Tento týden se na internetu začaly šířit zprávy o tom, že Intel chystá speciální procesor Core i7-8086K k výročí svého 16bitového CPU 8086 z roku 1979. Toto CPU by prý mělo mít Turbo frekvenci až 5,0 GHz, ovšem zatím asi jde o hodně divokou informaci a vůbec bych se nedivil, kdyby jeho údajné fotografie a screenshoty byly tzv. „fake“. Ovšem paradoxně se současně objevily doklady pro jiný „bájný procesor“ Intel: osmijádrovou verzi procesorů Coffee Lake, údajně chystanou pro současnou platformu LGA 1151. A ony informace ukazují, že toto CPU by naopak mělo být velmi reálné, byť se i jeho existence často zpochybňovala. Na to, že je prý osmijádrové Coffee Lake v přípravě – což není jen tak, Intel musel navrhnout a poslat do výroby zcela nový křemík – přísahalo několik zdrojů, ale dlouho pro něj nebyl doklad a v uniklých roadmapách po něm není ani stopa. Už se sice objevil otisk v databázi 3DMarku, ten ale stále ještě mohl být falzem. Teď ale zřejmě máme doklad definitivní: informace o osmijádrovém čipu tét
Definitivní důkaz
Na serverech Intelu jsou tedy dokumenty zabývající se validací pamětí DDR4 pro paměťový řadič těchto nových procesorů, jejich napájením a fyzickým provedením. Minimálně některé aspekty tohoto křemíku by mohly být zřejmě odlišné proti šestijádrovému CPU. Otevírá to asi například možnost oficiální podpory DDR4 na 2933 MHz, ale také vyššího TDP a striktnějších nároků na napájení. Čistě teoreticky by tedy CPU nemuselo být kompatibilní úplně se všemi dnešními deskami, ale prozatím bych spíše očekával, že si toto Intel už stačil pohlídat. Každopádně ale existence těchto dokumentů dokazuje, že bude tento čip skutečně vydán a Intel tak v rámci mainstreamové platformy dosáhne parity v počtu jader s osmijádrovými Ryzeny.
Kdy, jak, za kolik... stále neznámo
Jiná otázka už je, kdy se toto CPU dostane na trh. Hádat se dá třeba uvedení v srpnu (veletrh Gamescom) nebo v říjnu (rok po vydání Core i7-8700K), ale třeba podle Ashrafa Eassy z webu The Motley Fool by snad Intel mohl toto osmijádro představit už na Computexu na začátku června, přičemž by současně vyšel i čipset Z390. To je ale už hodně brzy, takže nevíme, zda by třeba nešlo jen o papírové odhalení s dostupností později. Dřívější informace od zaměstnanců firmy Eurocom mluvila o tom, že by osmijádra Intelu pro Z390 měla vyjít až v druhé polovině roku 2018.
Stejné je to s parametry (nemáme ani nástřel, až na to, že bude obsaženo GPU třídy GT2) i s otázkou ceny. Pokud toto osmijádro nevyjde až na podzim coby generační nástupce i7-8700K (tedy už jako i7-9700K), ale místo toho bude ještě součástí aktuální osmé generace, pak se asi dá čekat, že se zařadí až nad něj. To znamená, že by mohlo být značené třeba Core i7-8800K nebo i7-8750K a prodávalo by se dost možná za vyšší cenu než i7-8700K, u něhož by Intel mohl cenovku ponechat. Pokud čip nebude mít nějaké zásadní problémy se spotřebou či takty, tak by osmijádrové Coffee Lake mělo mít na to, porazit osmijádrový Ryzen jak v jednovláknovém, tak ve vícevláknovém výkonu. Intel by si tedy mohl dovolit vyšší cenu. To asi ale bude záležet i na aktuálních podmínkách na trhu a tom, jak velké prodeje by měly nyní vydávané konkurenční Ryzeny 7 2700X od AMD (a jak moc by to Intelu bylo trnem v oku).
Intel se snaží, možná nás čekají další překvapení
V době vydání už bude zhruba polovina roku 2018 nebo později a měla by se tedy blížit 10nm+ generace Ice Lake, takže by toto osmijádro nemuselo mít tak dlouhou životnost na trhu, nevyjde-li tedy desktopové Ice Lake také třeba až kolem poloviny roku 2019 či později. Navíc takto pozdní přidání nového čipu do stejné generace CPU je pro Intel hodně netypické.
Asi je to znamení toho, že Intel všelijak reaguje na předtím nepředpokládaný konkurenční tlak (osmijádrová verze Coffee Lake evidentně nebyla v původním plánu a byla přidána za pochodu). A to znamená, že se při analyzování situace teď nemůžeme spolehnout na typické jistoty, jako že každá generace musí být na trhu aspoň rok, nebo že Intel během jejího života čipy nezlevní a nenahradí rychlejšími. Mohli bychom se tedy možná dočkat nejrůznějších překvapení: od návratu pájeného rozvaděče tepla, nebo dokonce třeba toho údajného Core i7-8086K – až po situaci, že by platforma Z390 a socket LGA 1151 ještě mohla být kompatibilní s příštím „tockem“, tedy s následujícími 10nm čipy Ice Lake. Něco takového se nestalo od roku 2006 a u Intelu přichází nová architektura vždy s novým socketem. Nyní se ale o této variantě spekuluje a kdo ví, třeba Intel „ve změněných podmínkách“ koncepci změní i v tomto.