Hlavní navigace

Otestujte si Windows 8: bootování z virtuálního oddílu

19. 9. 2011

Sdílet

 Autor: Redakce

Tento způsob instalace nových osmiček využijete v případě, že se vám nechce vyhrazovat pro systém nový diskový oddíl, ale zároveň se nespokojíte s virtualizací tzv. „Windows uvnitř Windows“ (např. pomocí právě VirtualBoxu). Sledováním níže uvedeného postupu si vytvoříte virtuální oddíl, z něhož Windows 8 nabootujete při spouštění počítače. Pokud developerskou verzi osmiček ještě nemáte, můžete ji stáhnout zde.

Znáte možnosti vlastního systému?

Agenda Správa disků, o níž jste pravděpodobně netušili, že ji ve Windows 7 vůbec najdete, se skrývá v okně Správa počítače. Tam se dostanete přes kontextovou nabídku ikony Tento počítač a položku Spravovat.

V levém sloupci rozbalte nabídku Úložiště a klikněte pravým tlačítkem na položku Správa disků. V kontextové nabídce vyberte Vytvořit virtuální pevný disk. Do pole pro velikost zadejte 20 GB (pro chod 32 bitové verze by mělo stačit 16 GB) a do pole Umístění napište adresu úložiště, která požadovanou kapacitou disponuje.

Na položku disku (vytváření bude nějakou dobu trvat – sledujte progres bar na stavovém řádku vpravo dole) klikněte pravým tlačítkem a zvolte Inicializovat disk. V dialogu Inicializace disku nechte zaškrtnutou volbu Master Boot Record (MBR) a potvrďte.

Ještě je zapotřebí disk naalokovat – pravým tlačítkem klikněte na vyšrafovaný obdélník vedle nového disku a vyberte položku Nový jednoduchý svazek.

Dál už postupujete s průvodcem: přiřaďte jednotce písmeno, disk naformátujte (nechejte systém souborů NTFS) a svazek pojmenujte stejně, jako jste pojmenovali samotný virtuální disk.

Alchymie pokračuje: potřebujete ještě 7-zip a EasyBCD

Teď ještě do nového svazku dostat patřičná data. Pro rozbalování můžete použít např. freewarový komprimační program 7-zip, stáhnout jej můžete zde. Celý stažený ISO soubor s novými Windows někam rozbalte. V rozbalené adresářové struktuře vyhledejte složku sources a v ní soubor install.wim: klikněte na něj pravým tlačítkem a pod položkou 7-zip vyberte Extract files…, jako cíl zvolte virtuální disk vytvořený v předchozích krocích. Rozbalování bude opět nějakou chvíli trvat.

Ještě je třeba zařadit nový svazek do bootovací fronty. To hravě zvládne prográmek EasyBCD, který stáhnete např. zde (pro stažení je nutné vyplnit libovolné jméno a email v registračním formuláři).

V aplikaci EasyBCD klikněte v levém sloupci na tlačítko Add New Entry a v sekci Portable/External Media vyberte záložku Disk Image. Do pole Path zadejte cestu k virtuálnímu disku a potvrďte tlačítkem Add entry. Při bootování se vám disk s novými Windows objeví pod názvem, který jste zadali do pole Name (viz tlačítko Edit Boot Menu v levém sloupci).

ICTS24

Teď už zbývá jen restartovat počítač.