Názor k článku Oprava Ryzenů 3000 kvůli Destiny 2 a Linuxu se opozdí, aktualizace měla sama chybu od Jan Olšan - @Hnizdo"Ano? Jako vazne? Z jakeho pohledu? Z pohledu...

  • 21. 7. 2019 16:25

    Jan Olšan (neregistrovaný)

    @Hnizdo
    "Ano? Jako vazne? Z jakeho pohledu? Z pohledu maximalni hlucnosti a problematice chlazeni pri maximalnim loadu? nebo z pohledu prumerne spotreby v klidu a bezne zatezi? Kolik procent casu se PC nachazi v rezimu maximalni spotreby pro jednotlive typy uzivatelu a workloadu?"

    Zátěž jednoho jádra u všech těch procesorů znamená příkon hluboko pod TDP, takže to typicky není nějak omezené TDP ani chlazením. Že je hodně počítačů typicky většinu času v idle, to je pravda, ale zrovna tu idle spotřebu moc nezvedne vysoký příkon jednovláknového turba, protože to turbo typicky jede krátký okamžik a pak to hned zase jde do C-stavů.

    Na druhou stranu když už je něco multithread, tak to taky většinou jede delší dobu. Proto je IMHO důležitější ta efektivita v takové zátěži, protože MT už na chlazení a TDP (respektive u těchhle Ryzenů už ne TDP, ale limit příkonu alias PTT) naráží.

    Ke srovnání efektivity té architektury a procesu je to taky lepší, protože jak jsem tam napsal, tak Intely nejedou až na tak vysoké napětí a kdyby se srovnávalo Core při 1.30 V a Ryzen při 1.45 V, tak to Core vyjde efektivnější, než je ve skutečnosti.

    Takže korektní je podle mě říct že ten 7nm čip je efektivnější (což ale nemůže být žádné překvapení, žejo, to je prostě výhoda procesu). Ale je pak dobrý k tomu dodat, že v ST turbu je vyhnanej do neefektivního pásma, kde se ta výhoda ztratí*. No holt realita je jako vždycky složitá a nedá se vystihnout jednou větou.

    * ono těch srovnání ST spotřeby si moc nevybavuju, takže si nejsem jistej, jestli 1T příkon vychází opravdu typicky hůř pro ty vyšší Ryzeny 3000 než pro Intely, nebo je to jenom někdy.