Tak asi radsi do toho roku 2023 nekupovat nove PC, protoze kdyz bude to PCIe6 s predchozima nekompatibilni, tak jakmile vyrobci najedou na to nove rozhrani, tak bude treba vymenit PC komplet vsechno. :-/
Na prd, asi jako kdyz odeslo AGP. Tim nerikam, ze to nebylo potreba, ale najednou menit vsechno byl tenkrat dost problem.
"PCB, na nichž bude PCIe 6.0 fungovat, pravděpodobně budou potřebovat více vrstev, kvalitnější návrh a stínění a mohou tedy být dražší."
Takže zvýšená cena nvlinku je predsa len opodstatnená? Alebo zase otočíte a "však je to LEN pcb? :D
Inak 32G nieje limit. Veľa 32G transceivrov funguje až k 58G na rozumnej vzdialenosti, dokonca bolo oddemonštrované aj 112G NRZ aj keď tam vzdialenosť utrpela aj napriek EXTRÉMNE DRAHÝM MÉDIÁM (PCB). Otázkou v tomto je len s akým výkonom musí/dokáže vysielač vysielať tak aby prijímač spoľahlivo zachytil signál (v čipoch ktoré sa snažia byť efektívne pri výpočtoch si nemôžu dovoliť obetovať 100W na to, aby bol signál kvalitný aj v priemerných médiách, ...narozdiel od čipov kde to robiť môžu - infiniband switche, sas radiče...)
A prechod z 5 na 6 (a aj 7) by mohol byť rýchly. Väčšina transceivrov napríklad v FPGA zvláda okrem základného 32G aj rôzne druhy PAM, takže ak by s tým počítali už teraz, tak by prechod mohli urobiť obyčajnou aktualizáciou firmvéru na nový protokol, aj keď to by bol asi až extrémny prípad.
Ešte by sa patrilo zmieniť, že PAM4 dosahuje 30-40% redukciu v použitej energii na prenesený bit, takže to môže byť energeticky efektívne (aj keď celková spotreba bude samozrejme vyššia a zase to bude asi nebude pravidlo).
PCIe 6.0 bude zpětně kompatibilní. Řadiče/čipy budou umět oba druhy signálu a když osadíte PCIe 3.0 kartu do slotu 6.0 (nebo naopak), tak automaticky použijí klasický NRZ signál. Čili tento problém nenastane.
JInak tedy v tom roce 2023 to pořád ještě může dorazit jenom do těch serverů a do PC třeba až nevím, 2025... (i když to je dost za dlouho, takže možná lepší nedělat predikce).
"Takže zvýšená cena nvlinku je predsa len opodstatnená? Alebo zase otočíte a “však je to LEN pcb? ????"
Achjo, míra/škála? Já ti snad nikdy nepopíral, že ten NVLINK můstek stojí na výrobu o *trošku* víc. Třeba o dolar, 5$ místo 4$ (jenom pro příklad, může to být IMHO i trošku míň, trošku víc). Jenže oni ho prodávají za 79$ (a pro Quadra za 600$ lol)... už jsem na ten s prominutím nonsens sáhodlouze reagoval minule, takže to asi jenom zkopíruju:
"Teď jsem se podíval a třeba toto https://iczc.cz/bt4bguqg60gpubmrb9apjk6k5e_7/obrazek se u nás prodává za 1900 Kč (ty můstky jsou za 2200).
Jako to je nevím aspoň dva řády rozdíl v ceně aktivních komponent jako je čipset A320, SuperIO, ethernet, zvuk (NVLink můstek má jenom jeden malej MCU). Navíc tu máme třeb akomponenty VRM. Konektorů je tam taky o hodně víc. PCB je tak o dva řády větší?.
Ten rozdíl v materiálu/práci prostě nějaký hypotetický “ale cena za malou výrobní sérii!” (která imho zas tak malá stejně není) nikdy nemůže dorovnat, ani zdaleka…"
"Nebo se podívejte na všechny ty ARM minidesky, Ty mají typicky dost jednoduché PCB (ale u RAM přece jenom bude nutná nějaká preciznost), spoustu dalších komponent, a stejně se prodávají za 20-30 $, někdy i míň. VČETNĚ samotného SoC (nic tak drahého na můstkách není). A tam budou počty vyrobených kusů tutově nižší než u těchhle můstků."
https://www.cnews.cz/amd-podpora-pci-express-4-0-na-starsich-deskach-nebude/#comment-211815
Ale teda až se bude příští rok za +- 79 $ dolarů komplet prodávat nějaká deska s podporou PCIe4.0 na čipsetu A520, tak doufám od těchhle kravin bude pokoj...
https://www.cnews.cz/nvidia-geforce-rtx-turing-nvlink-sli-mustek-rozborka-foto --- jó, tohle PCB určo bude superkomplexní a enormně drahý.