Proč by myš neměla mít využití v MS-DOSu? Už v té základní nadstavbě DosShell se dala použít a stejně tak například v Norton Commanderu a jeho klonech. Stačilo mít zavedený ovladač přes Config.sys a mohli jste s ní pracovat ve všech celoobrazovkových programech. O podporu myši se přitom programátor nemusel starat, šlo to samo. Tedy pokud od ní nepotřeboval nějaké speciality, jako třeba v NC označování souborů.
Tenkrát opravdu nebývalo zvykem přibalovat k hardwaru software, jako se to děje dneska. Navíc otázka, jestli tam běžel DOS nebo už Windows, je nesmyslná, protože tenkrát byly Windows jen aplikací. Tedy žádné, že si člověk koupil Windows a už to šlapalo. Koupil si hezky DOS, koupil si Windows a ty nainstaloval jako aplikaci do toho DOSu.
Západní domácí počítače některých značek se k nám v 80. letech samozřejmě dovážely, nicméně k dostání byly téměř výhradně jen v Tuzexu, např. sortiment firmy Atari. Šlo však pouze o 8bitové stroje, protože na rychlejší v té době existovalo pro východní blok embargo. Takže třeba Atari ST nebo Amigu jste si museli dovézt ze západu sami, pokud jste na to měli či vám to daroval strýček ze Západního Německa :-)
Nepamatuji, že bych kdy dělal na PC bez myši. Byla už u prvního PC v podniku, což byla v r. 1988 286/12MHz i s devítijehličkovou A3 tiskárnou, celkem za cca třista litrů. Použití v OrCadu, jak tu už někdo zmiňoval. První PC, co jsem si kupoval, byla 386SX/25, komplet s hdd 20MB a vga monitorem mně tuším v r. 92 vyšla okolo 40 tis. (už si přesně nepamatuji, ale možná bych ještě našel účet...), tenkrát u Vikomta. Na něm jsem provozoval vedle DOSu i OS/2. Když si tohle pecko svoje odsloužilo, ještě mi posloužilo jako pokusný králík pro první hrátky s Linuxem.
Programátor se starat rozhodně musel. V MS-DOSu se podpora pro myš musela do každého programu pracně přidávat. Ovladače myši měly do jisté míry standardizované rozhraní dostupné přes přerušení $33. http://www.techhelpmanual.com/832-int_33h__mouse_support.html
Pokud dělal celoobrazovkový program v textovém režimu, tak nemusel. Myší prostě šlo vybrat totéž místo, jako šipkami či tabulátorem, a kliknutí na něm udělalo totéž, co Enter. To mu zajistil překladač. Já dělal v Turbo C a takhle to fungovalo. Pokud vím, tak v jiných programovacích prostředích to bylo stejné.
Pokud dělal grafický program, tak to bylo samozřejmě na něm.