"Tu dodnes obdivují největší nadšenci, ale na běžné a efektivní používání počítače příkazy zkrátka nestačí." Dovolím si plně nesouhlasit. Velmi často, když mi nejde nastavit síťovka, nebo se něco někde kousne, tak sáhnu po příkazové řádce. Například velmi často mi selže připojování síťové jednotky, tak jediný způsob jak to napravit, pominu-li restart, je použití NET use. Stejně tak když se systém plně zhroutí a potřebujete zachránit data, tak je příkazová řádka dobrý fallback. A Je rychlejší udělat ipconfig a dozvědět se svou IP, než kliknout na síťovku, centrum síťových připojení - připojen - vlastnosti :X
Jop, příkazová řádka je efektivnější než grafické prostředí, pokud s ní tedy člověk umí. Grafické prostředí je lepší naopak pro začátečníky, aneb škola hrou a na obrázky se lépe kouká :P Jinak mám takovej dojem, že kromě ipconfigu, který má svoji grafickou podobu někde skovanou, i když s každou verzí Windows někde jinde, není grafický ekvivalent pro ping, tracert, dnslookup a spoustu dalších zcela jistě užitečných programů. Jak psal kolega nademnou a já to tu také zmínil, pro práci se sítí obecně je cmd rychlejší. Aneb si změřte jak dlouho trvá napsat ipconfig /renew a jak dlouho trvá najít, kde se to v těch ovládacích panelech vlastně skovává. A práci se sítí to samozřejmě nekončí.
Sice to sem nepatří, ale jak by měla vypadat práce s příkazovou řádkou velice dobře předvádějí různé unix-like systémy, bohužel Windows komfortu terminálu nedosahují.
No ono jde spíš o to, jak kdo bere označení nástavba. Podle mě to není nic hanlivého nebo urážlivého, ale prosté konstatování skutečnosti. Jak jsem lehce zmínil v předchozím příspěvku, třeba Gnome a další jsou také jen nadstavba operačního systému a nevšiml jsem si, že by se kvůli tomuto označení někdo rozčiloval, nebo je povyšoval na operační systém, protože např. dovolují spouštět programy, které bez nich (nebo jejich částí) nejedou. Pokud porovnám již zmíněné Gnome a Win 3.1x a opominu působení zubu času, tak dělají to stejné (i když Win 3.1x přidaly některé celkem vcelku fajn funkce, o které se v případě Gnome stará již OS) a kupodivu i způsob instalace je stejný.
O Windows 3.1 NT by se spekulovat dalo, ale jelikož byly chudinky opomenuty v článku samotném, tak se do toho pouštět nebudu. Ale někdo jiný začít může :)
"Windowx 3.1 jsou operační systém, protože umožňují spustit aplikace, které by bez nich neběžely." Co je tohle za definici operačního systému? Potom by i např. Qt byl operační systém, protože bez toho taky nejdou některé programy.
ad. Win 95 - Win 95 DOS obsahovaly, Win 3.1 nikoliv, bylo nutno jej koupit nainstalovat samostatně. Sice u Win 95 nebyla instalace procházka růžovou zahradou, to se změnilo až s příchodem Win 98 a možností bootovat rovnou z CD, ale vytvořit si bootovací disketu problém nebyl. Sice se interně ve Win 95 i 98 používal DOS, ale jelikož byl nedílnou součástí dodávaného systému je pak trošku mimo o Win 95 mluvit jako o nadstavbě DOSu, když to byla jejich nedílná součást.
Jinak zkus se podívat třeba na Linux, možná ti dojde, jakej je rozdíl mezi např. Gnome a Ubuntu, i když podle tvé definice to jsou oboje operační systémy :)
Takže podle Vaší definice je .NET Framework operačním systémem. Myslím, že ne, Time. ;-) Rozhodně by asi nebylo na místě Win 3.1x nazvat pouhou aplikací, ani pouhou nadstavbou. Byl to spíš jakýsi FrameWork, který přes GUI zpříjemňoval práci na DOSu a rozšiřoval jeho možnosti. O OS bychom mohli spekulovat u Win 3.1 NT
Nejsou, Win 3.1 jsou jen grafickou nástavbou DOSu, na který se instalují. Až Win 95 se dají považovat za samostatný OS. Pokud budeme nazývat Win 3.1 operačním systémem, pak v tom případě jím můžeme nazývat i Metro, Aero, Xserver, Gnome, KDE, Xfce a spoustu jiných grafických rozhraní, což je ale blbost, že?