Panasonic KX-MB1520: nejlevnější multifunkční laserovka (recenze)

18. 3. 2013

Sdílet

 Autor: Redakce

Úvod a parametry

Tiskárna od Panasonicu je laserová a multifunkční, takže kromě tisku obsahuje navíc skener a tím pádem i kopírku. Čtvrtou funkcí, i když dnes již prakticky nevyužívanou, je fax. Pod názvem KX-MB1520 se sice skrývá jen černobílá tiskárna, což ale velké části uživatelů stačí a skener je již barevný. A teď se podržte, včetně toneru na 2500 stran stojí 1899 Kč.


 

Panasonic KX-MB1520
zapůjčil Mironet
typ laserová multifunkce
papír A4
vstupní podavač papíru 150 stran
výstupní podavač papíru 30 stran
funkce černobílý tisk, čb. kopírka, barevný skener, fax 33,6 kb/s
připojení USB 2.0
rozlišení tisku 600 × 600 dpi
rychlost tisku 18 stran za minutu / 18 kopií za minutu
duplex ne
automatický podavač skeneru ne
OS Windows 2000/XP/Vista/7/8
rozměry 380 × 360 × 230 mm / 9 kg
cena 1899 Kč

 


 

Tento model existuje i v černé verzi, u nás se však za takto nízkou cenu prodává jen bílá varianta. Velmi malé kompaktní tělo bílé barvy má rozměry pouze 38 na 36 centimetrů při výšce 20 cm, rozměrově se tedy hodně blíží menším inkoustovým tiskárnám.

Případné miniaturní rozměry sice nejsou vždy výhodou, protože z malinkých tiskáren stejně vykukuje nechráněný podavač papíru a často i výstupní zásobník, který se jinak musí před tiskem nějakým způsobem vysunout (nebo nechat vytištěné papíry padat na zem).


 

Rozměry Panasonicu jsou proto ideální – zásobník je plně ukryt v těle, takže se na něj nepráší. Vejde se do něj A4 v počtu 150 stran a ani výstupní zásobník nepotřebuje žádný přídavný držák. Papír vyjede z těla a nikam nepadá, což je častý konstrukční problém u inkoustových modelů. Jedinou drobnou nevýhodou je, že papír ve výstupním podavači trochu překáží ve výhledu na ovládací panel. Víko tiskárny lze trochu nadzvednout a zaaretovat, čímž vznikne prostor pro více papíru při tisku více dokumentů.


 

Tiskárna má integrovaný zdroj a zapojuje se k počítači přes kabel USB 2.0. Připojení do sítě přes LAN nebo Wi-Fi se objevuje až u dražších modelů, zde proto chybí. Kromě spodního integrovaného zásobníku má Panasonic ještě druhý ruční vstup s nastavitelnou šířkou papíru od formátu B5 po Letter (A4 je někde mezi tím).

 

Ovládací panel zabírá celou přední šikmou část, uprostřed má malý dvouřádkový displej, směrový ovladač s potvrzováním a tlačítko pro spuštění tiskové úlohy. Pod horním víkem najdete skener, respektive kopírku.

Instalace a tisk

Tiskárna funguje až po nainstalování ovladače. Ve Windows 7 bez problémů, u Windows 8 podle výrobce ovladače neexistují, ale mě bez problémů vše fungovalo i zde. Ovladač je kompatibilní pro oba operační systémy. Starší Windows jsem nezkoušel, ale podle parametrů by měla tiskárna normálně fungovat i pod Windows 2000, XP a Vista. Ovladač naleznete buď na přiloženém CD, nebo lépe na webu prodejce, takže ani nemusíte vlastnit optickou mechaniku.


 

Po instalaci software se u hodin objeví ikonka ovládací aplikace s rychlým přístupem ke skenování, faxu a nastavení. V režimu stand-by činí spotřeba 4 W, což je proti inkoustovým tiskárnám, které mají dnes už většinou téměř neměřitelnou spotřebu, přece jen trochu více. Pro uživatele s méně častým tiskem tak bude lepší občas tiskárnu vypínat – vypínač je umístěn vzadu vedle integrovaného zdroje. I z vypnutého stavu je však připravena k tisku během deseti sekund. Během tisku si jako každá laserovka řekne krátkodobě o pořádnou porci energie.


