Odpovídáte na názor k článku Operační paměti přestaly zlevňovat a začínají zdražovat. Stoupnou zejména ceny DDR5. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Až tak děsné by to úplně být nemuselo, ale samozřejmě je třeba se dívat na to, co je v technických možnostech a nepředpokládat, že se prostě dá na modul dát 4x víc čipů a hotovo.
Pokud by to SSD mělo být konvenční (consumer NVMe, PCIe ×4), tak pro ty účely jsou k dispozici řadiče s osmi kanály, které podporují maximálně 4 NAND čipy na kanál. Limit pro běžná SSD je tedy 32× flash device.
A jedno flash devive/NAND čip momentálně má třeba u Samsungu v 8. generaci V-NAND kapacitu 1 Tb pro TLC. Takže s těmito čipy se dá udělat touto standardní cestou jenom 4TB SSD (32x1 Tb děleno 8). Edit: Kioxia(WD je zdá se také aktuálně na 1Tb, ta nejnovější 232vrstvá NAND Micronu je také 1Tb/čip.
Serverové řadiče bývají IIRC i 16kanálové a asi mohou podporovat více čipů na kanál, ale pak taky jde nahoru cena a spotřeba a už to nebude na jeden terabajt stát stejně. Když se použije alternativní přístup, kdy se použije víc řadičů prvního typu a ty se zraidují, tak to to bude mít dost podobné dopady (a uživatel si rovnou může udělat to pole z obyčejných levných modulů sám).
19. 10. 2023, 23:00 editováno autorem komentáře
Edit: I když tedy nevím, jak pevně je tohle limitované. Existují 8TB moduly, které mají s řadičema Phison zřejmě 64 kusů NAND na jednom řadiči typu třeba Phison E18. Popravdě nevím, jak je to dosažen, jestli to potřebuje, aby ty NAND byly v nějakém pouzdru s aktivním prvkem, které to jako že "rozbočuje" ve stylu registered pamětí, nebo jak to funguje...