Přeji celé redakci veselé Vánoce a svátky. Díky za vaše zpravodajství a odborné články. Přestože k němu mám občas výhrady, tak ho považuji za nejkvalitnější na české internetové scéně. Udržte si tento váš standard i v dalším roce. Ať se vám daří, zvedá se návštěvnost a ať máte méně ADBloků :-).
PS: Konečně v 2019 už něco udělejte s webem. Obzvláště komentářová sekce a (ne)možnost správy účtu je opravdu ostuda, která se táhne několik let :-)
Doufam, ze si to nevytahli ze zadku? :-D
Tak doufat muzes. :-)
Souhlasim s Lukasem, co rikal. Zadny dukazy nejsou, kdyby nejake zneuzivani bylo, tak uz ty dukazy jsou venku. Lzi, politika, konkurencni boj, nic vic.
Uplne to same jako s tim Kaperskym, taky jen snuska lzi a spineni konkurenci.
Petre, to co dela cinska vlada svym obcanum, oni delaji to, ze zamezuji sluzbam z venku pristup do domacich IP. Pokud ty sluzby sifruji end-to-end, tak aby mohli podnikat v Cine, tak sifrovani probiha na urovni uzivatel-cinsky firewall a druha sifra je cinsky firewall-server poskytovatele sluzby. To znamena, ze nekde mezi je to rozsifrovane a cinska vlada to muze cist.
U nas nastesti nic takoveho ZATIM neni a pri sifrovani end-to-end proste nema nikdo sanci neco precist, ani Cina ani nikdo jiny nema takovy vypocetni vykon. Kdyby tim vypocetnim vykonem nekdo disponoval, tak nebude budovat nikde zadna zadni vratka, ani Americani ne.
Cela ta kauza je proste nesmyslna a kazdy rozumne uvazujici clovek, ktery ma trochu poneti o sifrovani a o fungovani datovych siti musi jednoznacne videt, jak prihlouple to je.
Sice si také si nemyslím, že by to mělo nějak extra reálný základ a bude to spíš věc obchodnická nebo čistě preventivní, ale třeba to šifrování bych nepřeceňoval. Pokud vím, tak minimálně dříve se v GSM (2 gen) šifrovaly hovory jen mezi telefonem a BTS, ale směrem od BTS dál směrem do infrastruktury už šifrované nebyly. Jestli je to už teď v GSM, přes které stále jede většina hovorů už jinak, nevím. Možná to postupně odstranili. U LTE už ten problém není.
Ale i kdyby to šifrované bylo, tak i seznam kdo/kdy/kde volal nebo kam se připojoval, bez znalosti obsahu, také není nezajímavá informace. A k tomu se dodavatel infrastruktury bez problémů dostane.
Kdyz si volam s mamkou, co nam upece na vanoce, tak to sifrovat nepotrebuju, slabe sifrovane GSM staci bohate a rad to Cinanum i sdelim.
Pokud nekdo resi neco zasadniho, tak to resi pres sifrovanej hovor v datove siti.
Porad by ale bylo zjistitelne, ze si tyto informace dodavatel site stahuje a tudiz by existoval nejakej dukaz.
Prozrazovananá data nemusí být zašifrována v dalším přenosu dat, ale v tom běžném nevinném. Vzhledem k rozšíření infrastruktury dané provenience vůbec netušíme, zda například síťové prvky na cestě v Internetu neprovádí časovou/latenční analýzu zasílaných dat a nedekódují z nich skrytý obsah. Síťová karta ovládnutého stroje zajistí odesílání packetů do Internetu s časově proměnným zpožděním (informace je zakódována v latencích odesílaných dat, segmentací, případně v jiných atributech).
Myslíš, že třeba naše vláda apod. používá speciální šifrovací mobily? A jako komunikační kanál mají nijak nešifrované SMS, jak je občas z médií patrné :-)
Vlastně my mě zajímalo, který z našich státních subjektů standardně používá end-2-end šifrování hovorů. Možná nějaká BISka, ale na víc bych nesázel.