Orange Pi One měří 6,9 × 4,8 cm a je do jisté míry podobné dříve představenému Orange Pi PC. Použit je SoC Allwinner H3, což je čtyřjádrový Cortex-A7 (čili 32bitová architektura ARMv7) s integrovanou grafikou ARM Mali-400MP2 (která by měla umět hardwarové dekódování HEVC). Takty CPU jsou ve veryi One snížené na 1,2 GHz, GPU běží maximálně na 600 MHz. Na desce má procesor integrovánu operační paměť DDR3 o kapacitě 512 MB, zde je tedy jeden z hlavních kompromisů daných cenou, neboť lepší desky dnes již mají robustnější 1 GB. Úložiště je zajištěné obvyklým stylem udělej si sám prostřednictvím čtečky karet MicroSD.
Orange Pi One (Zdroj: CNX Software)
Kde se naštěstí okřesávání nákladů (na rozdíl od zmíněného Pi Zero) zastavilo na únosných mezích, je výbava a konektivita. Orange Pi One má výstup HDMI standardní velikosti, takže nemusíte navíc pořizovat zvláštní kabel, a podporuje i CEC. Navíc přes minimální cenu nebyla zrušena síťová konektivita a desce zůstal 100Mb/s Ethernet. Na PCB je dále zvláštní napájecí konektor (kolík na 5 V/2 A), jedno velké USB 2.0 a jedno micro USB OTG (přes nějž se deska ale nedá napájet). Přítomen je slot pro kameru, UART pro ladění a výrobce osadil i 40pinový rozšiřující konektor kompatibilní s Raspberry Pi B+.
Pro mnohé funkce je tedy Orange Pi One bez kompromisů, kdežto u Raspberry Pi Zero chybí standardní USB a HDMI, síť i rozšiřující konektor. Jiná věc ovšem je, že okolo Raspberry je velká fungující komunita, kdežto pro Orange Pi je podle některých zdrojů softwarová podpora poněkud chabá a asi by s ním tedy méně kovaní kutilové mohli mít potíže.
Hlavním lákadlem je zde samozřejmě cena, za kterou onu výbavu dostanete. Na Aliexpressu se Orange Pi One prodává za 9,99 USD. K tomu si musíte připočíst poštovné 3,64 USD (letecky přes China Post, udávána je dodací doba 15–39 dní). Celkově tedy nákup vychází na 13,63 USD, což je při momentálním kurzu 337 CZK a mělo by se obejít bez doplácení DPH.
Zdroj: CNX Software