"Pokud vám vadilo, že výrobci na deskách platformy AMD například méně často používají kvalitnější zvukovky a podobné další funkce, možná budete mít další důvod ke skuhrání."
Problém je, že ty desky pro AMD jsou přes horší výbavu dražší, než pro Intel. :-(
Zvukovou na doske som nepoužil celé roky. Raz som kúpil externý DAC cez USB a odvtedy to hneď vypinam. Dokonca by som bol rad, keby som mal možnosť kúpiť dosku bez zvukovky a wifi, keby sa to malo nejak rozumne prejaviť na cene.
"keby sa to malo nejak rozumne prejaviť na cene"
Ano, jenže je to přesně naopak desky pod AMD s horší výbavou, jsou dražší, než pod Intel.
Neviem, neskúmal som ceny, ale veľký rozdiel tam asi nebude, ak je to aj pravda. Navyše k lacným doskám pôjde zrejme aj lacný procesor a tam je ponuka od AMD dosť slušná, nie? Možno to nakoniec bude za rovnake peniaze.
A neplatilo to skôr pre AM5? Tam bola vyššia cena dosiek, ale zase to bola aj investícia na niekoľko rokov, čo sa u Intel povedať moc nedá s tou ich politikou max. dve generácie.
18. 6. 2024, 15:36 editováno autorem komentáře
Tak třeba MSI například:
Intel - 5848,-
https://www.czc.cz/msi-mag-z790-tomahawk-wifi-intel-z790/363964/produkt
AMD - 7360,-
https://www.czc.cz/msi-mag-x670e-tomahawk-wifi-amd-x670/374808/produkt
To sú take vytrhavačky z kontextu… ceny dosiek sú dosť podobne a vážne by som sa nerozhodol pre Intel len kvôli tomu, že nejaká ich “podobná” doska je lacnejšia.
Ja som kupoval Msi B450 itx za 125eur pred asi piatimi rokmi s Ryzen 2600 a dnes tam mám 5700G a investícia bola len ten CPU. Stále mám možnosť vymeniť ho za 5800X3D, keby som chcel viac výkonu v hrách a stále ma to bude stať len investíciu do CPU.
Keď sa zohľadní aj toto, razom bude teoria o “lacnejšej” doske nepodstatná.
Obyčejně zvuk honím přes DP a monitor, ale pokud si chci poslechnout něco slušnějšího, tam mám taky exterku U-Phoria od Beringera a ta s přehledem strčí do kapsy jakékoliv integrované audio.
Ja mám audinst mx2 + studiovky Presonus Eris E5 a hra to krásne, len bohužiaľ sa u mna objavuje typicky problém aktívnych monitorov a to je zosilňovanie signálu u všetkého, nie len audia, takže mi to tam všetko píska, šumy a bzučí… už som skúšal všetko možné aj nespočet káblov a zdrojov, až som to nakoniec vzdal.
19. 6. 2024, 18:51 editováno autorem komentáře
A jak to máte propojeno, jednak bacha na zemní smyčku a celkem doporučuji symetrické kabely s XLR konektory. Taky užívám aktivní monitory a co popisujete nepozoruji.
Měl jsem aktivní repro (2.1 Creative Cambridge SoundWorks).
Na problém "všetko píska, šumy a bzučí" jsem taky narazil.
Měl jednoduché řešení. Stačilo mít zdroj (měnič z AC 230V) metr od zesilovače.
A to jak ten v PC, tak ten co napájí zesilovač.
Jednoduché to bylo protože zdroj k repro byl externí (notebookový).
Absolutně nechápu lidi co se dožadují kvalitní integrované zvukovky. Buď jsou hluchý a nebo mají štěstí na stabilní napětí 230V. Já bydlel v paneláku a tam furt něco bzučelo, piskalo.
Trochu pomohlo uzemnit na radiátor. Protože dva dráty k zásuvce, kde byla spojená zem s nalákem, to není zemění.
To bylo před čtvrt stoletím. Dnes zvuk řeším HDMI kabelem a nebo Bluetooth. Externí zvukovku do USB mám ve sklepě, kdyby mě popadla chuť poslouchat kvalitní hudbu.
Stabilní síťové napětí na to nemá vliv. Ale samotné provedení napájení, především kvalitiní oddělení ideálně zvláť digitální a analogová část a nejlépe i samostatné kanály. Pak odstínění a aby tam nebyla zemní smyčka. Což se při přenosu analogového signálu může stát. Samozřejmě to jde řešit. Integrovanou si umím představit ale jen s digitálním optickkým výstupem. A kdo by to žádal třeba i bezdrátově. Ale za ty minimální peníze ten analog líp prostě nejde.
Vtipné je a to si málkdo uvědomuje, že řešit jen signálovou cestu nelze. Od jisté chvíle začne mít velký vliv taky zdroj signálu.
23. 6. 2024, 12:48 editováno autorem komentáře
Zvuk je nutno z PC dostat digitální cestou.
