Odpověď na názor

Odpovídáte na názor k článku Historické okénko: Počítačový život v socialistickém Československu – Svazarm a Tuzex [retro]. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.

  • Tento text je již více než dva měsíce starý. Chcete-li na něj reagovat v diskusi, pravděpodobně vám již nikdo neodpoví.
  • 21. 6. 2021 15:36

    pfranta (neregistrovaný)

    Nemohu si pomoci, ale autora musela postihnout stařecká demence, nebo prostě není pamětník:

    Tehdejší nejlevnější mikropočítače se zpravidla připojovaly místo monitoru k obyčejné televizi. Jenže tehdy se televizní normy lišily. Na západ od nás se požívala norma PAL, ve Francii SECAM, my zde měli též SECAM, ovšem s tím francouzským nekompatibilní, no a USA si lebedilo v náruči NTSC. To částečně platí dodnes, jenže tehdejší televize na rozdíl od těch dnešních podporovaly více norem jen výjimečně. To ještě zhoršovala nekompatibilita zvukových norem, takže například dovážené západní televize bylo nutné upravit. V případě připojení západního počítače s jinou normou k naší televizi zpravidla nefungovaly barvy i zvuk a trpěl i obraz (už tak málo kvalitní).

    Tohle snad platilo pouze pro první barevné, elektronkové televize Tesla z poloviny 70. let.

    Všechny televizory Tesla byly z továrny přizpůsobené pro příjem zvuku rakouského a německého televizního vysílání. Všechny barevné televize s rastrem Color in Line 120 (to 120 je vychylovací úhel, ty obrazovky byly pak kratší) byly již z továrny uzpůsobené jak pro příjem podle normy SECAM i PAL. První z takových televizorů s obrazovkou 61cm, měl od Tesly pouze tuner, zbytek elektroniky od jugoslávské Iskry a obrazovka francouzského Thomsonu, prodával se pouze přes Tuzex, za 3000 tuzexových korun, tam ho táta koupil někdy v roce 1980.