Fyziku neoj3beš!
"Vyšší proudy + menší průměr vodiče + méně vodičů pro vedení proudu = prskavka"
Střední škola elektro první ročník...????
Nvidia asi na to šla přes kvantovou mechaniku...????
Starý ATX konektory jsou "golden standard".
Za mě dát takový prachy za top-end a pak se modlit že ti grafika neblafne je neakceptovatelné.
Spíše mě doráží že jím to EU dovolili prodávat u nás.
Aby v pojištění bytu...při jednání o ceně se neptali lidí co mají doma za grafiku... RTX40xx = 50% vyšší pojistné.????
A teď vážně: ten kabel, pokud jím teče proud několika ampér prostě teplý až horký bude. Podle roztavených fotek je vidět, že to je licna (ne drát), takže měkčí se to už udělat nedá (možná trochu měkčí bužírka, ale ta by zase tím rychleji začala téct.) Navíc se bude prohřívat i kondukcí z vlastní karty.
A do třetice: tady se to už diskutovalo (s poměrně legračním sidestory o tom jak Simi používal Kirchoffa pro důkaz, že když "proud proteče žravou grafikou, tak za grafikou už stačí jeden malý černý kablíček" pro funkční uzavření obvodu ????)
https://www.cnews.cz/grafiky-nvidia-ampere-pry-novy-12pinovy-napajeci-konektor/
Řešení další je vyhnout se referencím modelům a koupit RTX4090 třeba od nějakého AiB který používá stále 8pin, nevím ale jestli takový 4090 existuje, karta by musela mít 4 konektory xD xD
Z druhé strany AMD údajně bude dál používat normální 8pin, takže zde asi budou zcela normálně karty s 3 a 4 konektory, i když to bude vypadat divně.
Do budoucna čekám že si AMD vymyslí vlastní konektor
Teď jsem hlavně zvědav jaký konektor budou mít nižší modely které si vystačí s 300-400W i po přetaktování
Tenhle vizionář jednoduché řešení předpověděl... https://www.youtube.com/watch?v=0frNP0qzxQc&t=24s
Mě to připadá, jako že se nVidia docela vyprdla na testování. Přece kdyby se zamysleli nad tím, jak mívají uživatelé napájecí kabely všelijak naohýbané a napnuté (např. stylem "je to těsný, ale hlavně že to dosáhlo"), tak by podobné problémy museli dávno odhalit. Nebo by si aspoň museli všimnout, že se jim to nebezpečně zahřívá.
Druhá možnost je, že o tom věděli, ale bylo jim to jedno, páč reklamace už budou řešit výrobci karet a ne nVidia. U kožeňáka by mě to vlastně ani nepřekvapilo.
Pokud má grafika špičkový příkon 660W, tak ze zdroje odebírá klidně 55A !!! Pokud by tam byly tři osmipiny, tak by se celkový příkon rozdělil mezi dvanáct párů vodičů. Když nějaký inteligent vymyslel dvanáctipin, tak musí být jasné, že celkový příkon proteče jen polovičním počtem párů vodičů. Nehledě na vyhřívání PCB na grafice i zdroji, protože plocha dvanáctipinových konektorů je jistě menší...
https://www.igorslab.de/en/adapter-of-the-gray-analyzed-nvidias-brand-hot-12vhpwr-adapter-with-built-in-breakpoint/
The problem is not the 12VHPWR connection as such, nor the repeated plugging or unplugging. Standard compliant power supply cables from brand manufacturers are NOT affected by this so far. The current trigger is NVIDIA’s own adapter to 4x 8-pin in the accessories, whose inferior quality can lead to failures and has already caused damage in single cases.
Tak dobře jako nad tou diskuzí jsem se dlouho nepobavil....Díky :D Až budu potřebovat od někoho poradit, zavolám si Simimu - nic není nemožné :D :D :D
Jinak jsem si všiml, že už jsi to předvídal dávno:
"kabely bývají OK, problém je konektor a jeho přechodový odpor. Když se koukneš, jak je to vyrobené z plíšků, tak to vidíš hned. Ostatně, pokud už někdy nestačí proudová dimenzace, tak to typicky ohoří právě na konektorech, málokdy začnou téct dráty – a to i na ošizených zdrojích."
