Při práci s testovacím vydáním Windows 8.1 si všimnete především novinek, které vás naprosto oslní, když už jste celý rok hladověli. Zatímco nadšeně oslavujete, že Microsoft pochopil, že si jako uživatel přejete mít na pozadí Metra vlastní obrázek, snadno přehlédnete chybějící drobnosti. Není to poprvé, ani naposled – nedávno jsme psali o funkcích, jež nepřežily zrod Windows 8. Tip: Co Osmičkám chybí? Odebrané funkce, které znáte z Windows 7 Protože bude Microsoft svůj operační systém aktualizovat častěji, po necelém roce se podíváme na to, o co přijdeme po přechodu na Windows 8.1. O něčem jsme psali, něco pro vás bude zřejmě nové. Naše shrnutí začneme tou položkou na seznamu, o níž se moc nemluví. Protože uživatelé zásadně nezálohují, většina nejspíš nástroje na zálohování z Windows 7 postrádat nebude.
Osmičky se vytasily s historií souborů, ale pro jisté zachování kompatibility obsahují rovněž nástroje ze Sedmiček. Ty snadno využijete k vytvoření bitové kopie systému, případně pro standardní zálohování celého počítače.
Microsoft se ale zmínil, že vývoj nástrojů považuje za ukončený. A s Windows 8.1 o ně natrvalo přijdeme. Zbude nám tzv. historie souborů, která nám ale neumožní efektivně uložit obsah úložišť do zálohy, z níž bychom případě vše obnovili do funkčního stavu. Jenže filosofie dlaždic jde proti klasickým postupům. O uživatelská data bude díky historii souborů nadále postaráno, samotný systém naproti tomu není třeba zálohovat – v případě potíží ho přece snadno obnovíte pomocí integrovaných nástrojů.
Zálohování z Windows 7 je naposledy dostupné ve Windows 8 RTM
Práce se soubory se přesunuje do cloudu
Dále máme před sebou mnohem viditelnější zásahy. Microsoft se dlouhá léta snažil uživatelům napovědět, kam by měli ukládat svá data. (Hlavně ne na plochu, máme tu přece příznačně nazvanou složku Dokumenty.) Později jim dokonce poskytl knihovny pro jednotlivé typy multimédií a pro dokumenty. Když ale vytvoříte nový čistý uživatelský účet ve Windows 8.1, nebude po nich v Průzkumníku ani památky. Prozatím budou přítomné jako volitelná funkce.
Knihovny budou zatím funkcí volitelnou
Požadované knihovny si proto snadno vytvoříte ručně. Také Průzkumníka donutíte, aby je opět zobrazil v postranním panelu. Za jak dlouho ale dostanou červenou kartu? Můžeme jen spekulovat. Rozhodnutí je zvláštní také z toho důvodu, že aplikace pro Metro, četně těch od Microsoftu, je hojně využívají ke hledání příslušného obsahu. Za rozhodnutím ale pravděpodobně stojí větší protěžování SkyDrive.
Cloudové úložiště bude do systému integrováno těsněji než dříve, což znamená, že případní zájemci ani nebudou muset instalovat klienta pro desktop. Ztratíme tím ale širší možnosti konfigurace. Nevyberete si ani umístění adresáře s daty. A co hůř, budete mít guláš v tom, jaké soubory se na disku skutečně nachází. Stahovat se totiž nebude automaticky všechen obsah, jen označené položky. Když budete připojeni, uvidíte naproti tomu i data uložená čistě v cloudu.
Stávajícího klienta nicméně do Windows 8.1 nainstalovat lze. Jeho přítomnost se nicméně na systému nijak neprojevuje. Maximálně ho odinstalujete, ale pracovat s ním nemůžete. Microsoft zřejmě nadcházející Windows ponechá pouze s integrovaným řešením. Snad se do konečného vydání alespoň vyřeší označení dostupnosti dat v offline režimu. V ukázce vás nová Windows informují prostřednicím stavového řádku. Na položku ale musíte nejprve klepnout.
Je nemožné na pohled a bez označení rozeznat, zda je obrázek pouze v cloudu
Zaměření je jasné. Až na nejasnosti
Zaměření na cloudové služby bylo cítit již dříve. V sérii článků o Windows 8.1 jsme vás mj. seznámili s tím, že vás Microsoft nenechá snadno vytvořit klasický uživatelský účet. Zatímco propojení s Microsoft Account je ve Windows 8 důležité, ve Windows 8.1 bude rovnou povinné (až na výjimečné případy stanic bez připojení k internetu). I to můžeme s jedním zavřeným okem počítat do ztrát. Proti zvyšující se orientaci na cloudové služby jde naopak zboření mostů s Facebookem nebo Flickerem v integrované aplikaci na prohlížení obrázků.
