PeaZip archivátor: zabalit a rozbalit jako když „lusk“ne

10. 1. 2011

Sdílet

 Autor: Redakce

I když Windows 7 vytvoření komprimovaného archivu umožňují (kontextová nabídka souboru/adresáře > položka Odeslat | Komprimovaná složka), kvůli absenci jakéhokoliv nastavení se s touto jednoduchou variantou nejspíš nespokojíte. A nezoufejte, kvalitní věci dnes mohou být i zadarmo.


Kontextové menu všechno vyřeší

PeaZip můžete stáhnout zde, v 64 bitové verzi, případně ve verzi portable (archiv se spustitelným souborem – bez nutnosti instalace) je k dispozici na autorských stránkách aplikace. Protože se jedná o ryze opensourceový projekt, vývojáři pochopitelně nezapomněli ani na distribuce pro Linux.

Během instalace máte možnost zvolit cestu s defaultně nastavenými vlastnostmi, které by měly být optimalizovány pro běžné použití (standard installation) nebo cestu větší variability (custom installation). Budete-li důvěřovat spíše vlastnímu úsudku, můžete ovlivnit míru integrace PeaZipu do systému. Konkrétně tedy položky, které budou přidány do kontextového menu a umožní tak rychlé vytvoření archivu bez nutnosti otevírání celé aplikace.

Obohatit o nové položky můžete i funkci Odeslat (rovněž v kontextovém menu). Přidat můžete funkce pro zabalení do formátů ZIP a 7Z, vytvoření samorozbalovacího archivu (self-extracting archive), sloučení nebo zašifrování souborů a další. Na závěr instalace určíte ještě typy souborů, s nimiž bude PaeZip asociován – pro čtení i zápis (read/write) jsou podporovány: 7Z, ARC/WRC, BZ2, GZ, PAQ, QUAD/BAL, TAR a ZIP, řada dalších formátů je pak připravena pro čtení (read only) – mimo jiné jsou to např. RAR, JAR, ISO...

Průvodce integrací systému máte možnost spustit i kdykoliv později: na panelu nabídek v hlavním okně vyberte Options > Settings a vlevo dole klikněte na odkaz System integration

Asociací PeaZipu s požadovanými formáty docílíte toho, že se při otevírání relevantního datového typu automaticky spustí souborový manager archivátoru. Ten poskytuje základní přehled o struktuře a obsahu datových úložišť (podobně jako Průzkumník) a s pomocí nástrojů na nástrojové liště a v kontextové nabídce s nimi umožňuje provádět nejrůznější operace – od klasické komprese/dekomprese přes konverzi mezi formáty a šifrování až po otestování integrity.

Bezpečnost a integrita

Aplikace si zakládá na bezpečnosti a integritě dat (zkratka PEA ve skutečnosti nemá nic společného s hráškem, ale s hesly Pack Encrypt Authentication – což volně přeloženo znamená Zabal, Šifruj a Autentizuj). Využívá tzv. dvoufaktorové autentizace, což je autentizace, při níž se musí příjemce zprávy/archivu ověřit dvěma různými klíči. Klasicky využívaným klíčem je heslo, PeaZip k němu přidává ještě soubor s klíčem (Keyfile). Jistota, že se k zabalenému souboru nedostane nepovolaná osoba, roste tedy úměrně s obtížností zjištění obou klíčů. K šifrování je využit 256 bitový AES.

Integritu, tedy fakt, že datový obsah před zabalením bude totožný s datovým obsahem po zabalení a opětovném rozbalení (a nedojde k poškození archivu), zajišťují kontrolní součty i silné hashovaní funkce. Test integrity včetně výpisu obsahu a informací o kompresi můžete kdykoliv sami provést kliknutím na tlačítko Test na nástrojové liště.

V případě poškození archivu je PeaZip schopen jej na základě testů integrity a záznamových logů i opravit (platí pro archivy ve formátu ARC).

Srovnání a trocha statistiky

Ve srovnání s jinými archivátory, zejména s hojně používaným (rovněž opensourceovým) 7-Zipem, si PeaZip nevede špatně. Kladné body mu přidává jak možnost opravy poškozených archivů, tak dvouúrovňová autentizace. Má přehledné a uživatelsky přívětivé rozhraní, které s výhodou využijí všichni zastánci starého dobrého Průzkumníka.

7-Zip oproti tomu disponuje účelnějším designem s menším počtem funkcí, které ovšem ve většině případů plně dostačují. Integrace do kontextového menu je stejně tak přehledná. Díky menší komplexitě svých funkcí 7-Zip méně zatěžuje procesor a výpočetní zdroje (markantní hlavně u pomalejších počítačů, jinak není třeba příliš řešit). Díky tomu, že se tento archivátor na „trhu“ (i když vzhledem k otevřenosti kódu nejde o opravdový trh) pohybuje o něco déle – již od roku 1999 (zatímco PeaZip až od roku 2006), jeho fanouškovská základna je o něco širší. O tom svědčí i např. široké zastoupení lokalizací (včetně češtiny).

ICTS24

Běžně používané formáty jsou podporovány oběma aplikacemi, stejně tak jako klasické funkce archivovacích programů. Pro běžného uživatele je tedy spíše otázka vlastního vkusu, pro kterou z nabízených možností se rozhodne.