Princip spočívá v tom, že aplikace vytvoří připojení VPN na servery Opery a veškerý datový provoz ze smartphonu potom probíhá přes toto připojení. Na serverech dochází ke komprimaci dat. Logicky se to týká stahovaných dat, ne odesílaných a jen při připojení přes mobilní síť, ne přes Wi-Fi.
Šifrovaná data a všechna připojení přes protokol https se komprimovacím serverům také vyhnou.V horní liště přibudou dvě ikonky, jedna systémová informuje o VPN připojení, druhá o aktuální úspoře.
Některá data jde komprimovat s velkou účinností, třeba obrázky a video, jiná téměř vůbec, což je případ textu. Podle toho jak svůj telefon využíváte lze dosáhnout určité úspory přenášených dat a tím si lze vystačit s nižším FUP. V mém případě je za celou dobu testování úspora okolo 10 %, což není mnoho, ale třeba v aplikaci Mapy.cz jsem ušetřil polovinu přenášených dat. Zrovna Mapy lze sice provozovat offline, ale u Google Map už úsporu poznáte více.
Velkou úsporu jsem zaznamenal i v aplikaci Feedly, ta však náročná příliš není. Komprimovat lze i Youtube, jehož pokles kvality je ale celkem znatelný. Opera odhaduje průměrnou úsporu až k 50 %, jelikož nejvíce dat se spotřebuje právě přes video. Výslednou úsporu nakonec bude mít každý uživatel jinou.
Další funkcí je rozpoznání roamingu, kdy Opera Max může vybraným aplikacím zabránit v připojení jinak než přes Wi-Fi. To je ale funkce, kterou disponuje i samotný Android. Opera Max je zdarma, pokud vám nevadí občas shlédnout nějakou reklamu, případně za poplatek 1 dolar měsíčně zcela bez reklam. Po dobu testování jsem zatím žádnou reklamu nezaznamenal.
Celý koncept je zajímavý a pro některé uživatele jistě přínosný, ale nedá mi to – Opera tříští síly v době, kdy stále nemá hotový desktopový prohlížeč se všemi potřebnými funkcemi.