Hlavní navigace

Pixlr.com: online grafický editor, který překvapí

12. 5. 2009

Sdílet

 Autor: Redakce

K nejznámějším online grafickým editorům patří Picnik.com, o které jste si mohli přečíst podrobněji v mém souhrnu Foto editory online. Nebojím se, že by Picnik svou pozici uživatelsky přívětivého nástroje pro úpravu fotek online ztratil, ale pokud hledáte nástroj, který vypadá spíše jako skutečný desktopový grafický editor, přitom však funguje v prostředí webové stránky, pak nesmíte přehlédnout Pixlr.com.

S fenoménem Web 2.0 můžeme pozorovat vznik webů s podivnými názvy a funkcemi blížícími se desktopovým aplikacím. Pixlr.com není výjimkou. Tento online grafický editor je vytvořen kompletně ve Flashi. Běží tak ve webovém prohlížeči, ale v momentě, kdy se načte do počítače, se další součásti nestahují. Je zde ještě jedna podstatná výhoda - pro úpravu velkých obrázků nemusíte čekat, až se někam nahrají. Nic se neodesílá, Flash s obrázky pracuje na vašem stroji.

V úvodníku jsem zmínil, že je Pixlr.com v češtině. Titulní strana tomu možná nenapovídá, ale nenechejte se zmást. Klepněte na odkaz Image Editor, kterým si načtete grafický editor. Úvodní dialog přeložen není, takže si klepnutím na jednu z možností vyberte, zda chcete nakreslit nový obrázek, zda budete upravovat fotografii někde ve svém počítači, nebo zda má Pixlr.com nějaký obrázek stáhnout z internetu.

Podle toho se vám buď zobrazí dialog pro zadání rozměrů nového plátna, dialog pro výběr souboru, nebo dialog pro zadání URL adresy obrázku. Jakmile budete mít toto za sebou, klepněte do nabídky Language, kde si vyberete češtinu.

Téměř jako Photoshop

Grafický editor Pixlr.com připomíná klasické desktopové obrázkové editory. Nebál bych se tvrdit, že řadu z nich předčí. K dispozici je klasická „programová nabídka", ve které najdete funkce pro ukládání a otevírání nových obrázků a řadu dalších. Editoru nechybí panel nástrojů s celou řadou pomůcek pro úpravy snímků i pro tvorbu nových. Všechna tlačítka samozřejmě mají popisky v češtině.

Na pravé straně editoru je několik dalších plovoucích panelů připomínajících Photoshop. V navigátoru si můžete prohlédnout, jak vypadá celý obrázek. Hodí se to pro případ, kdy pracujete na zvětšeném výřezu. Pixlr.com je schopen pracovat s vrstvami - další panel proto obsahuje jejich seznam a jednoduché nástroje pro jejich uspořádání. Následuje panel s historií provedených úprav, který lze využít k odvolání jednotlivých kroků.

Tipy a triky pro Pixlr.com

Při otevření fotografie z disku vás asi překvapí, že uvidíte jen její výřez, protože bude zobrazena 1:1. Posouvání pomocí rolovacích lišt není samozřejmě ideální, často budete chtít aplikovat něco z nabídky Filtrů a vidět, jak snímek vypadá celý. Použijte proto funkci Pohled|Zobrazit vše.

Nechcete být při úpravě obrázků rušeni? Zapněte si celoobrazovkový režim (Pohled|Celá obrazovka). Pixlr.com pak bude vpadat ještě více jako desktopová aplikace.

Pro rychlé označení oblastí použijte Kouzelnou hůlku. Nezapomeňte jí nastavit Toleranci určující, jak moc bude ignorovat drobné rozdíly mezi odstíny jedné barvy. Podle typu obrázku vyzkoušejte rozdílnost výběrů se zapnutou a vypnutou volbou Sousedící.

Nástroj Klonování využijete pro odstranění nechtěných prvků na fotografii. Se stisknutou klávesou Ctrl klepněte do místa, odkud naberete vzorek, poté začněte kreslit tam, kde chcete část snímku tímto vzorkem nahradit. Docela zajímavých výsledků docílíte, pokud cílovou oblast nejprve označíte výběrem.

Oproti některým freewarovým grafickým editorům nabízí Pixlr.com hned několik způsobů vykreslování tahů štětcem. Vyzkoušejte kombinace různě nastavené průhlednosti, rozptylu, difuze a šumu.

Zajímavou šestici tvoří nástroje na začátku třetí sekce panelu nástrojů. Jde o speciální štětce, které mění ostrost oblasti pod nimi, rozmazávají barvu, ztmavují ji nebo naopak zesvětlují. Nástroje pro zaoblení nebo prohnutí využijete k úpravám tloušťky osob nebo jiných částí fotografie.

Používejte vrstvy. Přestože je Pixlr.com nedovede uložit (podporuje výstup do JPEG, PNG a BMP), pomohou vám při úpravách. Panel s historií úprav se kvůli Flashi nepoužívá přes pravé tlačítko, ale stačí, pokud na jednu z úprav klepnete. Všechny pod ní se zruší.

Pixlr.com a expresní úprava fotografií

Grafický editor není jedinou součástí, kterou na webu pixlr.com najdete. Pokud na titulní straně klepnete na odkaz Photo Express, otevře se opět prostředí podobné grafickému editoru, ale přizpůsobené rychlé úpravě snímků. Ve třech paletách na pravé straně si můžete klepnutím zobrazit základní nástroje (ořez, změna velikosti, otáčení), úpravy typu jas, kontrast, barevnost, ostrost, černobílý snímek, či inverze nebo nabídku různých fotografických efektů.

Na každou z nabízených funkcí klepněte, a pokud má nějaké parametry, tak je upravte. Okamžitě (resp. téměř okamžitě, podle velikosti snímku) se zobrazí, jak bude fotografie po úpravě vypadat. Změna bude zachována v momentě, kdy u úpravy klepnete na tlačítko Apply. Po dokončení úprav klepněte na tlačítko Save a snímek uložte.

bitcoin_skoleni

Shrnutí

Pixlr.com je zajímavý nástroj, který má velkou šanci stát se nejlepším grafickým editorem fungujícím v prostředí webového prohlížeče. Aby se tak stalo, musí překonat několik překážek. Tou největší je asi výskyt různých chybových hlášení při použití Adobe Flash Playeru 10. Určitě by neškodilo provázání na nejznámější webové galerie a možnost otevřít a uložit snímky přímo do nich (Flickr a spol.).

Díky českému rozhraní by si Pixlr.com mohl získat větší oblibu i u nás. Uživatelé tak nebudou limitování znalostí nebo neznalostí angličtiny.