Furt jak u blbejch. I Google sluzby se daji pouzivat bez Google, zvlast u Cinana, kterej na nejaky licencni dohody kasle. Vy myslite, ze ty tisice uzivatelu LineageOS po celem svete i v Americe a Evrope nepotrebuji Gapps? Protoze v LineageOS Gapps logicky nejsou a byt nemuzou. Jenze mame tu projekt OpenGapps, kterym si tam sluzby Googlu pridame.
Jenze u Huaweie, kterej dela obstrukce si tam nic nepridate, protoze nejsou ovladace, nejde udelat verze pro Kirin a navic mate zamceno zarizeni (bootloader), takze nepridate ani proto.
A jak uz jsem psal na jinem miste, proc si asi Huawei takto strezi tajemstvi sveho hardwaru? Ze by delal neco neetickeho, treba posilal neopravnene data uzivatelu domu do Ciny? Trumf na to mozna omylem kapnul, ikdyz je zrejmy, ze jeho motivace byla jina, podrzet Apple.
Huawei vedel, jak je situace dramaticka a co se muze stat. Presto neudelal jedinny vstricny krok. Nekdo to muze videt jako zamer, nekdo jako neschopnost. Sam bych si netroufal odhadnout. Pristi na rade by mohl byt Samsung, ten se chova podobne svinacky, ale jde na to o poznani chytreji. V USA pouziva hardware od americkeho Qualcommu, tudiz tam nemuzou rict slovo proti. A sledovani uzivatelu provadi pres svuj nedokumentovanej hardware jen mimo USA.
1) Podcast natáčíte osobně (V redakci popř. doma), nebo přes Skype?
2) Já si myslím, že Čína nic neříká jen kvůli tomu, že kdyby uvalila stejné embargo na Apple a ostatní Americké značky, tak bych si myslím, buďto Amerika couvla (Což je nemyslitelné u Američanů, viz. Trump), a nebo by všechnu výrobu soustředila jenom doma, co by nebylo určitě výhodné.
Trump všeobecně preferuje politiku "šťouchni do toho a sleduj, co bude". To je legitimní přístup - u pětiletého dítěte. Problém je, že to najednou zkouší vrcholný představitel jedné ze světových mocností na věcech, které se mohou zvrtnout nevyzpytatelným způsobem.
A když se to náhodou zvrtne tak, že patentový systém ztratí jakoukoli váhu... nebude to Čína, kdo skončí v izolaci - nýbrž ti, kteří se toho systému nedokáží zbavit - státy jako třeba USA, jež kromě intelektuálního vlastnictví nemají moc co nabídnout.
Všeobecně to zní jako vyloženě dobrý výhled - zborcení konzumní společnosti. Jen aby to ale neskončilo v plamenech.
1. Prodávat v západním světě telefon bez GApps s intrukcemi na jejich sideload by se nemohlo.
2. Bootloader zamyká kdekdo.
3. Ovladače pořádně nezdokumentoval ani Samsung pro své Exynosy.
4. Sledování na mobilu by šlo odhalit prostou analýzou trafficu na straně samotného mobilu, případně detailně sledování packetů doma na routeru. A kdyby data proudila přes mobilní síť, tak nějaký odchozí provoz do Číny odhalí operátor.
Ty jsi, Rede, někdy tak krásně naivní. :)
Když jsme teď všichni takoví experti, taky budu na chvíli předstírat, že jím jsem. Pokud by nějaké sledování bylo, tak určitě ne plošné, ale zacílené. Pořád netuším, proč by Huawei měl sledovat Frantu Omáčku z Horní Dolní. Toho "sleduje" možná tak google, kvůli cílené reklamě. ???? BTW stydím se za to, ale moc dlouho jsem detailně nezkoumal packety doma na routeru. Ještě že to hlídá operátor. ????
1. Proc ne? Nerikam, ze je to idealni, ale v dobe krize jako je tato, nevidim duvod proc by to neslo.
2. Jiste, ale ostatni nejsou obvinovany ze spionaze. Pro zamykani bootloaderu neexistuje zadny duvod, stejne jako pro nevydavani ovladacu zvlast. Respektive existuje duvod, kdyz se to podela, tak je uzivatel nucen si jit koupit novy mobil.
3. Vsak to take pisu, ze by bylo idealni, kdyby byli dalsi na rade.
4. Jiste, mne je to nakonec naprosto ukradeny, ja jenom nefandim uzavrenym firmam jako je Huawei a pokud jim ta jejich uzavrenost ted zkomplikovala zivot, tak jenom dobre a rad si prisadim. Trumf do toho. :-)
Ještě OT dotaz k 1). Proč vlastně natáčíte podcast (tuším) ve středu a ne až v pátek, aby byl co nejvíc aktuální? Je přeci jedno, kdy tomu ten čas věnujete ????. Stejně ho tomu věnovat musíte, tak proč tak dlouhou dobu před sobotním vydáním a ne až co nejčerstvěji?
Navíc podcast chápu i z vašeho vyjadřování tak, že to děláte víceméně nezávazně, pro radost a ne jako pracovní "povinnost", tak proč si nezpříjemnit pátek?
1. Porušovalo by to licenční podmínky Googlu. Takové čachry si může dovolit komunita, ne výrobce.
2–4. Já téhle uzavřenosti taky nefandím, a proto bych si pro sebe kupuju jen mobily se Snapdragonem. Je to ale holt rozhodnutí výrobce, které respektuji. Sice to asi v některých případech porušuje licenční podmínky Linuxu, ale dokud proti tomu nikdo nezasáhne soudně, nic se nestane.
Točíme ve středu či ve čtvrtek. Když je to středa, tak zpravidla kvůli tomu, že ve čtvrtek cestuji, takže nemám na natáčení prostor. V poslední době točíme ve čtvrtek, což je tak nějak nejzazší termín – stříhání podcastu je docela dlouhý proces. Navíc není vždycky zaručené, že bychom se v pátek dopoledne na natáčení sešli. Čtvrtek je proto komfortnější.
Ale jo, ja to preci chapu, ale predstav si, ze je Trumf fakt zabanuje a nesktnou si a Google ani nikdo jinej jim nic prodat fakt nebudou moct. Co jednodusiho nez do smartphonu narvat LineageOS (kdyby se Huawei uracil udelat ovladace) a dat k tomu navod na stazeni OpenGapps. Nebo by to prehodil na obchodniky, spousta jich je ochotna k cemukoli, aby prodali. Jasny, ze by to neslo u telefonu z prodeje u operatora.
Rad bych napsal, ze taky jenom Snapdragon, ale to mas chybejici Jack, zaoblene sklo, prustrel, vyrez, padlo, debilni pomer stran, ....
Proste ve vysledku vubec nevim, co budu delat, az mi to soucasny jednou odejde. Ale trapit se tim nebudu, dokud ta situace nenastane.
Mozna jeste jedna poznamka, Qualcomm ma v open-source komunite vyslove spatne renome, je dost tragicke, ze jsou presto nejotevrenejsi a nikomu to nevadi. Pritom linux ma dost prisne podminky narozdil treba od BSD.
Ten sideload Gapps by si nevzali na triko ani prodejci, Google by je kvůli porušení licence mohl žalovat. Tohle může fungovat u malý značky, která teprve roste a je pod radarem. Když rostlo Xiaomi a nemělo ještě oficiální český dovoz, tak to taky prodejci taky bastlili. Ale Huawei kope jinou ligu. A s nekompletním systémem zkrátka nemůže oslovit masy.