Bristol Ridge má Polaris GPU ? Od kdy ???? Vždyť je to Carrizo s DDR4 řadičem....
"Jiný odstín v roadmapě by se možná dal vysvětlit tak, že je procesor vyráběn odlišným výrobním procesem. "
nebo to taky značí rozdělení procesorů podle použité architektury a typu:
oranžová Ryzen - desktopové CPU - ZEN 1
červená APU - ZEN1 + Vega
modrá - Excavator
žlutá - nová generace ZEN2
Kdyby jen to, ale co ty neustale uniky. Vsichni uz dost dlouho vime, ze AMD marketingovy oddeleni trpi silnou inkontinenci. Jenze to vypada, ze se to zhorsuje. Takovyho hypu okolo Zenu/Ryzenu a nakonec to nedopadlo, jeste vic hypu kolem Vegy a to uz byla v realu primo tragedie.
To mnozstvi uniku v pomeru k realne vydanym a dostupnym produktum je az zarazejicim zpusobem vysoke. Kdyby AMD melo dolar za kazdy unik nebo bombasicky slib, drsne jmeno pro uplne obycejnou technologii atd., nemusi vubec nic delat a stejne budou milionari :)
A v čem to bude masakr?
Co přesně od těch 7 nm očekáváte? Vyšší frekvence a nižní spotřebu? To asi moc nevyjde, alespoň ne oboje najednou.
Jediné reálné, co je možné očekávat, je zvýšení marží. Jenže když vezmeme dnešní marže (2Q/2017), má AMD 33 % a Intel 61,6 %. Když to přepočítáme na něco reálného, třeba na 300dolarový procesor, tak AMD ho dokáže vyrobit za 200 dolarů a Intel za 115 dolarů. Takže z této vlastnosti neplyne nějaký masakr, který očekáváte.
to určitě nebylo, GPU část Carriza vychází z GPU Tonga/Fiji. A Bristol Ridge jen updatoval memory controler a patici na AM4.
"For the A-series parts, integrated graphics is the name of the game. AMD configures the integrated graphics in terms of Compute Units (CUs), with each CU having 64 streaming processors (SPs) using GCN 1.3 (aka GCN 3.0) architecture, the same architecture as found in AMD’s R9 Fury line of GPUs. The lowest processor in the stack, the A6-9500E, will have four CUs for 256 SPs, and the A12 APUs will have eight CUs, for 512 SPs. The other processors will have six CUs for 384 SPs, and in each circumstance the higher TDP processor typically has the higher base and turbo frequency."
https://www.anandtech.com/show/11669/amd-releases-bristol-ridge-to-retail-am4-gets-apus
Ja očakávam toto: "7LP technology delivers more than twice the logic and SRAM density, and either >40% performance boost or >60% total power reduction, compared to 14nm foundry FinFET offerings.".
https://www.globalfoundries.com/technology-solutions/cmos/performance/7nm-finfet
Inak tie marže... to sa snáď nedá rátať len tak. To bude nejaký priemer ovplyvnený extrémami ako 6700K a high-end Xeonmi za 10 000€ a viac. Na druhej strane AMD sa spolieha skôr na konzoly a iné semi-custom...
"nak tie marže… to sa snáď nedá rátať len tak. To bude nejaký priemer ovplyvnený extrémami ako 6700K a high-end Xeonmi za 10 000€ a viac. Na druhej strane AMD sa spolieha skôr na konzoly a iné semi-custom…"
Přesně tak. Výrobní cena přece nemůže záviset na prodejní ceně (viz to, že v Core i3-7350K a Celeronu G3950 je stejný křemík, má to stejné pouzdro, jenom je to jinak "fused").
Jinak Intel má ve své marži zároveň jako by marži "AMD" i "GlobalFoundries", protože si vyrábí sám (a samozřejmě mu pak pomáhá velkej objem výroby).
Tomu teda vůbec nevěřím, ani na vteřinu. Šíří se to webem, ale je to skoro určitě naprostá blbost. Už jen proto, že 300dolarový CPU (i7-7700K) má velikost 125-130 mm2 IIRC, kdežto křemík Ryzenů měří 216 mm2 nebo tak nějak. A jak už bylo řečeno, nějakej kus marže slupne GlobalFoundries.
Nevím jestli je to nějaká transformace toho drbu, že má Ryzen úplně fantastickou výtěžnost (řekl to člověk z BitsAndChips v tweetu, nikdy oficiálně nepotvrzeno, ani neoficiálně z nějakého nezávislého zdroje, pokud vím), ale jestli si někdo myslí, že má Intel nějakou naprosto tragickou výtěžnost, tak se asi hodně plete.
I kdyby mělo AMD na procenta lepší výsledek (třeba 95 vs 80 %), tak všechno ostatní mluví proti němu: 1) AMD má větší čip - o hodně. 2) AMD musí platit externí továrnu, Intel má vlastní a tyhle peníze jdou do jeho vlastní kapsy. 3) objem výroby je u Intelu mnohem větší než u AMD, což Intelu hodně pomáhá, tzv. "economies of scale" (a díky tomu je taky pro Intel mít vlastní továrny levnější než platit TSMC/GloFo, i když si někdo myslí, že to není pravda). GlobalFoundries má taky menší objem než Intel, takže opět, economies of scale jsou proti nim (a tedy AMD).
@Jan Olsan.. dovolil bych si s jednou veci polemizovat. "AMD musí platit externí továrnu, Intel má vlastní a tyhle peníze jdou do jeho vlastní kapsy"...toto je sice obecne pravda. Na druhou stranu, casto to ale byva tak, ze jednotlive divize v ramci jedne korporace mezi sebou "souperi". Vysledkem tudiz pak je, ze interni naklady, ktere si mezi divizema pocitaji, muzou byt klidne i vyssi, nez to, co by platili externi firme. Neda se to samozrejme brat jako pravidlo a mozna ze v celkovem ucetnictvi se to nejak mezi sebou anuluje..nicmene toto je casto realita, se kterou jsem se v korporacich setkal.
Tak on kazdy kdo to sledoval, tak vicemene potvrdi, ze Ryzen pozitivne prekvapil. Pomer vykon/cena pak velmi. Cekalo se mensi IPC, to bylo nakonec jeste o 11% vetsi. Problem slepence je stejne pro 98% uzivatelu nepodstatny a castecne jej resi rychlejsi pameti.
Jinak, kdo dnes tvrdi, ze Ryzen nedopadl, tak nema cenu jej presvedcovat. Stejne to budou porad ty stejne individua dokolecka dokola...