A zase neaktualizovné časové údaje - "před pětadvaceti lety".
Jen bych doplnil jednu reálii, která nemusí být mladším ročníkům jasná. Tuzexové bony většinou lidé toužící po něčem z Tuzexu nenakupovali od nějakých veksláků postávajících na Václaváku, ale od lidí, kteří pracovali v cizině a po návratu jim stát jejich vydělanou cizí měnu vyměnil násilím právě za "tuzexové koruny". Samozřejmě v ne zrovna nejvýhodnějším kurzu. No a tihle lidé ty své bony prodávali svému okolí, tentokráte už za tu tržní cenu, která se pohybovala kolem 5 korun za 1 tuzexovou korunu. Což mimo jiné demonstruje, jak byl oficiální kurz koruny nadhodnocen (v roce 1987 stál dolar 5,45 koruny, byť to "stál" je dost pofiderní vyjádření, protože se za tu cenu koupit oficiálně nedal).
https://www.historie.cnb.cz/cs/fotogalerie_menova_politika/kapitola_ii_8/kapitola_ii_8_3/fotoalbum/ii_8_3_kurzovni_listek_sbcs.jpg
Já jen doplním, že uživatelů C64 bylo kolem roku 1987 už poměrně hodně a výměnný kazetový obchod jen kvetl. Programů a her na C64 byly doslova tuny. Naopak, znal jsem jen jednoho člověka se Spektráčem (to se změnilo až s Didoušem), takže ono to "platformové promoření" bylo zřejmě ne zcela homogenní a mohlo každému připadat trochu jinak, jak v které sociální bublině zrovna přistál.
Setkávat se mimo hlavičku organizací bylo samozřejmě klidně možné - jen vám nikdo nic nedal. Ten tak pomlouvaný Svazarm měl nějaké peníze. Byl jsem organizovaný letecký modelář a vím, jak to chodilo. K dispozici dílna, kterou v paneláku nebylo kam strčit, včetně elektrických strojů a nářadí, zdarma třeba balsa, laky, lepidla, dokonce jsem měl na pár let zapůjčenou RC soupravu. A taky spolupráce s místním letištěm, které nám zapůjčovali na soutěže. Samozřejmě to záleželo na tom, jak se lidé postarali, o co si zažádali, co vybojovali. Ale byla tady možnost. Politika v tom nikde žádná nebyla, přesvědčení ani minulost členů nikdo neprověřoval.
Nemohu si pomoci, ale autora musela postihnout stařecká demence, nebo prostě není pamětník:
Tehdejší nejlevnější mikropočítače se zpravidla připojovaly místo monitoru k obyčejné televizi. Jenže tehdy se televizní normy lišily. Na západ od nás se požívala norma PAL, ve Francii SECAM, my zde měli též SECAM, ovšem s tím francouzským nekompatibilní, no a USA si lebedilo v náruči NTSC. To částečně platí dodnes, jenže tehdejší televize na rozdíl od těch dnešních podporovaly více norem jen výjimečně. To ještě zhoršovala nekompatibilita zvukových norem, takže například dovážené západní televize bylo nutné upravit. V případě připojení západního počítače s jinou normou k naší televizi zpravidla nefungovaly barvy i zvuk a trpěl i obraz (už tak málo kvalitní).
Tohle snad platilo pouze pro první barevné, elektronkové televize Tesla z poloviny 70. let.
Všechny televizory Tesla byly z továrny přizpůsobené pro příjem zvuku rakouského a německého televizního vysílání. Všechny barevné televize s rastrem Color in Line 120 (to 120 je vychylovací úhel, ty obrazovky byly pak kratší) byly již z továrny uzpůsobené jak pro příjem podle normy SECAM i PAL. První z takových televizorů s obrazovkou 61cm, měl od Tesly pouze tuner, zbytek elektroniky od jugoslávské Iskry a obrazovka francouzského Thomsonu, prodával se pouze přes Tuzex, za 3000 tuzexových korun, tam ho táta koupil někdy v roce 1980.
"Atari ST i Amiga se sice v Československu sporadicky objevovaly, ovšem vždy to znamenalo je propašovat. Což o to, to nebylo zas nic tak obtížného, protože rakouští a němečtí celníci se rozhodně v hledání zakázané elektroniky nepřetrhli – to vše zůstalo vyhrazeno celníkům našim."
Jak často jezdil autor přes hranice?
Co mám zkušenost (léto 1989), tak německé celníky nic takového nezajímalo, v případě těch československých, dovoz počítačů včetně periférií, neodléhal clu. Takže Amiga 500, zakoupená během dovolené v Rakousku a Německu, pro bratra celníky nijak nezajímala ani na české straně hranice. Trošku vzrušení tam táta vyvolal, když můj nový syntezátor Kawai K1 vydával za počítačovou periférii (tohle nevzali, spíše ale byli tak omezení, že je ani nenapadlo, že kvůli MIDI to bylo vlastně oprávněné). Už si nejsem jist, zda vyhláška o bezcelním dovozu výpočetní techniky nějak přesně vyjmenovávala počítačové periferie nepodléhající clu).
Já myslím, že v tom politika byla, už jen tím, že aby se člověk aspoň k nějakému málu dostal, musel být někde organizovaný. Nemusím doufám připomínat tehdejší situaci v zásobování jakýmkoliv spotřebním zbožím či materiálem, což zcela jasně souviselo s tehdejším politicko-hospodářským systémem. Jako radioamatér i jako modelář si dobře pamatuji, kolik front jsem musel prostát a kolik koleček obejít, než jsem sehnal aspoň část toho, co jsem potřeboval. V Praze Panská, Źitná, Ve Smečkách, Myslíkova, Budečská, Sokolovská, kdo pamatuje, ví. Pak černé burzy, dovoz (na elektrosoučástky hlavně Maďarsko) nebo pašung přes oponu.