Markeťák tyhle problémy neřeší. On potřebuje sexy produkt v nablýskaném obalu aby mohl lončovat ofry. Na druhou stranu produkt inžů poznáš taky, protože je sice technicky dokonalý, zato se často nedá moc dobře používat. ???? Ve výsledku je vždy nejlepší, když markeťáci jsou pod dohledem inžů a naopak.
Pozor, 8-pin používá jako silové pouze 3 páry vodičů, ty dva zbylé jsou sensing. Takže ono to je jen 9 párů na 3x150W.
https://electronics.stackexchange.com/questions/465726/what-are-sense-pins-in-8-pin-pci-express-power-plug
Ne, nepsal. ???? Ty ses to pokoušel přeladit, ale principiálně nejde dokonce ani o to tvé přeladění, že ti převis odběru oproti výkonu zdroje posune napětí na jiných větvích, ale o přesně obrácený případ, kdy ti vedení neumožní odebrat potřebný proud.
P.S.: připomínám ti, že se diskutuje tento tvůj nesmysl: "2, Stejný počet zemí i 12V mi přijde už jako tuplovaná blbost."
Našel jsem opravdu jen pár zdrojů co nemají modulární kabeláž a těch co jsou od 650W a 80+GOLD ještě méně a tady bude třeba tak 800W +. Čekal bych že kdo kupuje takovou GK, tak má zdroj na patřičné technologické úrovni. Už jen proto aby nemusel vyvazovat kabely co nepotřebuje. Navíc jak jsem pochopil díky tomu jak je GK velká je málo prostoru mezi ní a bočnicí a to vede k tomu namáhání konektoru při ohnutých kabelech díky bočnici. Tak že i kdybych musel propojovat kabely od zdroje a kabel od GK, mohu to již udělat v místě ve skříni, kde ten spoj nebude namáhán ohybem. Má úvaha šla cestou, jak se tomuto problému vyhnout.
Úbytek napětí na půl metru drátu, který je dimenzován na proudovou zátěž, kterou napájí (nefunguje tedy jako odporový drát), je zcela zanedbatelný.
Já tě celou tu dobu chápu, shrnul jsem to v příspěvku nad tebou, ale ty stále nechápeš, že neřešíme nedostatečný zdroj, nebo nedostatečný kabelový přívod, ale nedostatečný KONEKTOR tohoto přívodu.
Ty jsi do toho navíc zamotal velmi zábavný (a zcela pomatený) názor, že je tam "zbytečně moc zemí" což jen ilustruje to, že vůbec nechápeš elementární principy elektrického obvodu.
XTxx (XT30, 60, 90) je dělán v mnoha variantách, i ve verzi pro PCB. Včetně bižuterie pro festovní uchycení konektoru. Akorát že ty kvalitní nejsou úplně laciný. Dělám do RC aut a jiný konektory nepoužívám - při napájení z 2S/3S aku si motor u RC desetiny klidně pápne několik desítek ampér. Problém vidím v kabelech, pro napájení grafik se používá to, co jinde v PC, nějaká standardní licna s PVC izolací. Tady by to chtělo kvalitní licnu složenou z opravdu tenkých drátků a silikonovou izolaci, ta neshoří.
Problém s PCB vidím třeba v nutnosti vrtat velké díry, prokovovat je a zároveň tak vytvářet další velmi problematické místo v ohledu na přechodový odpor, respektive průřez vodiče. Ne že by to nešlo, ale prostě více menších pinů je IMHO v tomto případě lepší řešení. Podobně by to bylo na druhé straně, bylo by třeba spojit několik ATX kablíků (AWG26-24) do jednoho smotku a připájet/nakrimpovat do tohoto konektoru. Opět: řešitelné, ale s výhradami.