Odpovídáte na názor k článku Intel chystá nový typ počítačových zdrojů nahrazující ATX: ATX12VO jen s 12V větví. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
mvladar, Jan Olšan, gi:
Nemyslím, že člověk, co se zabývá myšlenkou tvorby energie přes magnety, nemá zvládnutou fyziku. Dost seriózně se tím zabývají výzkumné ústavy.
Obecně věta "Troufám si tvrdit, že dnes se už nic principiálně nového (v rozumné složitosti) vymyslet nedá." se používá již několik tisíciletí a poslouchal jí prakticky každý, kdo geniálně jednoduchá řešení hledal - a nakonec i našel - a těžíme z toho dodnes. Ještě, že se nedali odradit. :)
Příklad:
https://e-shop.magsy.cz/magnet-fishing-magnet-pro-lovce-pokladu-kufrikova-sada-magnet-pr-85-x-18-mm/
Magnet o hmotnosti 2,2 kg má odtrhovou sílu 2270 N, čili více než stonásobek své hmotnosti. Pokud se nepletu, dva takové magnety se shodnými póly proti sobě vyvolávají odpor >4500 N. Můžete si je tlačit roky proti sobě poloviční (neželeznou silou) a vyplýtvat svoji energii, přesto tam ta odtrhovka pořád zůstane. Jsem naprostý laik, ale něco mi říká, že v tom potenciál prostě je.
Když nad tím zapřemýšlím, líbí se mi hlavně systém rotoru s volnými magnety na koncích o shodné síle v určitém úhlu, ten rotor napojených na dynamo (či jak se to vyrábí) a vedle nich ve správné vzdálenosti a úhlu mnohonásobně silnější stacionární magnet. Rozdíl těchto sil mínus nějaké ztráty třením apod. bych pak viděl jako potenciál síly tahu, kterou je možné použít na tvorbu elektrické energie. Vykoumat ty správné poměry odtrhových sil, velikost, hmotnost magnetů a dynama bude ta věda. Výsledek pak bude úplně geniálně jednoduchý, jako už tolikrát…
19. století bylo stoletím páry, 20. století stoletím polovodičů a elektřiny, 21. století bude stoletím využití magnetismu, který to všechno takřka bezemisně nakopne. Já tomu věřím a doufám, že se za pár desetiletí toho všichni dožijeme. A jsou mi buřt řeči, že někdo je skálopevně přesvědčen, že to prostě nejde a basta :)
mvladarovi držím palce