Samozřejmě, že v těch různých organizacích Svazarmu se povětšinou scházeli lidé se zájmem o určitou věc a politiku běžní a normální členové nechávali za dveřmi. Ale ta organizovanost samozřejmě přinášela i to, že státní moc měla seznamy členů (jistě si vzpomenete, co se vyplňovalo při žádosti o vstupu do Svazarmu) a nějaké tlaky se tam zažívaly; to že se vám vyhly, neznamená, že nebyly. Buďme rádi, že ta doba je už (doufám) za námi.
Člověk si mohl klidně všechno sehnat a koupit sám a soutěže nemusel organizovat, mohl na ně jen jezdit- nebo nemusel. A jako modelář jsem nikdy na nic frontu nestál, modelářský koutek v místní hračkárně byl slušně zásobený. Jen pro CO2 motorky jsem musel do Prahy.
Zkuste dnes něco z toho koupit v místním Dráčiku. Budou na vás čumět jak puci.
"A jako modelář jsem nikdy na nic frontu nestál, modelářský koutek v místní hračkárně byl slušně zásobený." - hmm, tak to ja mam presne opacnou zkusenost. Muj otec byl letecky modelar taky, a sehnat se teda nedalo skoro nic. Od balsy pocinaje, pres RC soupravy, po motory konce (myslim opravdove motory). Nastesti mame pulku rodiny v Nemecku, takze jsme nemeli nouzi, dostali jsme se treba i k malym raketovym motorkum. Srovnani s Dracikem je podle me mimo, tam se zameruji hlavne na hracky a pouze na plastikove modely. Pokud chce clovek neco pro opravdove modelare, tak jsou na vyber jine obchody.
ad Svazarm: V tomhle spíše souhlasím s Leppardem a Mikymauzem, nicméně je pravda, že typický modelář/počítačník ve svazarmu žádnou politiku neřešil. To ale taky neznamená, že tě nevedli jako kádrovou rezervu pro armádu...
ad fronty, etc.: tady opět mám historickou zkušenost, že věci nebyly, a když byly, tak naprosto nesmyslně. Dodnes se pamatuju, jak při návštěvě nějakého tehdejšího slovenského okresního města jsem nakoupil v nějakém místním malém obchoďáčku joysticky pro C64 a prodavačka se mě bezelstně zeptala, co to je a k čemu to slouží... A já sám jsem byl překvapený, že se něco takového vůbec dá koupit. ???? No a fronty, ty se stávaly už preventivně...
"že věci nebyly, a když byly, tak naprosto nesmyslně."
.. jo, to byla sranda. Pamatuji se, jak jsem jako maly spunt videl v Bratislave nejake "zapadni" stereo kazetaky v jejich obchodnim dome. Co si pamatuji, tak to jinak byla tezka podpultovka a tam to 'proste bylo' :))
MUj tata stavel letecke modely a krome tech ceskych se dali sehnat i Rawell-y, k tomu i barvy v mistinm "Modelari". Asi sortiment nebyl nejsirsi, ale dalo se to.
Opravdu nevím kde a koho Pety znal ale normální to rozhodně nebylo.
Modelů k letadel lepení moc nebylo a pokud ano tak nic moc kvalitních a převážně ruských letadel.Dodnes pamatuji na k vánocům těžce sehnaný Spitfire od Revellu a dokonce s originálním lepidlem Revell a přechovky barev...To bylo něco.
ZX Spectrum přivezený z Německa ovšem byl problém s kazetákem protože jediný dostupný byl krám soudruhů z NDR a to Elta a z nějakého důvodu ze Spectrem nechodil.Naštěstí se přes známého sehnali od Dollary a následně v Tuzexu koupil kazeťák Daewoo.
Klub počítaču byl pod školou s PMD a IQ151.Což by ďábelský stroj:) Naštěstí existoval i klub uživatelů Amstrad a Spectra.V jezevčíku kopírování kazet bylo běžné.V elektru se občas dala sehnat i originál kazety pro Spectrum a později pro Didaktik.Stejně se občas dala sehnat BT100...
Pro Commodore 64 se prodávali pirátské kazety někde kousek od kolejí na Strahově,jinak mezi lidmi C64 zas tak častý nebyl...
Svazarm měl pod křídly více aktivit/organizaci, ale založen byl přesně z tech důvodu, ktere popsal Tynyt. Už jeho název leccos napovídá. Ze ty jsi to vnímal jinak a ted se ti to nelíbí je věc druhá, nicméně z tohoto pohledu naprosto irelevantní.
Hezke shrnutí je to tady:
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Svazarm
Ani omylem to nebyla apoliticka organizace.
Tak slepovačky nebyly naštěstí až takový problém, teda pokud jste nechtěl něco jiného než Kovozávody Prostějov (ve vší úctě, dělali modely na vysoké úrovni), VEB Plasticart nebo semtam něco z CCCP. Pak samozřejmě Směr, který lisoval modely ze starých forem nakoupených venku, podnikovou prodejnu měl tuším někde pod Václavákem. A semtam se objevily nějaké ty "banány a pomeranče" typu Revell, Airfix. Těžké podpultovky.