Boty vytištěné na 3D tiskárně bychom na první pohled nerozeznali od jiných
Dávno před tím, než se nám sci-fi pohádka splní, tu tudíž máme výmysl Amerického patentového úřadu jménem Manufacturing control system. Pod tímto názvem se skrývá postup, kterým každá 3D tiskárna bude muset před tiskem projít. Jde o kontrolu digitálních otisků toho, co ho hodláme tisknout, s DRM (Digital Rights Management) databází.
Český inovátor Josef Průša spolupracuje na otevřeném projektu tiskárny RepRap, která bude umět vytisknout součástky sebe sama, bude možno ji sestavit na základě návodu na internetu a její cena bude 30krát nižší, než u současných komerčně nabízených domácích tiskáren. Máme se na co těšit.
Podobný postup je pravděpodobně přímou reakcí na prohlášení, které učinili dříve tohoto roku zástupci BitTorrent severu The Pirate Bay. Tehdy uvedli, že umožnění přechodu z digitální podoby do fyzické je dalším podstatným krokem v oblasti kopírování. Pod názvem Physibles tak momentálně na TPB najdeme první trojrozměrně tisknutelné objekty.
Na jedné straně tedy stojí TPB s vizemi o nakrmení hladovějícího světa přes 3D tiskárny, na straně druhé je strach oficiálních struktur z dalšího pole pro počítačové piráty, kteří nedbají toho, že v dnešní době je vše více či méně chráněno nějakým copyrightovým zákonem. Je štěstí, že obě strany mají ještě minimálně dvacet let na dosažení konsensu, respektive nalezení vhodného kompromisu, který neznamená naprostou anarchii, ale ani byrokratické potlačení svobody každého, kdo si pořídí 3D tiskárnu.