O tomhle psal snad pred dvema lety clanek Anand Lal Shimpi (zakladatel Anandtechu, dnes pracuje v Applu). Clanek byl o zastoupeni Macbooku na tech konferencich. Tak dva roky zpet se v USA zvedl pomer Macbooku mezi tech redaktory na silnou vetsinu - stacilo se podivat po sale a videt vsechna ta svitici jablicka - tak presne to popsal. Od prichodu Surface Pro se to ale zmenilo a Windows stroje se zacinaji vracet. A o to MS jde primarne - o americky trh. Proto Bing dava dobre vysledky v USA, ale jinde je na dve veci. Proto jsou zarizeni MS dostupna u nas (i v zapadni Evrope) casto mnohem pozdeji, jestli vubec. Ja jen doufam, ze az si bude MS zase amerikou jisty, prestane kaslat na zbytek sveta (nebo aspon na Evropu).
Tak v zásadě je dnes velké množství distribucí Linuxu velmi uživatelsky přívětivých a Linux jako takový mám rád. Jenže stolní počítače, jak je známo, se nejčastěji používají jako herní stroj. A to už je u Linuxu vcelku problém. Pokud se Vulkán uchytí a v hrách bude podpora, tak potom to zřejmě zamíchá kartami. Jenže o VUlkanu teď neštěkne ani pes.
Obecně statistikám důvěřovat nelze, když se vzpomene známý Churchillův výrok o důvěře pouze té statistice, kterou si sám zfalšoval. Jinými slovy, bez znalosti alespoň metodiky sběru dat a jejich vyhodnocení, natož bez znalosti motivů, nástrojů a metod jejich falšování nemá důvěra ke statistikám jakékoli opodstatnění. Oblíbený naivní protiargument "a proč by to někdo falšoval?" je přesně tím, co charakterizuje míru neinformovanosti toho, kdo to pronese. Je snad většina a priori lepší než menšina, aby to stálo za obhajobu statu quo? Pochopitelně nikoli. OS MS Windows v drtivé většině není používán pro svou kvalitu a nástrojovou produktivitu, ale ze dvou hlavních důvodů: 1. Nainstalovali mi to a tak to používám a 2. Pařím hry. Z čistě pracovních důvodů je tento OS méně produktivní než OS MacOS, o OS GNU/Linux nemluvě. Kdyby si statistiky všímaly serverových OS, obrázek by se dramaticky změnil. Když o něco jde, nasazuje se především Linux, pak jiné *NIXy včetně MacOS a až kdesi na chvostě je OS MS Windows. Navíc je dost případů dual/multibootu, tj. více OS na jednom stroji. Dále tu jsou tenké klienty a bezúložišťové stanice, které používají OS uložený na serverech. Smysluplnou mnohouživatelskou práci zde nabízí pouze Linux, o zabezpečení nemluvě. Takže vážení čtenáři a autoři, přestaňte důvěřovat statistikám a začněte se pídit po metodikách a reálných informacích o sběru a zpracování dat. Hezký den všem.
To muzes delat uz dneska. Pripojis Lumii 950 k minotoru pres displaydock, prihlasis se do Azure, nahodis node pro konverzi medii a rozjedes ji nad tvym filmem. Kdyz je hotovo, film si stahnes. Pak tu node zase shodis. Vyjde te to asi tak na jeden dolar (pay as you go) a mas hotovo.
Uveď nějaký zdroj, nejlépe článek od Ananda :) , který bude dokazovat, že se od příchodu Surface něco změnilo a vývojáři si kupují tablety nebo ten notebook s divným pantem (Surface Book). Já si spíš všiml, že Dell představuje Developer edice svých notebooků a předinstalovává na ně Ubuntu :)
Štěk! Což takhle sledovat třeba Phoronix, kde se to zprávami a testy Vulkanu jen hemží? Tím netvrdím, že jde o již plně konkurenční herní platformu. Jinak bych všem pařanům doporučil věnovat se reálnému světu, protože nejhorší ze všeho v životě je tvrdý náraz na neúprosnou realitu.
Asi tak. Ono je to s Microsoftem dost nahnuté, a to nejen z jejich interních důvodů. Problém je i s nestabilitou celého US finančního systému a tím i ekonomiky. Virtualita skrývá obří bubliny a celkový nedostatek zdrojů, což má za následek nemožnost jakékoli smysluplné vývojové práce tam, kde je založena čistě na US ekonomice. Zkrátka pouštění hezkých filmů pro hezké sny ještě neznamená, že pacient se uzdravuje...
V cem je objektivne produktivnejsi MacOS? V nicem. Jasne, Macy maji urcity hipster efekt, ale tim to konci. Z ciste financnich duvodu je cena pracovniho Windows stroje mnohem nizsi. Tak bud konkretni a pouc nas.
Navic co rikas o tenkych klientech a multiuzivatelskych prostredich je nesmysl. Vzhledem k tomu, ze Microsofti Hyper-V a jejich Remote Dekstop implementace podporuje dokonce i virtualizaci GPU, muze se na tenkem klientu delat i profesionalni prace (napr. grafika, prace s videem, atd.). O zabezpeceni asi radeji ani nemluv. Kdyby to bylo tak jak rikas, ze vetsina serveru je na Linuxu, tak proc je neustale tolik uspesnych utoku na organizace? Proc je Android, taktez postaveny na linuxu, tak deravy? Proc je MacOS, takztez postaveny na linuxu, uplne stejne deravy? Protoze zabezpeceni je hlavne o uzivatelich systemu (a tim myslim i jeho spravce). Z ciste pragmatickeho pohledu jsou Windows velmi bezpecny system, vzhledem k tomu, ze na desktopu maji 90% a neni to tak, ze by polovina svetovych pocitacu byla zavirovana. Samozrejme, ve svete, kde jsou lide schopni z uloz.to stahnout film s koncovkou .exe a spustit ho, prejit varovani, ze je to neznamy software a pak mu jeste pres UAC (nebo sudo) dat prava, nebude zadny system nikdy stoprocentni.
Ja si na konferencich nefotim obecenstvo, takze se budes muset spokojit s mym tvrzenim, vychazejicim ze zkusenosti se zahranicnimi konferencemi, pardon :D Nicmene prodeje Surface tabletu tomu odpovidaji. A ty byly na tomhle webu uvedeny nekolikrat. A ver tomu, ze tablety za 40 tisic si nikdo neporizuje na "takove to domaci internetovani" ;)
Na multiplatformní vývoj snad, ale většina, co vyvíjí a nejezdí na kdejakou profláklou konferenci, ví, že nejpoužitelnější sada vývojářských nástrojů je jinde než od Microsoftu a jeho aliančníků. Ostatně doslova zoufalý obrat v MS ohledně nezbytnosti implementace opensource nástrojů i samotného kódu OS dost jasně ukazuje, kdo je v současnosti tím, kdo MS drží nad vodou. Cesta zpět neexistuje, protože MS nemá nic podobného proprietárním věcem u BB či Macu, co by umožnilo návrat na plně proprietární komerčně úspěšný model.
Stredobodem celeho MS opensource tazeni neni nejaka zoufalost, jak se nam zoufale snazis tvrdit. Je to Microsoft Azure. Tim myslim plnou podporu pro vse od tradicnich MS veci, jako Windows Server a SQL Server, pres open source reseni postavena na unixovych systemech, az po komplexni deploymenty jako Docker Swarm, atd. (do ACS). Jsou v tom lepsi, nez AWS od Amazonu, a dokonce roky pred Google nebo IBM cloudem. Proto ted tak rychle rostou.