Tipnul bych si, ze se ceny nesrovnaji nikdy. Soucasne zmensovani a teda pouziti mensiho mnozstvi materialu na vyrobu stejne vykonneho cipu jiz nedorovna naklady na vyvoj a vyrobu. Vyvoj se casem zaplati a muze se zacit zlevnovat, ale naklady na vyrobu jsou stale. Sice se neco zoptimalizuje, ale uz to nestaci.
Tudiz si myslim, ze to zakonite musi vest k rustu cen a ani po zaplaceni vyvoje se na ceny predchozi generace dostat neda.
Jinymi slovy v desktopovem prostredi uz lide z narustu vykonu pameti nic netezi a hodne spatne se hleda uplatneni vykonu procesoru, na obzoru pritom neni nic prevratneho, co by potrebu vykonu obhajilo. Lide uz maji jedinou potrebu upgradu - graficke karty na hry a ty nejsou.
Trh pocitacu miri do recese.
S těmi cenami, to je takové zapeklité. Od tzv. kvantitativního uvolňování (česky "tisku peněz) prakticky všemi centrálními bankami dochází k postupnému růstu inflace, která dále akcelerovala s covidem, kdy se vydávaly další peníze za "sedění doma."
Jakkoli se dá dost těžko polemizovat se zcela bohulibým záměrem nenechat lidí padnout na hubu, tak toto je očekávatelný důsledek.
Navíc já se pamatuju na RDIMMy od RamBusu a jejich ceny, to nic pěkného tehdy nebylo.