Nadpis
"Politici žádají Elona Muska, aby zaslal terminály Starlink do království Tonga postiženého výbuchem sopky"
V článku je uveden jen jeden, Shane Reti . Kteří jsou ti další? Proč ty terminály nekoupí sám a na Tongo je nedopraví, má to kousek. Už je tam mohly být, možná dříve než Musk si zprávu přečet a odpověděl. Ale to by nebyl politický kapitál za cizí prachy. Nebo tam Starlink nemá pokrytí a chce po Muskovi, aby to zařídil? V žádosti není o terminálech zmínka.
Trasa těch satelitů je samozřejmě pevně daná. Ale ty satelity lítají kolem Zeměkoule s dobou oběhu asi 1,5 hodiny. Mezitím se ta Zeměkoule pod nimi otáčí, takže nejde udělat, aby ty satelity pokrývaly jen některé části Zeměkoule a jiné ne. To "nepokrytí" některých oblastí je způsobeno spíše tím, že tam nemají pozemní stanice, s kterými by ty satelity komunikovaly a dostávaly od nich data. Ty satelity sice umí komunikovat mezi sebou, ale když jsou nejbližší pozemní stanice na druhé straně Zeměkoule, tak je to zoufale neefektivní.
Ty jako jsi naočkovaný že? Už ti hnije mozek, když jsi v něm nepoznal Steva Jobse.... ach jo. Elon Musk by ti nenutil mobil co ti bude skenovat tvou náladu a byl by mladší a nebyl by šedivej exot co má všechno spočítaný a má za sebou datovou továrnu špiclující své uživatele.
vážně si myslíš že satelitní komunikace se starlinkem komunikuje prostřednictvím pozemní nějaké antény, která sdružuje víc uživatelů do jednoho satelitního bloku viď že ne?
prostě když o tom nic nevíš tak nemel kraviny. Starlink pokrývá celou zemi, takže i na severním pólu si můžeš prohlížet porno nebo cnews.cz. Co tady meleš za keci, že je nějaká družice za horizontem? Ten systém má tolik družic, že když jedna zapadne za obzor tak jich máš dalších deset k dispozici. Víš vůbec jak funguje GPS?
Chápu, že absolventa zvláštní školy se zdá satelit od Starlinku skoro totéž, jako satelit GPS, ale i žáček obyčejné základky ví, že GPS satelit nepotřebuje nic přijímat. Tedy funguje nonstop, pořád si jen vysílá svoji identifikaci a časové údaje. Zatímco když koncové zařízení Starlinku vyšle nejbližšímu satelitu od uživatele nějaká data, tak je ten satelit všechna musí předat dál.
Kde vidíte, že bych psal něco o horizontu, je mi záhadou. Kde vidíte, že bych tvrdil, že nad sebou žádný satelit Starlinku nemáte, je mi záhadou taky.
Takže realita Tonga je asi následující. Ano, nad touto oblastí, stejně jako nad kteroukoli jinou na Zemi, prolétávají satelity Starlink. A ano, se satelitem se terminál koncového uživatele může spojit (v technickém slova smyslu). Ale aby fungoval Internet, tak ten satelit musí ta data dopravit k nějaké pozemní stanici, přes kterou je ta satelitní síť připojena do Internetu. A ano, realizoval by to vzájemnou komunikací s dalšími družicemi. Jenže tady nastává to jádro pudla. Čím je ta nejbližší pozemní stanice dál, tím přes více družic ta komunikace musí jít. A tím víc celý systém zahlcuje. Proto se Starlink zprovozňuje postupně po jednotlivých zemích, jak se staví ty pozemní "přístupové body".
Pochopil jste správně, samotný satelit starlink má jen relativně malý dosah, takže pozemní stanice musí být relativně blízko klientovi. Pokud nikde poblíž klienta není pozemní stanice, musí si to satelity předávat mezi sebou.
Problém je, že satelitů starlink disponujících laserovými pojítky, které umožňují vámi zmíněné přeposílání je na obloze jenom pár, většina satelitů je starší verze, a ty tohle spojení navázat mezi sebou nedokážou.