Chrome pouzivam v praci, nebot se nechci sam hrabat v PC, ktere si spravuji lidi z IT a ti vsude davaji Chrome. Kdyby mi ten prohlizec extremne vadil, tak bych jim rekl at mi tam daji neco jineho, takze uplne spatnej prohlizec to neni. Doma mam jako hlavni prohlizec Vivaldi a to je uplne jina liga. Co jsem zkousel, tak z prohlizecu vystavenych na Chromiu (Blinku) je jednoznacne nejdal ve zmenach oproti Chrome. Kdyz zacala Mozilla kur.. (zhorsovat) Firefox, tak jsem presel na Palemoon a pak jsem se dostal k Vivaldi a velka spokojenost. Je to furt alternativni, hodne veci programatori delaji jinak, ale ma to dobrou kompatibilitu s dnesnim webem tim, ze to jede na Chromiackem blinku.
Jinak pouzivam jeste druhy prohlizec, ono se to obcas hodi mit na ruzne veci dva prohlizece a prepinat se pri praci mezi nima. No a mel jsem QupZillu, chvili me tento alternativec postaveny na Web-kitu bavil, ale nejde to dal. Googlovske i microsofti weby proste nefungujou spravne, neda se nic delat, musel jsem se s QupZillou rozloucit a jako druhej prohlizec jsem nahodil novodobou Operu, kterou lidi dost vychvaluji.
Jako vychvalovat Operu muze jen clovek, kterej nevidel Vivaldi. V zasade je Opera ok, ale pripomina Chrome vic nez je zdravo a neni to tak vymazleny jako Vivaldi. Urcite jako druhy prohlizec OK. Ono toho jinak moc neni Palemoonu zustala urcita tezkopadnost stareho Firefoxu a novej Firefox sel do kytek, obcas ho nejakemu znamemu nainstaluju, kdyz Firefox vyzaduje, ale je to des bes.
Kratce k Androidu: Samsung Internet Browser postupne u Samsungu vylepsili a myslim, ze na tom mobilu je to zcela ok, asi to nebude lepsi nez treba mobilni Opera, ale velkej problem s tim nemam.
Chrome se mi zprotivil tím jak byl masivně protlačovaný a prakticky u každé instalačky zatržení "nainstalovat chrome" a tak jsem zůstával u osvědčeného FF byť "začal nabírat sádlo" no a dočkal jsem se s verzí Quantum, na tu zpočátku bylo dost negativ kvůli doplňkům, ale situace už se zlepšila a ve výkonu jsou si s Chrome rovnocenní.
Normálně jsem se musel 2x ujistit, že jsem to nepsal já. Až hlouběji jsou lehké rozdíly ????. Ale vážně mám téměř stejný názor a dokonce i komentáře k těm alternativám od Samsungu... Vivaldi dělají lidi, co mají na svědomí první Operu. Ta byla super do verze 11. Pak ji začali vylepšovat až ji domrvili úplně. Skiny, torrenty, super funkce a přitom nic moc složitá. Mně se definitivně zprotivila, když odebrali home button. Dnes už je Opera fakticky jen skin Chrome. Ale to je i Vivaldi. Všechny mají stejné jádro. Ale Vivaldi je opravdu TOP. Tak jako kdysi Opera a jakž takž Mozilla. Tam se dala rychlá volba přidat, Opera ji měla. No ale tam jako i jine jakási komunita usoudila, že tlačítka v liště se musí změnit. Tak inovovali. Je s podivem, že jedno či dvě tlačítka a pár funkcí dokážou změnit postoj k prohlížeči během chvíle a nejotravnější je hledání náhrady. Tak jsem našel Vivaldi. I když mám pocit, že poslední dobou se pomalu načítá. Hezký den
Vivaldi doma na dvouch PC, ani na jednom se nenacita pomaleji nez Opera a subjektivne ani pomaleji nez Chrome v praci. Zkus promazat cache nebo jestli ti to nemuze zpomalovat nejaky addon.
Jedinej problem u Vivaldi, ze to furt nema synchronizaci. Neni to spatna vec, ikdyz me uplne nepresvedcila ani synchronizace u Opery, protoze k cemu synchronizace zalozek, kdyz to neumi synchronizovat Speed dial. To nepochopim.
Jedinna opravdu dobra vec na te synchronizaci, ze clovek prohlizi na nejakem PC, odejde od toho jinam a muze pokracovat tam kde skoncil na tom prvnim, to je pekny.
Na samotnou synchronizaci zalozek pouzivam FVD Speed dial doplnek, ktery je dostupny jak pro Firefox a jeho klony, tak pro Chrome a jeho klony vcetne Opery.
Mimochodem, Opera ma vlastni doplnky a pokud chcete doplnky z Chrome Store musite na to nainstalovat doplnek. :-D
Vivaldi nic takoveho nema a jede na normalni Chrome Store addony.
Chromium je prohlizec od Googlu, prostredi zni divne. Chromium pouziva jadro Blink a je to cele open-source. Potom ma Google jeste prohlizec Chrome, ktery je vystaven na tom open-source Chromiu a jsou tam pridany dalsi funkce, ktere uz Google nevyviji jako open-source. Uplne stejne mohou postupovat a postupuji i ostatni, vezmou open-source Chromium a pridaji tam vlastni funkce.
Pamatuji si na Comodo Dragon, bylo tam minimum zmen, akorat nejake bezpecnostni doplnky, ktere byly integrovany od Comoda. O tom se dalo rict, ze je to skoro skon Chromia.
Ta Opera tak ale pusobi take, ikdyz ma vlastni funkce, tak je furt Chrome dost podobna. Nicmene rict, ze je to skin, to mas pravdu, ze je prehnane.
Vivaldi je asi nejdal v tom, ze minimalne designem pusobi odlisne.
No, to zrejme mám asi iný prehliadač, ale mne sa Opera nepodobá na Chrome. Už len minimálne tým, že jej vzhľad je takmer rovnaký, aký bol pred deviatimi rokmi predstavený v 10.50 a ktorého sa neskôr chytili aj v Mozille. To znamená jednotné menu tlačidlo na ľavo, kôš na zatvorené listy na pravo (doplnené o zoznam listov z iných zariadení a aj z aktuálnej verzie). Navigačné šípky, tak ako aj adresný riadok nemusíme porovnávať, pretože je to základ u všetkých prehliadačov a prím v Opere hrá rýchly prístup na prázdnej stránke. A potom môžeme pokračovať. Záložky sú odlišné, správca sťahovaní, rozšírenia (prehliadač, bočný panel alebo rýchly prístup), gestá, klávesové skratky a desiatka natívnych funkcií (blokovanie reklám, VPN, Turbo, kontextová bublina s prevodníkom jednotiek a mien, oddelitelné videa...).
A Vivaldi je taktiež podobná k pôvodnej Opere, ktorú rozširuje o množstvo nastavení a jej bočný panel. Aj tu je menu tlačidlo na ľavo a nie, ako ostatné prehliadače, ktoré ho majú na pravo vedľa adresného riadku.
No a potom je tu ešte Otter Browser. To je klon klasickej Opery bežiaci na WebKite.
Záložky sú v Opere len rozšírením rýchleho prístupu o adresáre. Naviac sú záložky vizuálne a tak medzi zariadeniami sa okrem odkazu synchronizuje aj vygenerovaný obrázok/náhľad stránky (ak ste túto funkciu použili).
Bonusom je, že si môžete na jednom zariadení upraviť rýchly prístup, ktorý máte na inom zariadení alebo z jedného zariadenia si vytvoriť odkaz rýchleho prístupu okamžite v inom zariadení.