Displej si opět vyměníte doma
Hlavním rozdílem v konstrukci předchozích dvou modelů 4/4S a nejnovější pětky je návrat ke spojeným zádům a bočních rámečků. Většina telefonu je tak tvořena bytelnou hliníkovou vaničkou. Montážním otvorem tedy nejsou záda jako u čtverky, ale displej. I proto je mnohem snadnější jej vyměnit a průměrně zručný uživatel to zvládne i doma (stejně jako u 3G a 3GS). Zádrhelem můžou být dva tzv. Pentalobe šroubky, které začal Apple zavádět v průběhu prodejů iPhonu 4. Od klasických „Torx“ hvězdic se liší především svým zakulacením. Není to však nic, co by nevyřešil třídolarový nákup na Dealextreme. Stejně jako u iPhonu 2,3G a 3GS si k demontáži displeje vystačíte s pouhou přísavkou, kterou displej vytáhnete. Pozor bude nutné dávat pouze na prudké pohyby, které by mohl způsobit vytržení flex kabelů z konektorů na desce.
Protože se na iFixit dále displeji nevěnovali, zatím nemůžeme potvrdit, zda je možné oddělit zobrazovací LCD panel a digitizer, s největší pravděpodobností to však možné nebude.
Baterie pod displejem odhalila drobné změny, kterými se liší od akumulátoru v iPhonu 4S. Na rozdíl od něj bylo zvýšeno napětí na 3,8 V a kapacita stoupla na hodnotu 1440 mAh (5,45 Wh). Za výrobou akumulátorů do iPhonů 5 pravděpodobně stojí Sony.
Opravdu jablečné srdce
Po představení pětky se spekulovalo, že je Apple A6 postaven na dvojici Cortex-A9 nebo nejnovějších Cortex-A15. Nakonec se tyto předpoklady ukázaly jako liché a vyšlo najevo, že za návrhem celého čipu stojí sám Apple. A protože na serveru iFixit.com nezaháleli a kromě běžného rozmontování iPhonu šli ve spolupráci s Chipworks ještě hlouběji, nyní můžeme s jistotou říci, z čeho se SoC Apple A6 skládá.
Nejdůležitější jsou samozřejmě dvě výpočetní jádra, pro která Apple zakoupil licencovatelnou architekturu ARMv7. I díky tomu mohli vývojáři dvoujádro přetvořit tak, aby co možná nejvíce vyhovovalo nárokům zbytku iPhonu. Maximálním taktem je s největší pravděpodobní 1,2 GHz. Jen pro zajímavost srovnání s předchozí verzí Apple A5, který měl kompletně na starosti Samsung. Oba čipy byly vyrobeny 32nm výrobním procesem, avšak Apple A6 je o 26 mm2 větší.
Velkou neznámou byla grafická jádra, která se v chloubě Applu ukrývají. O těch mimo jiné na představení zaznělo, že jsou několikanásobně výkonnější, než předchozí generace. V srdci iPhonu se nacházejí rovnou tři jádra PowerVR.
Najevo také vyšlo ruční rozmístění tranzistorů v jádrech ARM, o které se v drtivé většině případů při návrhu starají automatizované strojové procesy. Ač je tato cesta náročnější časově i finančně, Apple se pro ni rozhodl především kvůli vyššímu výkonu, kterého se dá touto cestou dosáhnout.
iPhone 5 disponuje operační pamětí DDR2 SDRAM s kapacitou 1 GB, kterou dodala japonská Elpida. Nese označení B8164B3PM a ten stejný paměťový čip je možné nelézt i v nedávno představené Motorole Razr Maxx. Tím se také vysvětluje nedávné redukování počtu objednávaných pamětí od Samsungu.
Jméno Samsungu přeci jen ve spojitosti s Apple A6 hraje velkou roli. I když se nejedná o SoC navržený Jihokorejci, je vyráběn právě Samsungem za použítí 32nm CMOS procesu.
Zvuk a bezdrátová komunikace
Apple není podepsán pouze pod vývojem hlavního stavebního kamene iPhonu. Jableční vývojáři se taktéž postarali o návrh audio kodeku, který se stará o převod zvukových vstupů a výstupů z digitálního na analogový signál (a naopak). Konkrétně pochází z rodiny Cirrus CS35L.
Zapomenout nesmíme ani na bezdrátové sítě, bez kterých by iPhone nebyl telefonem. O Wi-Fi se stará Broadcom BCM4334, jehož výrobu zajišťuje japonská Murata. Pro nás nepříliš zajímavým je modem pro LTE komunikaci Broadcom MDM9615. Snad jej co nejdříve budeme moci nažhavit i v sítích našich specifických operátorů.
Důležitější, než suchá teorie je praxe a to jakým způsobem si dokáže hardware nového iPhonu poradit v ostrém provozu. Vyčerpávající výsledky z nejznámějších benchmarků si můžete prohlédnout v příspěvku Ananda Lal Shimpiho. Po sečtení provedených měření je výsledkem 2,13× vyšší výkon ve srovnání s iPhonem 4S. Velkým skokem je i grafický výkon, který se takřka dotáhnul na čtyři jádra v Apple A5X, který je použitý v iPadu 3.
Příští týden po zahájení oficiálního prodeje u nás budeme moci provést měření naší metodikou a srovnat výkon s námi testovanými smarpthony a tablety. Zůstaňte naladěni.
Zdroje: iFixit.com, Anandtech.com