Před 40 lety byla pořízena první fotografie celé Země. Blue Marble viděl každý

10. 12. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Při poslední výpravě na Měsíc v programu Apollo 17 byla „dobyta“ i naše Země. Posádka vyfotila první kompletní snímek naší planety. Sedmého prosince 1972 vznikl Blue Marble, podle archiváře NASA jde o nejvíce šířenou fotografii v lidské historii.

Blue Marble 1972
Blue Marble pořízená 7. prosince 1972, foto: NASA

Zajímavé je, že Americká vesmírná agentura autorství snímku přiznala celé posádce Apolla 17, kterou tvořili Eugene Cernan, Ronald Evans a Jack Schmitt. Fotili 70mm přístrojem Hasselblad s 80mm objektivem z výšky asi 45 000 kilometrů. Na Blue Marble je vidět celá Afrika a velká část Antarktidy. Na pravé straně se podařilo zachytit i velkou tropickou cyklónu v Indickém ocenánu, která dva dny předtím napadla indický stát Tamilnádu a zabila tam 80 lidí.

Stručnou historii snímkování Země přináší web nasa.gov. V článku se například dozvíte, že první televizní záběr Země pochází z 1. dubna 1960. Na oficiálním webu NASA najdete i několik dokumentů týkající se programu Apollo.

 

Blue Marble se po 40 letech dočkala několika aktualizací. Poslední verze Blue Marble pochází z ledna 2012. Na ni navazuje ještě White Marble (první kompletní foto severního pólu) a čerstvá Black Marble (kompletní Země v noci).

Zdroj: Wikipedia, NASA