Sdílejte, než to smažou! Poznáte Fake News? T-Mobile vám s tím pomůže

3. 2. 2020

Sdílet

T-Mobile hodlá bojovat proti šíření Fake News a připravil internetový projekt, ve kterém otestuje uživatele, zda rozpoznají falešné zprávy od těch pravých. Výsledky potom vyhodnotí mj. i podle regionů, dosaženého vzdělání či věku.

Web s testem je již v provozu a zúčastnit se můžete přímo na této adrese, nebo přes facebookový odkaz. Čas máte do 24. února, kdy dojde k ukončení a vyhodnocení. Projekt s T-Mobilem připravoval etnolog Petr Janeček z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Na projektu spolupracuje také Josef Šlerka, ředitel Fondu nezávislé žurnalistiky a vedoucí Studia nových médií na FF UK.

Web obsahuje dvanáct příběhů ve formě krátkých novinových článků a lidé mají za úkol poznat, co je pravda a co lež. Některé texty jsou pravdivé, byť obtížně uvěřitelné, jiné zase vypadají důvěryhodně, a přitom jde o typické fake news.

Fake News T Mobile 2 Příklad Fake News. Nebo pravda?

Na podzimním TedXPrague proběhl pilotní projekt, kterého se zúčastnilo 171 respondentů. Přestože na takovéto akci se očekává, že budou spíše vzdělanější lidé, výsledky nebyly příliš uspokojivé. Většina účastníků nepoznala hru Modrá Velryba a ani neměla ponětí o hoaxu z listopadu 1989, kdy spolupracovník StB Zifčák fingoval smrt pod identitou studenta Martina Šmída.

Fake News Šmíd Zifčák autor ČT Fake News v roce 1989, ve skutečnosti Ludvík Zifčák (StB) (autor: ČT)

Právě vzdělanost a schopnost pracovat s indormacemi je jedním z největších problémů společnosti. Lidé věří fámám o černé sanitce či jehlách schálně nachystaných na sedačkách MHD.

bitcoin školení listopad 24

„Chceme lidem ukázat, že stejně jako věřili alarmujícím nesmyslům v minulosti, děje se to i dnes. Jen se mění technologie a nepravdy se šíří rychleji a jsou mnohdy sofistikovanější. Navíc často míří na zvláště zranitelné skupiny, jako jsou děti nebo senioři,“ vysvětluje záměr testu Martina Kemrová z T-Mobilu.

Fake News T Mobile výsledek Výsledek

Kromě informace o praktické schopnosti lidí poznat pravdu a lež test zároveň nabídne účastníkům zpětnou vazbu. Po každé odpovědi dostanou vysvětlení, jak je to doopravdy. Všichni mají navíc k dispozici desatero tipů, jak se pravdy dopídit, a jak rozpoznat znaky, které by mohly na manipulaci upozornit.

Autor článku

Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.