 

Ovládací aplikace je povedená a dá se z ní snadno skenovat. Funkci pro nastavení vlastního vodotisku najdete jinde, v nastavení tiskárny. Umožňuje ale napevno zadat třeba slovo TAJNÉ/CONFIDENTIAL, jež se poté objeví přes každou vytištěnou stránku. I po pár týdnech používání mám z této funkce stále až dětinskou radost, i když to samozřejmě není specialita pouze Panasonicu.

Kvalitní tisk

První stránka běžného textu se vytiskne za 11 sekund, každá další už trvá jen 4 sekundy. V případě delšího nepoužívání si k tomu na začátek připočtěte ještě pět sekund na prvotní probuzení tiskárny.

Písmo je i na obyčejném papíru krásně ostré zhruba od velikosti fontu 6 (běžně se tiskne 10 nebo 12). Při velikosti 3 a 4 je pod lupou lehce zubaté, u fontu velikosti 2 již toner v obloučcích písmen občas chybí a velikost 1 je již nečitelná. Stránku jsem tisknul ve standardní kvalitě a výsledek zkontroloval vyfocením přes režim makro. Tento odstavec jednou větou: kvalita vytištěného písma je pro lidské oko (i zblízka) velmi dobrá. Přestože se voděodolnost objevuje i u inkoustových tiskáren, laser zde nerozpijete ani navlhčeným prstem.

Tisk kombinované barevné stránky obsahující text, grafy a malé obrázky trvá Panasonicu 13 sekund, druhá již jen 4 sekundy. Barevný text vytištěný v odstínech šedi je opět hezky čitelný a ostrý, grafy taktéž. U fotografií se projevuje menší zrno a u téměř jednolitých barevných ploch dochází ke slévání odstínů do jednoho, což je ovšem u levnějších tiskáren normální. I s druhým testem si Panasonic poradil dobře.

 

Komplexní testovací obrazec ukázal o něco slabší schopnost tisku černobílého gradientu, na kterém je také patrné jemné zrno, nicméně nelze očekávat zázraky. Panasonic nabízí tisk v kvalitě označené jako Standardní, nebo Koncept. Položku Vysoká kvalita zde nehledejte, nicméně režim Standardní je naprosto dostačující. Při tisku v kvalitě Koncept se samozřejmě musíte smířit s horší kvalitou odpovídající svému označení, ale šetříte tím toner u nedůležitých dokumentů.

Tisk fotografie nemělo cenu zkoušet, ale přeci: dostanete černobílý obrázek kvalitou srovnatelný s fotkami v denním tisku a bezokrajový tisk by v tomto případě byl zbytečný; takže zde není. Tisknout fotografie na této černobílé tiskárně je samozřejmě nesmysl. Tisk je rychlý a velmi kvalitní, především u normálního textu. Složitější barevné přechody oko estéta už tolik nepotěší, ale pro 99 % populace budou i tak dostatečné.

Skenování, kopírování, verdikt

Skener standardních rozměrů najdete klasicky pod horním víkem a papír se do něj umísťuje k levému zadnímu rohu. Na tiskárně zvolíte Copy, nebo Scan, stisknete Start a stránka se objeví v prohlížeči od Panasonicu, kde ji lze uložit jako TIFF, JPEG či PDF. V druhém případě vyjede standardní kopie, jejíž kvalita není vždy ideální. U normálního textu je písmo ostré, ale u testovacího komplexního obrazce už vidíte změnu kvality.


 Nastavení vodoznaku

Skenování barevné obálky časopisu trvá kolem deseti sekund a v počítači dostanete barevnou variantu, Panasonic je tedy černobílá kopírka, ale zato barevný skener. Kvalita barevného skenu je srovnatelná s mnohem dražšími multifunkcemi a trpí pouze jedním velmi běžným neduhem, kdy z oranžové barvy udělá slabší červenou. Celkově tedy mohu říct, že skenování do počítače nabízí dobrou kvalitu.


