Konzumeristická společnost dle mého názoru dosáhla určitého vrcholu, po němž přichází vystřízlivění a snaha smýšlet jinak a nemířit vždy jen za vidinou nejnižší ceny a zbytečné spotřeby. Možná zelené myšlenky nedosáhly na střední proud, ale jistým pozitivním ukazatelem v tomhle ohledu je Evropská unie. Začala se totiž zabývat tím, že by výročí mohli produkovat šetrnější elektroniku, která nebude záměrně navržena pro krátkodobou životnost. Jen samotná jednání Evropského parlamentu naznačuje, že by se důraz na dlouhodobou udržitelnost mohl stát zájmem masovým, nejen specifické skupiny lidí.
Problematika dnešní běžné elektroniky
Patrně si vzpomeňte na nedávno uvedený Surface Laptop. Jakkoli je to pěkný, kompaktní a výkonný počítač, jeho opravitelnost je nulová. Špatně opravitelných zařízení je na trhu jistě mnoho, ale právě tento laptop nám dle mého názoru ukázal, kde je extrém. Nejen že v něm žádnou komponentu nevyměníte, abyste jej otevřeli, musíte nenávratně poškodit kryt klávesnice. Na iFixit ho označili za lepidlové monstrum.
Tento trend má negativní efekt dvojí. Protože je integrace komponent (a jejich rozmístění) vysoká, prakticky nic se v něm nedá snadno opravit. Případné poruchy pak znamenají vyhazování někdy celých počítačů, což je jednak neekologické, jednak to ve výsledku zatěžuje peněženky spotřebitelstva. (To nemluvím o tom, že elektroniku posléze typicky rozebírají za nuznou výplatu lidé v rozvojových zemích za zdraví ohrožujících podmínek.)
Výrobci při produkci elektroniky, kterou skoro nelze opravit, používají podobné argumenty: výroba je levnější díky integraci komponent, díky integraci je zařízení kompaktnější apod. Současně ale platí, že je pro ně výhodnější vyrobit zařízení, které nebude sloužit tak dlouho, protože je spotřebitel nucen jej dříve nahradit jiným. O pár milimetrů tlustší laptop bychom přežili.
Trend integrace výrazně posílil s chytrými mobily. To jsou zařízení, kde mnohdy nelze ani vyměnit akumulátor. Navíc je může do výslužby předčasně posílat zastaralý software – dívám se na tebe, Androide. Právě smartphony představují vrchol konzumerismu, kterého patrně klasické počítače nikdy nedosáhly. Za dva roky je telefon považován za zastaralý – je čas koupit nový.
Evropský parlament podporuje ekologické smýšlení
Opačným směrem by chtěla jít Evropská unie. Lépe řečeno se k problematice zhruba před měsícem vyjádřil Evropský parlament, jenž by rád dosáhl lepšího zacházení s omezenými zdroji a udržitelné produkce i spotřeby. Navrhuje, aby EK podporovala produkci robustních, kvalitně zpracovaných elektronických zařízení s dlouhodobou životností.
Tato zařízení by měla být rovněž lépe opravitelná a také snáze upgradovatelná. K novým komerčním strategiím by mohlo patřit pronajímání produktů. Parlament rovněž vyzval členské státy a Komisi, aby podporovaly firmy, které kladou důraz na modulární designy zařízení s ohledem na snadnou demontáž (jednak kvůli opravám, jednak kvůli recyklaci po skončení životní fáze produktu). Detailní vyjádření parlamentu si můžete přečíst na webu www.europarl.europa.eu.
Zatím není jasné, jestli se doporučení stanou závaznými. Parlament schválil, aby se jimi zabývala Evropská komise. Na její rozhodnutí si tak musíme počkat, je nicméně chvályhodné, že podobný pokus o zlepšení ekologie a zvýšení důrazu na etické dopady výroby a konzumace elektroniky vůbec vzešel.
Oprava je normální
Podle průzkumu Eurobarometer v roce 2014 77 % spotřebitelek a spotřebitelů v EU vyjádřilo, že by raději vlastněné zboží opravovali, než aby byli nuceni si kupovat nová zařízení. Stav opravitelnosti kontroluje iFixit, jenž můžete sledovat. Špatný design elektroniky rovněž vadí mj. organizaci Greenpeace, která upozorňuje, že produkty od gigantů jako Apple, Samsung nebo Microsoft patří k nejhůře opravitelným.
Vadí jí mj. nemožnost vyměnit akumulátor v mobilech. Greenpeace naopak pochválil firmy Fairphone, Dell a HP, které na trhu pro veřejnost dodávají manuály a náhradní díly. Mimochodem, i u nás se opatrně rozšiřuje koncept opravování starších zařízení. Prodloužení životnosti produktů usnadňuje např. komunitní služba Opravárna.