Pěkný testík. Přijde mi velmi zajímavé, že frekvence u AMD se dynamicky mění o takový rozdíl, ale teplota je stabilní. U Intelu je to přesně naopak, frekvence je stabilní ale teplota? Jak jádro změní teplotu z 60°C na 30°C a zpátky na 60°C a to během třech vzorků i opakovaně. Pokud se vzorkuje 1x za dvě sekundy. Dá se to nějak vysvětlit?
Osobně mi to přijde dost nesmyslné, ale nejspíše z důvodu, že jednotlivá cpu nesprávně hlásí svoje hodnoty. Nebo jsou odečtené hodnoty chybně interpretovány, není u intelu náhodou teplota jen nějaký thermal ukazatel? Tedy aktuální vyzařovaný tepelný výkon a nikoli teplota. Pak je stabilita frekvence dána tím, že Intel nereaguje tak pružně a raději uplatní throtling než snižovat frekvenci. Thermal ukazatel klesne na 50% ale frekvence drží. Kdežto AMD reálně sníží frekvenci, a reportuje skutečně teplotu.
K priebehu teplôt je to dobrá pripomienka. Medzi Intelom a AMD je tu rozdiel v povahe snímačov, to je fakt a preto ten softvérový monitoring nemám rád a snažím sa mu vyhýbať, kde sa dá. Všetko sa ale iným spôsobom (ako napríklad spotreba) merať nedá. Rozdiel medzi Ci9-11900K a R9 5900X je v tom, že Intel reportuje teploty pre každé jadro zvlášť. AMD iba frekvencie a teploty sú na spoločnom snímači (CPU (Tctl/Tdie), resp. CPU Die (average) alebo potom na úrovni čipletov (snímače CPU CCD2 (Tdie) a CPU CCD2 (Tdie)), ale na jednotlivých jadrách sníma iba frekvencie.
Pre typ záťaže, ktorá sa rozkladá medzi viac vlákien sa s tými priemermi z jedného snímača ešte ako tak pracovať dá, ale pri jednovláknovej záťaži to skresľuje, to je fakt. Riešením by mohol byť hot-spotový snímač ako pri GPU. Takže takto to je a doplním to aj do článkov, že tie „jednovláknové“ teploty AMD treba brať s rezervou.
// Tak vzniklo jedno hrubé pochybenie, ktoré trochu dosť mení situáciu. Na oprave pracujeme, vyjde dnes.
Dělá přesně to co má, ale to by jistě víš, si chytrá hlava.
1: 5.3GHz je hodnota pro Intel® Thermal Velocity Boost Frequency a ten je závislý na "frequencies based on how much the processor is operating below its maximum temperature and whether turbo power budget is available. The frequency gain and duration is dependent on the workload, capabilities of the processor and the processor cooling solution."
2: turbo boost 3.0 je 5.2 GHz, 5.1GHz je pak hodnota pro turbo boost 2.0. U obou je však myslet na: "Please check with the system vendor to determine if your system delivers this feature, or reference the system specifications (motherboard, processor, chipset, power supply, HDD, graphics controller, memory, BIOS, drivers, virtual machine monitor-VMM, platform software, and/or operating system) for feature compatibility. Functionality, performance, and other benefits of this feature may vary depending on system configuration."
Takže ani hodnota pod 5.1 GHz není proti specifikaci intelu protože je to závislé na výrobci počítače. Klidně ti může prodat počítač kde to třeba vůbec nebude boostit nebo to bude zastropované na jiné frekvenci
Velmi oceňuji, že byl testík upraven s ohledem na zjištěnou chybu. Jen mám pocit, že zmizel graf potřebného času k dokončení úlohy, je to tak? Ono to tedy vyplívá ze všech ostatních grafů, jelikož výsledky ryzenu jsou vždy kratší v ose X.
Nicméně mám pocit, že problematika single core vs single thread výkonu je složitější a bude ještě složitější, až dojde na big little. Už teď by snad mělo docházet k tomu, že je vybráno nejlepší jádro z cpu a to je preferované pro single thread úlohu. A nejlepší jádro není nejlepší po celou dobu, jak ukazuje i tento test. Na druhou stranu. co se týče celkového výsledku, rozdíl je v podstatě kosmetický a pro mě osobně by nebyl nijak rozhodující ve volbě cpu.
"Dělá přesně to co má, ale to by jistě víš, si chytrá hlava."
.. Od kdy se 'chytra hlavo' jmenujes "CK Emental"? :))
No jo Kocmann, kdyz tobe nic nedojde. Ani to, ze to byla narazka na jeho byvale prispveky v dobach, kdy AMD Turbo na nekterych deskach nedosahlo na max udavany boost.
Ale jinak si klidne povidej zase zpatky se sebou, vetsina lidi je myslim na to stejne uz zvykla.