Nevím jakou máš ty zkušenost s produktivitou na homeoffice, ale u lidí, kteří nepracují ve svých vlastních projektech se produktivita na HO brutálně snižuje, už jen třeba pro to, že nejsou dostupní fyzicky a je nutno s nimi komunikovat jen elektronicky.
Takže u běžného úředníka věřím, že více času prodrbe na HO než v práci. A s ohledem na to, že úředníky si platíme my všichni, nemám problém s tím, že jsou pod kontrolou.
Z vlastní zkušenosti vím, že abych stihl všechno co jsem si na daný den naplánoval, musel jsem místo 8 hodin pracovat asi o 2 více, čistě proto, že efektivita domácí komunikace je horší.
Jak je to s úředníky netuším, ale co jsem četl statistiky různých firem, tak seniorním zaměstnancům produktivita roste a juniorním klesá.
Zdravý turnover je do 10%, tenhle úřad má 50%, tam je něco hodně špatně a proto zavádí otrokářské praktiky.
Tak je to Slovensko, tam se dějí divy. :-D :-D
Statistiky firem bych si dovolil nepřeceňovat, ono to bývá postavené vždy tak, aby to vyšlo a dělalo to PR firmě.
To je sice dojemné ale nezajímavé. "Doma" pracuju právě proto, že pak mohu pracovat odkudkoliv je to potřeba. Jenomže takhle to dopadá, pokud jsou lidé placení za sezení v práci místo za práci jako takovou. Což je ostatně zrovna pro úřady všeho druhu zcela typické.
Pracovat odkukoliv jsi mohl zcela nezajímavě přece i před homeofficem. :-D
Lidi bývají placeni nejen za sezení v práci, ale třeba taky za to, že jsou jiným k dispozici (mimo jiné) nebo aby společně vytvářeli nějaké hodnoty.
Malý příklad (ne)efektivity HO a on-prem práce:
- dostanu nápad, potřebuju ho prodiskutovat s kolegy.
- v případě HO musím svolat teamsový hovor, počkat až budou mít volno v kalendáři a pak to celé uspořádat. Pod 15 minut se nedostaneš.
- v případě že sedí ve vedlejším kanclu jim prostě houknu nebo za nimi zaskočím a oni, i když mají zrovna něco jiného na práci, mi věnují pár desítek vteřin svého času. Přes 5 minut to nikdy nebude.
A zcela nenáhodně je spousta firem po roce 2020 naprosto nepoužitelných... čím to asi tak bude?
Takže pokud pracuješ sám a nic a nikoho k práci nepotřebuješ (což si moc dobře nedokážu představit, takového "pracanta"), docela věřím, že HO má pro tebe benefity. Jinak ale nikdy nebudeš tak efektivní jako bys mohl být.
Pracovat odkukoliv jsem mohl zcela nezajímavě přece i před homeofficem? Opravdu? Ano, teoreticky ano. Ale nějak za to -- prakticky -- nikdo nechtěl platit. Přičemž problém je, že často úplně zbytečně a platil jen za to sezení v práci. Protože vy si zjevně nedovedete představit leccos. Ano, představte si, že 90 % času v kanceláři pracuju sám. A nejen já; ve spoustě profesí celá spousta lidí.
A zcela nenáhodně není korelace implikace i když byste evidentně moc chtěl, aby byla. To jen kdyby něco. Po covidu není dost firem použitelných hlavně proto, že spousta lidí zjistila, že pracovali trochu moc a díky covidu přišli na to, že to vlastně nemají zapotřebí. Tolik moje zkušenost s těmi nepoužitelnými firmami.
Challenge me:-) Kdyz jsem v praci trva pul hodiny nez se ze vsech pater sejdou lidi jak svabi na pivo. Pokud je tam nekdo ze zahranici tak se ceka minimalne pul dne. Vice vsak den.
Prakticky nikdo v tymu nesedi cely den v praci.
Pokud je velka cast tymu v zahranici ( a to je u velkych korporatu prakticky pravidlo) nedava to smysl vubec. I pro zamestnavatele ktery treba pro praci s klokany musi platit priplatky pro praci v noci. Nebo staci zapad spojenych statu.
Zvláštní situace nastává, pakliže zaměstnavatel zavede super-open-space s free-sittingem. Pak nastává situace, že sice jsou lidé na pracovišti, ale protože jsou rozházení po celé budově (kde bylo zrovna místo), stejně komunikují pouze elektronicky...
13. 2. 2024, 12:06 editováno autorem komentáře
Presne to se stava. Plus vecne upozornujes naprosto jina jelita ze na meeting nebo hlasity telefonni hovor se maji presunout do mistnosti k tomu urcenych.