Cortex X4 má 8xALU + 3x Branch = 11x ALU ekvivalent (11 skalárních instrukcí /takt).
Zen 4 má 4x ALU + 1x Branch = 5x ALU ekvivalent.
Za domácí úkol si zjisti, která jednotka v CPU provádí výpočty a podmíněné skoky (branching). Pochopíš proč ty ARMy dávají x86 naprdel.
Win 11 jsou i pro ARM a umí plně emulovat x86 včetně 64-bit. Člověk s tvým přehledem a neví takovou základní věc? To mne docela překvapuje.
Čím viac ALU razila aj ATI až ju to poslalo do sracek a zanedlho ju muselo kúpiť AMD :D
"Historická analogie
Připomenout můžeme například historický příklad s GPU ATi R600 použitém na Radeonu HD 2900 XT. To (podobně jako předchozí generace) využívalo sběrnici ring-bus, na kterou byly připojení čtyři hlavní klienti v podobě čtyř SIMD polí s příslušejícími texturovacími jednotkami a (hlavně datově náročnými) ROP. V době, která této generaci předcházela, totiž u her rostly hlavně nároky na aritmetickou stránku.
ATi proto předpokládala, že po několik generací nebude potřeba zvyšovat počet ROP a texturovacích jednotek, obojích zůstanou čtyři skupiny po čtyřech a každá skupina, takže po několik generací zůstanou zachováni čtyři hlavní klienti sběrnice ring-bus. Rostoucí nároky na aritmetiku pak budou řešeny zvětšování čtyř SIMD polí, tedy zvyšováním počtu ALU. Tato éra ale trvala jen krátce a brzy začaly růst opět i požadavky na rasterizaci a texturing. Koncept zaměřený čistě na zvyšování počtu ALU tak nebyl dlouhodobě životaschopný a šel stranou, společně se sběrnicí ring-bus, která nebyla pro vyšší počet klientů vhodná." Zdroj: dziit cz "
22. 6. 2023, 21:30 editováno autorem komentáře
ALU = Shader v GPU
Zajímavé že u grafik každý chápe že více shaderů/Cuda jader/stream procesorů znamená větší výkon. Přitom ty shadery jsou ALU jednotky co dělají výpočty.
Logicky i CPU s výce výpočetníma jednotkama (ALU, FPU) bude výkonější s větším IPC. Proč by u CPU měli platit odlišné fyzikální zákony fakt nechápu. Žádná cache ani LSU ani hromada jiných věcí v CPU ti výpočet neprovede.
Můžu se tě zeptat, co tě na tom tak baví? Tohle už hraničí s náboženským fanatismem. Já tě absolutně nemůžu označit na normálního zdravého člověka, když tady věnuješ tolik času a úsilí šířením své ARM víry, místo toho, aby ses staral třeba o rodinu, nebo si hledal lepší koníčky. Hele, fakt. Vzpamatuj se.
Nikdy bych nevěřil že se najde tolik lidí co budou hromadně uctívat majetek Intelu (x86) jako svou modlu a bránit jej do rozthání těla. To je horší diagnoza než fanoušci Applu.
x86 totiž JE majetek Intelu, on jej vymyslel a vlastní jej a rozhoduje komu dá licenci. Možná o tom nevíš ale do Pentiovského Socketu 7 mohls dát CPU od 5-7 různých výrobců a nějakých 5 různých čipových sad pojmulo kterýkoliv z těchto CPU, žádné blokování, žádné přidám jeden pin a tím donutím lidi kvůli upgrade koupit i novou desku. AMD má právo pouze jej využívat, ale nic jiného. Intel zakázal dávat licenci x86 komukoliv novému a tím vytvořil monopol-duopol s předraženými CPU.
A vy všichni tuhle x86 lumpárnu schvalujete a ještě podporujete jo? x86 je ekvivalent komunistického diktátora Stalina a asi se shodneme že to není normální stav (ale že se obhájců taky najde).
A jaká je alternativa? Kdo jiný umožňuje koupení licence jeho ISA a vývoj vlatního CPU? Máme tu ARM a RISC-V, pak tu je SPARC, ale ti většinou nyní migrují na lepší ARM, jinak vpodstatě nic. Přičemž jediný ARM je nyní v současné době nejlepší konkurencí x86. Má lepší IPC, lepší 2048-bit vektory SVE2, celkově modernější a lepší ISA a dává licence komukoliv.
Píšu abyste otevřeli oči a přestali podporovat tu lumpárnu od Intelu. Já už jako nové stroje kupuji jenom ARMy, super levné Orange Pi 5 je naprosto geniální. Staré x86 vymaxuji pamětí a dojedu jak jsou. Ani korunou už nebudu tu Inteláckou x86 lumpárnu podporovat.
Ale prdlačky. x86 je licenčně sdílený minimálně mezi třemi korporacemi (Intel, AMD a Tralalákův liebesfabrik Zhaoxin). Je to vlastnost daná kdysi IBM, takže to už zvrátit moc jednoduše nejde. Takže intel reálně nic na 100% nevlastní, naopak je sám v područí např. AMD, které vlastní důležité patenty a technologie platformy x86 - z toho plyne, že se vzájemně drží patenty a nikdo nemá šanci z toho vyklouznout.
Na rozdíl od ARMu, který je vlastněn jednou firmou, která je sama o sobě v držení spekulativního kapitálu. A mohlo to být ještě horší, ARM mohla koupit nvidia...
Běž si koupt oranžádu, máš asi úžeh...
Tydýt je tradičně mimo. Může AMD nebo VIA dát někomu licenci x86? NEMŮŽE.
Může Intel dát někomu licenci x86? Ano MŮŽE, tak jako dal licenci AMD, Cyrixu, NexGen, IDT, Rise MP6 a spoustě klonovačů od IBM, Texas Instruments, ST, UMC atd.
x86 vlastní Intel, protože to vymyslel a je to jeho majetek. V USA nevládne komunismus, takže tam nikoho nemůžou donutit předat jeho soukromý majetek majetek konkurenci. To jenom komunista si může myslet že AMD je nějaký spoluvlastník x86. Není a nikdy nebude.