Philips začíná nabízet OLED monitory. Pro PC má 27" 4K HDR profi model jen za 30 tisíc

29. 4. 2022

Sdílet

 Autor: Philips, via TFT Central
Philips začal s výrobou OLED monitorů pro PC. A vypadá to, že jeho první model by mohl být docela dostupná možnost.

Dlouhá léta se vyhlížela doba, kdy se technologie OLED dostane do monitorů pro počítače. Teď jí zase trvá dlouhé roky se víc rozšířit, ale pomalu se to už děje. Teď vůbec svůj první OLED monitor pro PC vydává firma Philips. Rozšiřuje se tím okruh výrobců, které tyto obrazovky pro PC nabízí a zároveň by monitor od Philipsu mohl zrovna být relativně dostupný, přestože je to nadstandardní model pro profesionální použití.

TFT Central informuje, že Philips se teď na asijský a severoamerický trh chystá uvést monitor s označením 27E1N8900, zaměřený na profesionální a firemní použití, čili pracovní činnosti spíše než domácí zábavu. Jde o monitor s úhlopříčkou 26,9 palce (68,4 cm místo obvyklejších 27"/68,6 cm – ne že by na tom záleželo), jenž je skutečně založený na panelu OLED.

Jde o 4K monitor s rozlišením 3840 × 2160 bodů, který zároveň podporuje HDR zobrazení. Nese známku DisplayHDR True Black 400 (kterou je třeba rozlišovat od poměrně bezcenného obyčejného DisplayHDR 400 pro ne-OLED monitory). Panel zvládne na celé ploše trvale jas 250 cd/m², špičkový jas pro HDR obsah je 540 cd/m².

Philips 27E1N8900 zadní strana Philips 27E1N8900, zadní strana (Zdroj: Philips, via TFT Central)

Díky OLED pixelům, které zajišťují, že zhasnutý bod by měl skutečně být černý, dosahuje panel statický kontrast 1 000 000:1. Na rozdíl od LCD s lokálním stmíváním by také HDR obraz neměl mít kolem světlých objektů „svatozář“ kvůli tomu, jak se rozsvěcí celé zóny podsvícení místo jen jednotlivých pixelů. Také by mělo být vykazováno minimální rozmazání v pohybu, odezva Rise + Fall je udávaná 0,1 ms.

Philips 27E1N8900 z boku Philips 27E1N8900 z boku (Zdroj: Philips, via TFT Central)

Pro ono profi využití má monitor velmi široký gamut, pokryto má být 99,7 % barevného prostoru DCI-P3, 119 % NTSC a 150 % sRGB (má ale být možné zapnout režim kompatibility s sRGB). AdobeRGB je také pokryto z 99,6 %. A samozřejmostí je podpora 10bitových barevných složek na vstupu. Monitor má být z továrny nakalibrován na barevnou odchylku DeltaE

Monitor má pokročilé možnosti polohování s nastavením výšky v rozsahu 130 mm a také pivot pro otočení na výšku. A pro pracovní použití Philips také zahrnul podporu připojení počítače (respektive notebooku) přes USB-C, což je funkce, kterou ve svých monitorech osazuje poměrně často. Přes USB-C je možné také notebook nabíjet (až 90 W, monitor podporuje USB Power Delivery 3.0). Při tom je možné využít audio výstupy a také čtyřportový rozbočovač USB – k monitoru je tak možné mít připojené periférie a slouží tím jako náhrada dokovací stanice. Pokud toto nevyužíváte, je možné monitor připojit přes obyčejné HDMI 2.0 (dva vstupy) nebo klasický DisplayPort 1.4.

Překvapivě nízká cena?

Podle informací TFT Central se má tento monitor začít prodávat nejprve v Severní Americe a v Asii. Pro Evropu zatím informace nejsou, ale snad nám tato novinka nezůstane zapovězená. Mezinárodní cena v dolarech zatím nebyla uvedená, ale v Číně se objevila nabídka prodávající tyto monitory za 7000 jüanů, což by bylo jen asi 1070 dolarů. U nás by to po připočtení DPH bylo asi 30 tisíc Kč/1230 €. Taková částka je překvapivě nízká a model 27E1N8900 by s ní mohl být docela populární.

bitcoin školení listopad 24

Tip: První herní monitor s technologií QD-OLED od Alienware je překvapivě levný. Hráčský hit?

Zdroje: TFT Central, Philips