na veletrhu CES 2014
Zahnutý panel s poměrem stran 21:9 a rozlišením 5K
Hisesne, Changhong, Konka, LG
Panasonic, Samsung, Sharp, Sony
Panasonic
Japonský Panasonic se s Korejci do souboje o největší, nejohnutější a nejšílenější televizi nepouští a místo toho vsadil na chytré funkce. Jeho televize s technologií my Stream podporují hlasové ovládání, automaticky vybírají pořady podle preferencí uživatele, umožňují upravovat si domácí obrazovku a nabízejí internetový prohlížeč ve 4K (efektní třeba u map). Mají také řešení pro zabezpečení domácnosti (nebo firmy) v tomto nejvyšším dostupném rozlišení, samozřejmě za pomoci kamer vlastní značky.
Různé funkce technologie my Sense
4K prohížeč a speciální ovladač
4K kamerové zabezpečení a 4K HEVC
Samsung
Druhý korejský gigant vytáhl také velké zbraně (a to doslova). Ohýbatelnou televizi má dokonce 85", opět opakujeme, že úplně nevidíme účel nebo obchodní potenciál tohoto výstřelku. Důležité ale je, že ji má, a hlavně, že je větší než u LG!!! Zahnutá super-širokoúhlá telka má úhlopříčku překvapivě stejnou jako největší konkurent (105", že by stejný panel?), to kde ho mají kluci ze Samsungu opět větší je ale rozlišení. Chlubili se totiž 98" telkou, která má QUHD rozlišení, tedy 8K. K nejlepším patřilo i jejich 3D bez brýlí.
Ohýbatelná televize a panoramatická zahnutá televize
8K televize
Sharp
V Sharpu vykračují na rozdíl od konkurence opačným směrem a nemusí to být vůbec špatný nápad. Předváděli jednak největší Full HD televizi s úhlopříčkou 90 palců (což už je trochu extrém), zajímavější je ale jejich nová řada UQ (60, 70, 80") s technologií Quatron+ (původní Quatron přidává žlutý subpixel pro lepší barvy). Panel Quaton + má ve vertikálním směru pixely rozříznuté na polovinu, dosahuje tak rozlišení 2160 bodů. Horizontálně se rozlišení dohání pomocí technologie pixel maping (červený a modrý subpixel je sdílen mezi sousedícími pixely, světlejší zelený a žlutý jsou stabilní, aby bylo zajištěný konstantní jas). Výsledek je úžasný, obraz je k nerozeznání od 4K (nebo to aspoň nijak výrazně nevadí) a cena je oproti stejně velkým UHD televizím v podstatě poloviční (2 999 $ za 60" model).
60" modely se technologií Quatron+
70" modely se technologií Quatron+
Porovnání obrazu s a bez technologie Quatron+
Sony
Sony nám ukázalo netypický ovladač One-Flick a také zcela nový klínový design (Wedge) s viditelnými reproduktory vedle panelu. Takový prostor pro měniče by měl konečně zajistit televizím špičkový zvuk. Za tento počin Sony tleskáme, ačkoli náš názor na nový design není jednoznačný. Velmi výrazně bylo také vidět, jak v Sony pochopili, že 4K televize se nikdo pořádně nezačnou více prodávat, pokud nebude dostupný obsah. Ve svém stánku předvedli, že už spolupracují s velkým množstvím partnerů, aby obří telky s obřím rozlišením byli schopni krmit dostatečně kvalitním videem. Za všechny zmiňme YouTube, Netflix a legendární sportovní kanál ESPN.