Anologově to nikdy nebude ono. Měl jsem zvukovku za 5000Kč v PCI slotu. Vyhozené peníze. Mnohem lepší kvalitu jsem dostal, když jsem digital vyvedl přímo z CD mechaniky do těch repro Creative. Stačil k tomu obyčejný dvojzilovy kabel 1m za pár korun. Ani nemusel být měděný. Zvukovku jsem obešel obloukem. Jen repro(přesněji D/A převodník a zesilovač) museli být 1m od všech zdrojů 230V. Protože ten bordel co leze z PC se prostě odstínit nedá. Nebo to je hrozně drahé.
Co myslíte zdrojem? YouTube, Spotify, mp3,...
Jistě. Nekvalitu těchto podřadných zdrojů je slyšet i na levných reproduktorech za litr.
Kvalitní integrovaná zvukovka neexistuje.
Už jen proto že je integrovaná.
Mňa by skorej zaujímal nový sweet spot frekvencie u RAMky a Infinite Fabric pre 9000 radu. U 7000 to bolo 6000Mhz CL +- 30, mam kúpených 64GB 6200MHZ a nechce sa mi brat zas nové :/ Našťastie sú 3XD na rýchlosť RAM menej náročné ako bežná rada ...
Decentne RGB neni vôbec špatne. Mám Ballistix max pamäte s LED a 7800xt Sapphire Nitro+ a mám to nastavené na jasnú červenú a cez sklo to vyzerá, ako nejaká scéna z Blade Runner - neónové nápisy v nočnom meste.
Mne sa to páči, proste žiadne kolotoče, len dva mensie vertikálne pasy a jeden dlhy horizontálny. Navyše mi to svieti večer aj na klávesnicu.
ja mam radiator, skrinku od Fractalu kvoli ich North Light a mam dost podobne nastavene aj RAMky takto cez Asus dosku, no a k tomu prisposobeny cely setup Razer na stole. Tie farby proste milujem :P
Tiež mám Fractal, ale Torrent Compact a dokonca aj razer myš, ale tu mám nastavenú na tradičnú zelenú :)
CAMM2 se dělají pro LPDDR5, desktopové procesory AMD LPDDR5 nepodporují a nebudou je umět ani Zen 5. Pokud se budou na CAMM2 osazovat i DDR5, určitě se desky pro ně objeví. Mělo by to jedinou výhodu - místo pro chladič. A bylo by to dražší, než DIMM.
U desktopu ten smysl moc nevidím. U těch serverů je potíž, že moduly DIMM s opravdu velkou kapacitou jsou vysoké a do úzkých skříní nemusí vejít. To s čím se počítá v NTB a teď i PC jsou ty nejmenší formáty CAMM2. Hlavní výhoda má být v kratší datové cestě. Ale u 12 kanálů RAM i tak moc nevím, je to už trochu sporné. A první verze byla DDR5, LPDDR vznikla až právě pro NTB. Ale pro někoho by PC s LPDDR mohla být lákavá kombinace.
https://www.pcworld.com/article/693366/dell-defends-its-controversial-new-laptop-memory.html
Tady jsou 4 velikosti CAMM modulů.
LPDDR podporují mobilní čipy, takže xxxxG v desktopu.
Mně by se to líbilo do low power a domácích serverů.
U těch serverů ale u LPDDR může chybět ECC. Nevím, zda tam je automaticky jako u DDR5.
19. 6. 2024, 14:12 editováno autorem komentáře
Do domácího nasazení je ECC RAM zbytečnost, pokud člověk nebydlí vedle nějakého zdroje záření.
V serveru kde mám ecc jsem za roky nikdy neviděl jedinou chybu RAM, která by díky ecc byla detekována. Zato se mi server vypnul, když do domu uhodil blesk.
Při současném trendu zdražování energie v EU je energetická efektivita mnohem důležitější než kdy dřív.
Nebavím se o účelnosti. Ale ve standardu DDR5 DIMM je ECC už v základu. Ale ECC technika má více forem.
Ta podpora je stejná, ale jedná se spíš o takový náznak ECC, který by měl být schopen menší chyby uvnitř paměti odhalit a opravit, ale co pak leze dovnitř/ven už je tomu vcelku jedno...
Je fajn že se intel nebojí změny paradigma.
Jen aby to nedopadlo jak s RDRAM (RIMM), itanium, big.LITTLE. ...
Rychlejší RAM kompenzuje malou cache. Ale aby CPU využil rychlou RAM, tak potřebuje takty kolem 6GHz. Stabilně. A to neumí žádný výrobce.
Rambus byl trošku rozšířenější, než se zdá, ale jen ve vyšší lize. Nedávno jsem se dozvěděl, že byla i kaombinace PIII a RAMBUS, ale hodně okrajem. Mimo P4 a Itania. To byly i DEC Alpha EV 7 a též chystané EV 8. Ale u když si člověk čte jen o procesorch a ne o počítačích na nich stavěných, obvykle se to nedozví. Alphy měly integrovaný řadič v tím byly vyjímečné.