Kritika: tak "zabarvenej" clanek uz jsme tu dlouho necetl. Co Vam preletlo pres nos, ze si neodpustite ty "ultra-trefny" poznamky a zaroven vynechavate info z prezentace?
Mimochodem: nebylo by zcela logicke, kdyby pocet 4S a nasledne 2S serveru klesal ve prospech 1S s tim, jak se do jednoho CPU (resp. socketu) da vmestnat stale vice jader?
"To je politika častá u Intelu, kdy nižší modely čipu mají povypínané přídavné funkce (HT, instrukční rozšíření a tak dále) nebo třeba omezené možnosti konektivity. Účelem čehož je, aby zákazníci byli tlačeni ke koupi vyšších a dražších modelů místo nižších, takto uměle oslabených. U procesorů Epyc bylo údajně toto záměrně potlačeno."
Co přesně bylo potlačeno?
Potlačuje se IMHO přece něco co vzniká nějak mimoděk či nechtěně(nutkání, povstání atp.). Potlačovat ve vlastním produktu něco co se muselo napřed naplánovat a pak vyrobit přece nedává smysl. To jako, že to udělají a pak "potlačí"? Nestačilo by to prostě nedělat?
Co ta na tom prekvapuje. Robi to velke mnoztvo roznych firiem. Mam napriklad osciloskop,ktory je HW rovnaky s TOP modelom ale vyrobca upravil FW a takto je z neho najslabsi osciloskop v danej rade. Staci flashnut firmware a mam z neho TOP model s cenovku 3x vecsou ako ma stal tento.
Intel je v tom celkom prebornik. AMD to robi v ovela mensom meritku.
No, v menším měřítku. Asi ano, když se srovnává AMD s Intelem v consumer segemntu - třeba absece AVX/AVX2 (předtím to bylo SSE4) u Pentií a Celeronů, dřív AES vypnuté i u Core i3, procesory bez HT. Ale i u APU byla nějaká segmentace, u mobilního Kaveri byly třeba některé funkce jenom u A8 a výš, některé až A10 tuším? U Carriza si nejsem jistej, ale nejspíš něco podobného mělo taky.
Podle toho, co jsem o tom tehdy psal ( https://www.cnews.cz/amd-vydava-mobilni-apu-kaveri-znacka-fx-jde-poprve-do-notebooku-computex/ ), tak šlo o TrueAudio, možnost Crossfire s diskrétním GPU a Eyefinity. Pravda, míň důležité věci, ale stejně tam ta segmentace byla.
https://www.cnews.cz/amd-vydava-mobilni-apu-kaveri-znacka-fx-jde-poprve-do-notebooku-computex/
- 'nicméně ono ypsilon není dvakrát nadčasové se svou poplatností aktuální módě'
- 'CPU Epyc (Epycy?) ' - me se to jmeno taky nelibi, ale tyhle narazky mi neprijdou vhodne
- 'Aby se obešly problémy s návrhem' - zadne problemy s navrhem, CCX 4C/8T, ktere se pouziva ve vsech Zen-based-CPU, bylo takto navrzeno jiz od prvozacatku a duvodem jsou pochopitelne vyrazne omezene finance AMD, ktere muze narvat do vyvoje.
- 'podle AMD totiž představují jen 10 % trhu' - to se snad da zjistit z prodejnich statistik, ne?
Uznavam, neni to tak "agresivni", jak jsem si puvodne myslel (pokud clanek nebyl od vcerejska zmenen), ale me to porad nezni nestranne. Ale co, to je asi fuk.
Chápu co je to segmentace trhu. U CPU je známa již od 486SX, ale co tedy přesně potlačují v tomto případě? Viz moje chápání výrazu "potlačit"
Pochopil bych, kdyby jste napsal "U procesorů Epyc bylo údajně toto vynecháno/nebylo použito".
IMHO se potlačuje něco co existuje, tam kde existuje. Znamená to, že jej AMD nejprve měla připravené?
To budou myslím nedorozumění.
- Za to ypsilon jsem je nechtěl nějak moc pérovat, je to jenom jméno. Jestli to vyznívá, jako že bych za každou cenu chtěl kopat, tak to se omlouvám (ale je škoda, že Bulldozery, ta slepá ulička s ARMem a zrušení případných lepších následovníků s jádry ST/XV pohřbily značku Opteron... po 14 letech).
- Epycy neměla být narážka (a že to mohlo svádět k vulgární interpretaci, to mě bohužel napadlo až pozdě). Jenom mi při tom psaní pořád haprovalo, jak u Epyc dělat plurál, jelikož je tam konflikt měkkého c a trvrdého vzoru (a taky se to čte k). Čili v češtině to bude trošku neobratné, nic víc sem tím nesledoval. Jsou pro to ale precedenty (skica, hic, a taková slova).
- pozor, u těch problémů s návrhem jsem vůbec nemyslel CCX/komunikaci/MCM a tak dále. Tím jsem naopak myslel problémy s návrhem/výrobou/výtěžností/vlastnostmi hypotetického samostatného velkého čipu s 32 jádry, jak to dělá Intel. Ty podle mě jsou reálné, jelikož i Intel podle svého vyjádření zřejmě začne používat v serverových CPU asambláže menších čipů, aby mohl dřív nasazovat nové výrobní procesy. Je to docela elegantní/chytré řešení, zvlášť když je trh pro ten velký čip relativně menší a ty malé čipy mají současně další využití.
- nezávislou statistiku nemám a nezachytil jsem, jestli to číslo mělo odkaz na nějaký nezávislý zdroj, tak jsem považoval za vhodné uvést, že je to podle TZ/prezentace AMD. Marketing může být přikrášlený nebo tedy spíš používat selektivní informace, takže je to dobré rozlišovat, podle mě. Ale myslím, že tyhle opatrnismy většinou píšu i u ostatních firem?
Jinak po vydání by tam nemělo být nic změněné.
Me se "Epyc" taky nelibi, prijde mi to prilis "nafoukane". Ale na druhou stranu chapu, ze se AMD potrebovalo odstrihnout of "Bulldozer-issue".
Ohledne navrhu, ano, to jsem mel presne na mysli. Po "Bulldozer-issue" udelali v AMD konecne spravny rozhodnuti a nechali techniky/engineers udelat navrh podle sebe - a samozrejme jim dali cenovy omezeni atd. A borci vymysleli v podstate modularni system, kde zakladem je CCX 4C/8T a tim je mozno skalovat "temer" do nekonecna. Vyvoj samostatnych chipu 2C/4T, 4C/8T, 8C/16T, 16C/32T by bylo strasne financne narocne. V ramci toho, co meli ve vyvoji v AMD k dispozici je to v podstate zazrak. (a ano, ma to sva negativa, o tom zadna - a marketing je, logicky, prilis neakcentuje)
Marketing je vzdy "selektivni", takze vuci komplexnosti reality je vlastne "prikrasleny". Nicmene, jsem presvedcen, ze dnes uz je vetsina prodavanych serveru 2S, hlavne kvuli velikosti serveru a pomeru vykon/spotreba. 1S se se muzou prosadit pouze nizsi cenou a nasledne pomerem vykon/spotreba - coz prijde jakmile se do 1CPU dostane vice jader na lepsim TDP.
Mam trochu pocit, ze jste to psal hodne narychlo a nedal tomu cas, kterej by si to mozna zaslouzilo ;-)