Protože s propojenými sociálními sítěmi komunikovala, prohlíželi jste na jenom místě fotografie uložené napříč cloudem. Ještě podivnější je, že prohlížeč nebude spolupracovat ani s domácím úložištěm SkyDrive. Využijete ho proto pouze s fotografiemi na pevném disku. Netvrdili jsme před chvílí, že Microsoft dychtí po tom, abychom data ukládali do SkyDrive? Společnost může prohlížeč snímků kdykoli změnit, stav ve Windows 8.1 Preview nás nicméně přivádí do údivu.
Parádní prohlížeč obrázků budou zobrazovat pouze snímky v počítači. Sbohem, Facebooku a Flickere
Situaci nezachraňuje ani zdůvodnění rozhodnutí. Facebook v podobě aplikace pro Windows 8 je prý v přípravě a zbylé služby si resty snad doplní také. Jak se ale s tímhle přístupem Osmičky odliší od konkurence? I kdybychom měli k dipozici všechny související aplikace, stejně bychom byli raději, abychom alba mohli procházet z centrálního uzlu. Windows Phone v integraci služeb a uzlech považujeme za vzor. Další ztráty postihly i jiné dlaždicové programy.
Problematické kalendáře
Nástroje pro základní práci s počítačem, které zahrnovaly e‑mailového klienta, adresář, kalendář a chatovací nástroj, budou zredukovány. Konečně z nich vypadnou Zprávy. Ty sloužily ke komunikaci ve zrušené síti Windows Live Messenger. Ačkoli stávající verze stále funguje, uživatelé klienta Live Messenger již byli donuceni k přechodu na Skype. Microsoft s Windows 8.1 bude propagovat Skype a minulost nechá minulostí.
Jestli ho ale nakonec k systému přibalí, se nevyjádřil. Ačkoli jsme rádi, že mezi komunikátory nebude tolik zmatku, můžeme diskutovat o tom, jak kvalitní náhradou Skype bude. Přinejmenším platí, že s dlaždicovým klientem nemůžete chatovat s lidmi na Facebooku, což umožňují jak Zprávy, tak desktopová edice Skypu. Momentálně ani netušíme, jestli se podpora Facebooku pro dotekový Skype připravuje, nebo si budeme muset počkat až na samotného oficiálního klienta pro Facebook.
Pohřeb vystrojíme i chatovacímu klientu Zprávy
Balíček s nástroji se bude ale muset utkat se změnou mnohem podstatnější. Pokud jste se v minulosti neupsali k používání služeb od Googlu, ničeho si nevšimnete. V opačném případě budete nahraní, neboť se vinou odpadající podpory protokolu Exchange ActiveSync na straně internetového giganta aplikace Kalendář nedomluví se službou Google Calendar. Kontakty i e‑maily z Googlu dostanete. S kalendářem ale máme utrum.
Zbývá nám přejít např. k Microsoftu, který u svých služeb EAS podporuje, případně můžete s kalendářem od Googlu pracovat v okně internetového prohlížeče. Tím se ovšem připravíte o výhody, k nimž patří především notifikace. Tým stojící za Windows Phone k podporovaným synchronizačním protokolům zařadil CalDAV a CardDAV, aby uživatelé mohli služby od Googlu používat nerušeně dál.
Lidé kolem Windows se naproti tomu k podpoře postavili zády. Co víme, své stanovisko nepřehodnotili. A že by Google přispěchal s vlastní aplikací pro dlaždice, o tom lze s úspěchem pochybovat. Aspoň v dohledné době se obtěžovat nebude.
Google Kalendář s počítačem synchronizovat nebudeme. Nepůjde to
Individuální dopady
Přes přihlédnutí k tomu, na kolik novinek se ve Windows 8.1 můžeme těšit, nám část radosti seberou redukce. Dopad dílčích zásahů bude různý, především podle vašich požadavků na operační systém. Troufám si tvrdit, že běžné uživatele dopálí nefunkční synchronizace Kalendáře Google s aplikací Kalendář. Pokročilé jedince pak zřejmě zarmoutí ztráta nástrojů pro kompletní zálohování počítače.
Určitých drobností si nevšimnete. Ruku na srdce, použili jste někdy Index uživatelských zkušeností s Windows? Pokud poměřujete výkon s ostatními, budete se spíše chlubit čísly, která vyplivne nějaký benchmark. Ani při nákupu her vám Index nepomůže, neboť se jako hodnotící stupnice neujal. Ztráta Zpráv nás povětšinou nezasáhne, naopak budeme rádi za lepšící se Skype. A které ztráty ve Windows 8.1 postihnou váš styl života a práce s počítačem nejvíce vás?