Operátoři budou muset uvádět pravdivé rychlosti internetu, jinak dostanou od ČTÚ pokutu

23. 9. 2020

Sdílet

 Autor: logo: ČTÚ | koláž: Petr Urban / Cnews
Poskytovatelé internetu budou od příštího roku muset uvádět pravdivé a přesné rychlosti připojení, ne pouze teoretické hodnoty. Přišel s tím Český telekomunikační úřad. Podrobnosti sdělila jeho předsedkyně Hana Továrková.

Pokud provideři uvedou v nabídkách rychlosti, které pak v reálu nedodrží, mohou od ČTÚ čekat pokutu. Zpočátku však spíše upozornění. Pravidla se týkají samozřejmě i mobilních operátorů, kteří ale změny vítají. „Operátor již nebude moci říct, že nabízí 100 Mbit/s, když ta služba poběží stomegabitovou rychlostí jen třeba jednu minutu denně. To už nepůjde.“ uvedla dále Továrková.

„Jsme rádi, že pravidla nastavená ČTÚ budou platit pro všechny subjekty na trhu. Zejména ji budou muset respektovat ti hráči, kteří tuto povinnost nechtěli převzít dobrovolně,“ sdělil mluvčí T-Mobilu Jiří Janeček.

Hana Továrková v senátu obrázek Kancelář Senátu PČR Hana Továrková v senátu (obrázek Kancelář Senátu PČR)

ČTÚ s těmito pravidly přichází na základě vlastních měření, podle kterých každá šestá přípojka dosahuje významně nižších než uváděných rychlostí. Velká část také není schopna této rychlosti ani fyzicky dosáhnout.

Změny se týkají pevného připojení, kde je asi 3,3 miliony uživatelů (hlavně Cetin, Vodafone/bývalá síť UPC a lokální hráči) i mobilních operátorů s fixním LTE. Poskytovatele internetu přes Wi-Fi zpráva výslovně nezmiňuje, ale pravděpodobně se jich pravidla týkají také. Vždy však s přihlédnutím k dané technologii a jejím fyzickým možnostem.

ČTÚ ve zprávě mj. uvádí:

Bude-li tedy poskytovatel nabízet službu přístupu k internetu v pevném místě s inzerovanou rychlostí např. 100 Mb/s, hodnota běžně dostupné rychlosti bude muset být ve smlouvě stanovena na konkrétní hodnotu vyšší nebo rovnou 60 Mb/s, a minimální rychlost na hodnotu vyšší nebo rovnou 30 Mbit/s.

Jako příklad předpokládejme, že v konkrétní smlouvě (na službu s inzerovanou rychlostí 100 Mbit/s) je běžně dostupná rychlost stanovena na 80 Mbit/s a minimální rychlost na 50 Mbit/s. Velkou trvající odchylkou, zakládající možnost reklamovat nedostatečnou kvalitu služby, by pak byl pokles skutečně dosahované rychlosti pod 80 Mbit/s souvisle po dobu delší než 70 minut.

bitcoin školení listopad 24

Velkou opakující se odchylkou by byl pokles skutečně dosahované rychlosti pod 80 Mbit/s třikrát, vždy po dobu nejméně 3,5 minuty, v časovém úseku 90 minut. Jakýkoli pokles skutečně dosahované rychlosti pod 50 Mbit/s (tj. pod stanovenou hodnotu minimální rychlosti) by pak byl výpadkem služby.

zdroj: ČTÚ via Česká televize

Autor článku

Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.