Názor k článku Potvrzeno: Nvidia koupila za 40 miliard $ ARM. Vzniká čipová velmoc a prý také „svět AI“ od Jan Olšan - Ono to bude (teda když pominu případy, kdy...

  • 15. 9. 2020 11:34

    Jan Olšan (neregistrovaný)

    Ono to bude (teda když pominu případy, kdy lidi opravdu prostě kafraj protože nemají rádi tu firmu) podle mě hlavně v tom, že momentálně je ARM taková skoro pohádka - kvalita hodně vysoká, je to skoro jako stavebnice "udělej si procesor for dummies", cena a bariéry ve vstupu hodně nízké. Je otázka, jak důležitá se nakonec ta neutralita a absence politiky/střetu zájmů ukáže být. Třeba z toho bude vidět, že sice dávala klientům jistotu, klid a dobrý pocit, ale s absencí toho se smíří.

    Čistě se zvýšením cen se asi ten trh taky vyrovná. Obava, že zvýšení cen a případně další machinace tak poškodí ten ekosystém, že by za nějakou dobu upadl a zhroutil se, tj. že to Nvidia chamtivostí přivede na buben, ty jsou dost radikální, to se mi ani nezdá, že je v nějakém kratším horizontu možné. Nějaká motivace navíc používat RISC-V tímto vzniká, takže trošku to ztratí. Ale instrukční sada ARM, ten ekosystém a hlavně licenční jádra jsou tak moc vpředu, že IMHO je RISC-V nemůže dohnat, minimálně ne v nejbližších letech a za těch let budou zase dál...

    Po technologické stránce/stránce financování si nejsem ale tak jistej, jestli peníze Nvidie mohou ty produkty zas tak moc zlepšit, protože ty už jsou hodně dobré. Možná že by se otevřely další týmy a kromě těch na efektivitu zaměřených jader Cortex začali plnohodnotně vyvíjet i jádro zaměřené na maximální výkon... (ono fandové Applu si myslí, že Cortexy jsou horší než jejich jádra, ale mají mnohem menší plochu a lepší výkon/watt, takže tady je to asi i cíl designu).

    On ARM asi mohl klidně fungovat a růst dál tak jak byl *, ARM samotný nepotřeboval prodej, potřeboval ho jenom SoftBank, protože 1) mu teď nevyšly jiný investice a potřebuje cash 2) za ARM asi i docela dost přeplatil. Jiné akcie stouply od roku 2016 mnohonásobně a tady se jim povedlo vydřít jenom +25 % a ještě v akciích, ne $.


    Tak jako uvidíme, co to přinese. Ty přínosy jsou největší hlavně pro Nvidii myslím, takže to vítají samozřejmě fandové (nebo lidi co do Nvidie Iinvestujou a tedy ji chvou vidět dál růst) nebo třeba lidi, co mají rádi velký obří jména a imponuje jim Intel, Apple a že vznikne "něco velkého", kdežto malý hráči typu MediaTek, Cavium, Rockchip etc mu přijdou slabí a nudný :)

    Když se na to člověk kouká z pohledu, že síla ARMu je v tom, že ho může dělat skoro kdokoliv a jsou tam stovky firem a třeba v těch serverech může soutěžit 5-6 subjektů místo toho, aby tam byl hegemon, tak už mu přesun pod Nvidii může připadat jako něco, co může dlouhodobě být spíš ke škodě. Takže bych zase ty obavy/hledání nevýho úplně neodbýval, určitě nejsou jenom o fanboyování.

    * To je samozřejmě jenom názor, kdo ví... Mě teda dřív už taky napadlo, jestli ARM nebrzdí to, že sice je všude a má spoustu klientů, ale z jejich zisků nevidí skoro nic a má jen svůj malinký díl, takže ve výsledku nemá za rok ani miliardu zisku, i když jako by vládl půlce ne-li větší části všech čipů na světě. Dalo by se z toho argumentovat, že jeho architektura bude taková trochu komoditní a tudíž něco, co bohatší firmy vždycky překonají (apple, i třeba intel),protože na vývoj prostě budou mít víc peněz. Ale nevím, jestli o tom ta dnešní situace svědčí, teď mi přijde jako by ARM ukazoval, že to není pravda a že to dokáže i bez těch miliard. Třeba se ještě ukáže, že ho to brzdilo, uvidíme.