 

Akorát přímé kopírování barevných stránek či složitějších obrazců Panasonic zdánlivě nezvládá. Výsledek je použitelný, ale horší, než při tisku kvalitou Koncept. Barevná obálka se samozřejmě na výstupu objeví jen v černobílé variantě a je příliš tmavá, což se nedá vyřešit ani nastavením kontrastu – výsledek je potom světlejší jen na místech, kde se to nehodí. Naopak kopírování prostého černobílého wordovského textu má velmi dobrou kvalitu.


 

Tento problém s kopírováním barevné stránky mi dal chvilku zabrat, ale má řešení: skener totiž při kopírování funguje v černobílém módu, čímž je kopírování textových stránek rychlejší. Pokud požadovanou barevnou stránku nejprve naskenujete (skener je v barevném režimu) a teprve poté zadáte její tisk, výsledek je o hodně lepší. U černobílého testovacího obrazce ke zlepšení nedošlo, ovšem jeho kvalita je relativně normální i při běžné kopii.

Chápu Panasonic, že chtěl běžné kopírování takto urychlit, ale přesto mohl nechat toto rozhodnutí na uživateli a nabídnout jeho nastavení.

Při skenování další stránky přímo na tiskárně se akce trochu nelogicky potvrzuje tlačítkem Set, zatímco tlačítko Start znamená ukončení dalšího skenování. Tohle mohlo být obráceně – pro zrušení je volné tlačítko Stop. Pohodlnější a logičtější je samozřejmě skenování prostřednictvím aplikace na počítači. Na tiskárně je naopak pohodlnější kopírování bez počítače.

Přizpůsobení tisku

Tiskárna umožňuje nastavit kontrast, ale nejlepší výsledek podává ten přednastavený. Také si můžete nastavit prázdný okraj vytištěných stránek, jeho tloušťku a na kterých stranách stránky má být. Osobně bych místo těchto funkcí ocenil možnost kopírovat s přidáním volitelného vodoznaku, jako se to dá nastavit v počítači u tisku. Zoom stránky lze nastavit buď rychlým stiskem jednoho tlačítka na 50, 100, nebo 200 %, případně na klávesnici od 25 do 400 %.

 

Druhý podavač je ruční, to znamená, že do něj strkáte jednotlivé papíry jako bankovky do automatu. Hodí se, když potřebujete tisknout na jiný formát papíru, než A4 ve spodním zásobníku, nicméně i A4 lze použít. Pravděpodobně bude využíván hlavně pro oboustranný tisk, jelikož duplex tento Panasonic nemá. Tímto způsobem jej lze celkem slušně nahradit.

Verdikt

Panasonic KX-MB1520 je pravděpodobně nejlevnější laserovou multifunkcí. Nabízí vysokou kvalitu tisku běžných textů a obstojnou kvalitu obrázků, vše samozřejmě černobíle a velkou rychlostí. Barevný skener má také pěkný výstup do počítače, škoda jen nemožnosti změnit rychlý černobílý mód skeneru při přímém kopírování na kvalitnější barevný.


 

Malé kompaktní tělo se vejde téměř kamkoliv a na papír se na rozdíl od většiny inkoustových tiskáren nepráší. Hodí se pro práci s jediným počítačem, ale absenci síťového rozhraní lze vyřešit zapojením třeba do routeru, nebo NASu, čímž získáte normální síťovou tiskárnu.

Náhradní toner s kapacitou opět pro 2500 stránek seženete za 990 Kč při koupi současně s tiskárnou, čímž náklady na jednu stranu vyjdou na 0,4 Kč na jednu stranu. Plná cena toneru je již 1390 Kč. Panasonic KX-MB1520 není dokonalý, ale umí toho opravdu hodně a pro méně náročné uživatele je velmi výhodnou koupí.

Plusy / mínusy
rychlý a kvalitní tisk a kopírování textů složitější kopírování barevných stránek
velmi nízká cena jen ruční duplex
kvalitní skenování
kompaktní rozměry  
Hodnocení  90 %

 

bitcoin školení listopad 24


Graf ceny produktu Panasonic KX-MB1520EXW poskytuje server Heureka.cz

článek napsán na Ultrabooku Lenovo U300s

Galerie:

Autor článku

Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.