Spouštěč aplikací pro Chrome signalizuje rozšíření hranic ekosystému
Nástup nativních aplikací
Běží tedy v samostatném okně a v neposlední řadě jim již nedělá problém výpadek připojení k internetu. Jako každá lokální aplikace, i tyto se z výpadku nesesypou. Pouze se omezí jejich funkcionalita v závislosti na tom, k čemu slouží. Potenciální e-mailový klient nebude moct přijímat e-maily, ale nezabrání vám v psaní nových pro pozdější odeslání. Google vytváří soběstačný ekosystém, jímž může do jisté míry konkurovat dokonce i Windows.
Tip: Přivítejte novou generaci nativních aplikací pro Google Chrome
Ačkoli budou mít radost zejména uživatelé Chrome OS, kde podobných druh aplikací scházel, v používání vám nic nebrání ani pokud máte v počítači např. Chrome pro Windows. Zrekapitulujme si, co se v takovém případě stane. Když nativní program nainstalujete z Internetového obchodu Chrome, aktivuje se spouštěč aplikací od Googlu. Ten vám bude oprávněně připomínat starou nabídku Start.
Zvlášť když ho najdete na hlavním panelu Windows, kam se automaticky připne. Ve spouštěči uvidíte ikony, které mají šipku. To jsou vlastně jen odkazy na webové aplikace, které vám otevřou prohlížeč. Ikony bez vložené šipky patří nativním aplikacím.
Editor slouží jen k nejzákladnějším operacím
Editace obrázků s Pixlr Touch Up
Zatímco dokumenty pomocí Google Docs již nějaký ten pátek můžete tvořit i bez připojení, editace obrázků byla věc docela jiná. V katalogu ale již naleznete editor, jenž zaručuje funkčnost i bez připojení. Jednou z prvních nativních aplikací se stal Pixlr Touch Up. Velké nadšení si raději schovejte na příště, protože se jedná o aplikaci ze základního tábora.
Navíc jsme pozorovali technické problémy. V aktuálním Chromu se nespouštěla korektně a nedalo se s ní pracovat. Vyřešila to až instalace Chrome Canary. S raným sestavením prohlížeče si již editor rozuměl.
Teď již bylo možné vybrat soubor z interního úložiště. Podle oprávněných očekávání aplikace spolupracuje s Google Drive. Bohužel před námi místo přehledu dat v cloudu zůstalo viset prázdné okno. Jedny z prvních zkušeností s novou generací aplikací nepatří k nejlepším.
Klonování objektů zafungovalo dobře, že?
Možnosti práce
Desítkami nástrojů editor nehýří. V podstatě můžete snímky ladit v detailech jakýmsi magickým nástrojem, klonovat oblasti, ořezávat, otáčet nebo měnit velikost obrázku. K tomu ovlivníte jas a kontrast obrazu. Autoři nezapomněli na aktuální trendy a přidali aspoň pár filtrů, které zcela mění vyznění díla. Ve výsledku upravené fotografie můžete sdílet na Instagramu nebo Facebooku. Na vážnější práci se ale Pixlr Touch Up nehodí.
Nelze rozostřovat vybrané oblasti. Ani do nich nic nenakreslíte. Vyzkoušeli jsme klonování, jenž funguje příkladně. Jedná se však prakticky o jediný pokročilejší nástroj. Autoři slíbili běh bez připojení k internetu, což splnili. Na cestách můžete grafický editor používat. Za předpokladu, že vám bude dostačovat. Na pokročilý nástroj si Chrome bude muset ještě počkat. Mimochodem, ani na Chromebooku nám výběr souboru z Google Drive nefungoval.