Takzvaná bílá místa znamenají obce, kde ani jeden z operátorů nepokrývá signálem více než 97 % obyvatelstva. Jde v podstatě již jen o místa, kde se to žádnému operátorovi komerčně nevyplatí. Zde nastupuje ČTÚ a určité procento těchto lokalit po operátorech vyžaduje.
Vedle obcí se ČTÚ začal zaměřovat na základní sídelní jednotky – stává se totiž, že obec podmínky pokrytí splňuje, i když její část zůstává nepokryta. Nyní může ČTÚ žádat po operátorech pokrytí i těchto nejmenších obytných celků. Jejich seznam neustále doplňuje.
Na obrázku výše je obec Horšovský Týn, která podmínky pokrytí splňuje. Tři její části však mají pokrytí slabé a právě takových se má zlepšení týkat.
Dokrývání bílých míst vyžadovalo ČTÚ poprvé u přidělování frekvence 700 MHz pro O2, kdy musel operátor pokrýt signálem do určitého data 212 obcí. Ministerstvo průmyslu a obchodu mělo také přímo kontaktovat starosty, ať si na špatně pokrytá místa stěžují u ČTÚ. Nyní ale ČTÚ již provádí měření všude samo.
Od letošního roku k tomu má třináct vlastních měřicích vozů, kterými projíždí celé Česko ve stylu snímkovacích aut Googlu či Seznamu a měří mobilní signál úplně všude. Jelikož je to v některých oblastech velmi složité, mají operátoři na výběr, které lokality dokryjí. Často jich rozpracují více, neboť vědí, že se to povede dotáhnout jen u některých.
Problém může nastat, když umístění BTS nedovolí územní plán obce, přivedení infrastruktury pak třeba vlastníci pozemků či je zde nesouhlas kvůli lokalitě (CHKO a národní parky). Nepodaří se tak přivést napájení ani data. Břímě ale leží na operátorovi, který musí splnit pokrytí určitého procenta bílých míst, i kdyby tam měl postavit mobilní BTS s naftovým agregátorem. Až do tohoto extrému to ale nedochází.
Operátoři musí určité procento těchto míst pokrýt, jde totiž o součást podmínek přídělů frekvenčních pásem 900 a 1800 MHz. Nejvíce se to týká O2 a T-Mobilu, kterým příděly končí ještě letos. V příštích letech bude muset dokrývat i Vodafone.