tak černě bych to neviděl ... jediný problém ssd je, že když odejde, data odejdou s ním ... potřeba zálohovat žádnou novinkou nekončí ... poslední dva roky kupuji jen Samsung, různých ssd, jak sata tak nvme mám doma v compech 11, některé už mají dávno po záruce, nejopotřebovanější je jeden OCZ na 66% životnosti ... jinak vše klape ... v šuplíku mám 7 nefunkčních HDD, jeden (skyhawk) funkční v compu třetím rokem, jeden datový(hybrid) v notebooku ...
Statisticky chcípají více HDD, a to proto, že je používají běžní uživatelé, kteří s PC za provozu dělají (mechanicky) neuvěřitelné věci. Disky v serverovnách, NASech apod. jsou na tom o poznání lépe. Pár SSD jsem už zcepenět ale viděl taky.
Obecně platí, že když disk neumře do 2 měsíců po nasazení, tak už pak vydrží leta.
10 let starý Intel Serie 510 120GB používaný jako systémový jede bez chyb stále, jen teď v notebooku. Samsungy též bez problémů, jediný SSD co mi prošel rukama a bylo po něm byl nejlevnější Kingston, co cpou do sestav. Kamarád ho používal na vše, takže filmy, hry, stream. 2 roky a bylo po něm, odešel těsně po záruce.
Jak je řečeno víše HDD "sám od sebe" mi odešel pouze dvakrát a to druhý den od zapojení, zbytek jede pořád, pokud nespadl na zem. Jistě mají lepší statistiku pro srovnání, jen je otázka zátěže a počtu přepisů sledovaných SSD.
Rukama mi prošlo dost vadných HDD z notebooků, ale ty měly nalítaný roky provozu. No a pak mi prošlo rukama celkem dost notebooků s vadným SSD ve stáří do jednoho roku. Vrchol byl SSD WD green, ten nevydržel kolikrát fungovat ani měsíc. Ale je fakt že poslední dobou se živostnost SSD rapidně zlepšila, ty první SSD byly katastrofa. A taky je fakt že z většiny vadných HDD se nám podařilo dostat aspoň část dat zpět, u vadných SSD je ztráta dat 100%.
13 let staré HDD WD 500GB běží bez problémů dodnes.
Za to jejich nástupce HDD WD blue se odporoučeli všechny.
Po 5 letech provozu najednou velmi pomalé čtení.
SSD mi neodešlo ani jedno. 5 let vydrží v pohodě.
Jsou to sice statistiky na desítkách kusů. Ale myslím že ta oranžová křivka v grafu (SSD) bude oscilovat kolem jednoho procenta. A hlavně bez ohledu na to jestli SSD běží v serveru nebo notebooku. Protože HDD v notebooku je špatný vtip.
Tak neviem, ja som prave vzdy mal za to, ze SSD odide skor nez HDD. Uz len z titulu moznych TBW. SSD je akurat odolnejsie voci otrasom. A zatial co sa tyka HDD som nemal taky, co by mi odisiel len tak zrazu z nicoho nic, SSD ano. Jeho zdravotny stav sa mi (aspon doteraz) dalo lepsie sledovat. Ci uz po zvukovej stranke clovek vie, ze nieco nie je v poriadku alebo pomocou HDsentinel.
Kdysi mi HDD odešel po pár týdnech, nedávno překvapivě po dvou a půl letech, ale ještě v záruce od výrobce. Tak jsem disk, přepsav LUKS hlavičku, bez ostychu vyreklamoval. Šlo o disk v poli, na kterém se začaly objevovat vadné sektory. Podle výrobního čísla nejspíš jiná továrna než u ostatních tří – úmyslně jsem disky dokupoval postupně.
Zapomněl jsem na jeden PC, který pálil levné SSD. Naštěstí dost rychle takže se stihli vyreklamovat. A Data v tahu.
Značkové SSD tam běží dodnes. Takže nevím jestli to není zdrojem a nebo deskou. Nebo prostě smůla na 2 vadné kusy po sobě.
Každopádně výše uvedená statistika platí pro značkové (intel, Crucial, Samsung) SSD. Nic jiného nekupuji.
Jenže jsou to právě SSD , které mají konečný počet zápisů a teoreticky se dá předpokládat , že poruchovost SSD časem poroste exponenciálně .
Nikdo nikdy nemluvil o tom , že SSD mají být konkurencí plotnovým diskům právě v životnosti .Naopak u SSD se počítá s postupnou degradací a jediné co SSD přináší je rychlost .....